حکیم کیست ؟ حکمت چیست ؟ حکیم فردوسی توسی ، حکیم ارد بزرگ ، حکیم بزرگمهر و حکیم خیام نیشابوری

جمهوريت –زهرا كلهري : باب شدن حرکت خارج از متن برنامه طی چند سال اخیر به شکل گرفتن نوع جدیدی از دولت مداری ایرانی منجر شده که بر اساس آن نظام تصمیم گیری فرد محور به عنوان یک قائده رفتاری رسمیت یافته و جالب آنکه این جریان از سوی دیگر نهاد های ناظر نیز پذیرفته شده است."محمد طبیبیان"باب شدن این جریان را در دولت نهم یک گام اساسی به عقب می داند که نشان دهنده بی برنامگی محض دولت است .طراح اصلی برنامه اول توسعه و از جمله بنیانگذاران تفکر تعدیل اقتصادی صریح ترین برداشت از رفتار اقتصادی دولت نهم طی چهار سال اخیر را به" بازگشت دولت از ضابطه و تقسیم کار اجتماعی" نسبت می دهد . او در گفتگو با سایت "جمهوریت"در خصوص دلایل رفتار های خارج از برنامه دولت توضیح می دهد.
 
****

*با روی کار آمدن دولت نهم مجموعه اقداماتی در دولت شکل گرفت که بر اساس آن با بازنگری در تشکیلات و ساختارها گذشته از آنکه برخی شوراها و نهادهای برنامه­ریزی از عرصه اقتصادی کشور حذف شدند بسیاری از کارشناسان و مدیران با سابقه هم کنار گذاشته شدند. این اتفاق علاوه بر اینکه منجر به دولتی تر شدن نظام تصمیم­ گیری شد نوع غیرمتعارفی از دولت­مداری را نهادینه کرد که بر اساس آن تصمیمات بیشتر فرد محور شد و به ­نظر می­رسد این رویکرد دستگاه دولتی را در کارکردهای اصلی خود با کاستی­ های جدیدی روبرو کرده است. ارزیابی شما از وقوع این جریانات در دولت نهم چیست؟
   
پس از جریان هر انقلابی و فرو ریختن نظام گذشته دو حالت قابل پیش­بینی است. یکی اینکه هرج­ ومرج ایجاد شود و این هرج ­ومرج ادامه پیدا کند و البته این هرج و مرج بعد از هر انقلابی تا مدتی در جریان است اما اگر این هرج و مرج به­ طور طولانی مدت ادامه پیدا کند، طبیعتا باعث از هم­گسیختگی هر کشور می­شود. نمونه­ های این شرایط نیز در تاریخ زیاد داریم. بعد از وقوع انقلاب اسلامی درایران به­ دلیل درایت امام خمینی(ره) خیلی زود نهادهای جدیدی ایجاد شد از جمله مجلس و دولت منتخب و ... طبعآ این نهادها مانند نوزاد بودند و کشور برای اولین­ بار در تاریخ­ اش رنگ و روی جمهوری به­ خود می­گرفت. نهادها و رویکردهای تازه بر اساس رای مردم ابتدا بایستی با میزانی از آزمون و خطا پایدار می­ شد. اقدام دولت نهم در نهادزدائی را ممکن است یک گام به عقب تلقی کرد؛ یعنی تقریبا نفی برخی نهادها و ساز و کارها. از زمانی که آقای احمدی­ نژاد رییس جمهور شد تبلیغات ایشان از موضع مخالفت با نظم موجود شروع شد و شاید این را بتوان یک اقدام تاکتیکی برای برد در انتخابات و جلب نارضایتی­ هایی که درجامعه وجود داشت، تلقی کرد. لیکن این اقدام برخی از همان نظم­ هایی که در گذشته بود، هرچند ضعیف و ناکارآمد، به­ جای تصحیح، ضایع کرد. این نظم­ ها چیست؟ اینکه سلسله مراتب انتصاب مدیران دولتی و سلسله مراتب مسئولیت بر اساس شایستگی و تجربه تا حدود زیادی به هم خورد. در حال­حاضر می­بینبیم فارغ­التحصیلانی که بعضا دانشجویان خوبی هم نبودند بدون داشتن تجربه کافی در مراتب مدیریتی قرار گرفته­ اند. افرادی که فاقد تجربه­ های کاری بودند پست­ های سازمانی گرفتند که نیازمند تجربه است. در عین حال افراد باتجربه و کارشناسان قدیمی از سیستم حذف شده ­اند. برخی از مدیران و افراد درستکار در سیستم دولتی توسط دولت نهم متهم شدند و به دفعات گفته شد لیست افراد فاسد و گروه­های مافیایی اعلام می­ شود. البته این اقدامات تنها ابهام­ افکنی بود. این شامل بسیاری از افراد می­ شد که برای این کشور دلسوزانه تلاش کرده ­اند. به­ عنوان مثال از نهادهای بارزی که در این مدت تخریب شدند، می­ توان از سازمان برنامه، شورای اقتصاد و شورای پول و اعتبار نام برد. نظم موجود در تنظیم و اجرای بودجه نیز به هم خورد. قانون برنامه عملآ کنار زده شد و ... در واقع حرکت­ هائی در جهت متزلزل کردن برخی ساز و کارهایی که در این سی سال ایجاد شده بود نیز انجام شد. برای مثال با عدم توجه به برخی تصمیم­ ها چنان­که نمایندگان و اعضای هیات رئیسه  مجلس نیز گفته­ اند نقش مجلس دچار خدشه شد. برای مثال در مورد قانون­ هایی که اجرا نمی­ شود، پیگیری­ هایی که جواب داده نمی­ شود و تذکراتی که مورد توجه قرار نمی­گیرد و.. مطالب مختلفی عنوان شده است.*آقای دکتر دلیل این اتفاق در دولت نهم چیست؟ شاید کم­ و بیش این اتفاقات ریشه تاریخی داشته باشند اما در دولت نهم در کنار فردمحوری دولت نوعی انفعال در سایر قوا حاکم شد؛ بطوری­که قوه مجریه و مقننه هم در برابر رفتارهای دولت دچار انفعال شدند. این امر در خصوص نهادها نیز صادق است.

البته من در خصوص این کاستی­ ها افراد را مقصر نمی­ دانم. این مسئله به فرهنگ سنتی کشور ما بر می­ گردد که به دلیل مشکلات تاریخی و از جمله فرهنگ قبیله ­ای، غارتی – غنیمتی که ریشه طولانی داشته است، ظاهر می­ شود. اگر ما به­ جای بررسی یک مقطع یک روند را بررسی کنیم می­ بینیم صفویه، قاجاریه، زندیه ... و قبل از آن نیز همه در دوران قدرت، کشور را متصرفه خود می­ دیدند. تصمیم­ گیری فردی، انکار و تحقیر خردورزی، کوچک کردن افراد شایسته، انتصاب بر اساس روبط قومی قبیله­ ای و تظاهر به وفاداری بی­ چون و چرا... از جمله جلوه­ های این­گونه حکومت­داری بود. این بخش از تاریخ ما در بعد از انقلاب با تعامل نیروهای روشنفکر دانشگاهی و روحانی کشور بهبود یافت ودر همین راستا گام­ هایی در جهت نهادسازی در حکومت و جامعه مدنی از جمله احزاب و نشریات نسبتآ آزاد برداشته شد. این روند با فرهنگ قدیمی و ریشه­ دار در عمق جامعه ما طبعآ در تعارض است. به­نظر می­رسد در دولت نهم باز با جلوه­هائی از این پدیده آشنا روبه­رو هستیم. این دقیقا مصداق همان چیزی است که ماکس وبر، جامعه­ شناس مشهور آلمانی، در خصوص نقش سنت در اوائل قرن بیستم مشاهده کرد. او می­ گوید آن قسمت از جامعه که همواره با تحول ناشی از انقلاب صنعتی مخالف بوده بخش سنتی است و درجه قدرت این بخش رابطه بالایی دارد با موانع پیش­روی پیشرفت کشورها. همین داستان در مورد ایران بعد از انقلاب اتفاق افتاده است. این بخش سنتی تمام وراثت تاریخ ما را در بردارد از جمله جامعه مبتنی بر تصمیم­ گیری فردی، پدرسالاری، روابط مبتنی بر اقتصاد غارتی، غنیمتی و توزیعی و... من با این توضیحات می­ خواهم بگویم این رفتارها که مشاهده می­شود کنش ­های خاص فرهنگ سنتی ما است. اگر دولتی اصالت را بر این قاعده رفتاری خود قائل شود به­ گونه­ای که بر اساس آن به هیچ قاعده تعریف شده­ ای پایبند نباشد، هزینه تصمیم­ ها مورد توجه قرار نگیرد، عواقب تصمیم­ های مطالعه نشده بر روی یک ملت به هیچ انگاشته شود و کارهای دل­بخواه عیب تلقی نشود، آیا این شرایط آشنای قدیمی نیست که سر از حجاب در آورده است؟ این اقدامات در واقع بازگشت از ضابطه و تقسیم کار اجتماعی و قانون­مندی نیست؟ بازگشت به همان شیوه­ های آشنای تاریخی و سنتی ما نیست؟


*غیبت برخی نهادها یا ضعف عملکرد آنها نیز به این جریان دامن زده است. به­ طور مثال می­توان گفت در طول چهار سال اخیر واکنش نهاد علمی مانند دانشگاه به این جریانات در نامه اقتصادانان به رییس جمهور خلاصه شد؛ با وجود آنکه دولت نتوانست جواب مشخصی به این نامه بدهد اما بازخورد مناسبی در مجامع علمی پیدا کرد.

گرچه من نامه­ نویسی به مقامات را موثر نمی ­دانم اما بحث غیبت برخی نهادها درست است. ما نهادهای حزبی موثر نداشتیم، سازمان­ های حزبی که پایگاه در طبقات پایین جامعه داشته باشد نداشتیم. در کشور ما سازمان­ های حزبی جنبه نخبه­ گرایی و حکومتی داشتند. برای مثال نهاد حزبی مانند حزب کارگر انگلیس یا دموکرات آمریکا که ریشه در طبقات پایین جامعه دارند، نداشتیم. این ضعف­ها قابل شمردن هستند. ولی علت این اتفاق این است که جامعه ما نتوانسته برای اندیشه مدرن در اداره امور کشور جایگاه پیدا کند. با قصور دوره آقای خاتمی، این بخش آسیب دید و در دولت نهم این روند شدت گرفت. دانشگاه ما نیز از این ریشه سنتی بی­نصیب نمانده است. دانشگاه در کشور ما به آن تعبیری که متداول هست وجود ندارد. خود همین اتفاقات مثل نامه 57 اقتصاددان نشان­دهنده ضعف کار ما است. مجموعه­ های هیات علمی دانشگاه و دانشجو نباید تبدیل به سازمان ­های سیاسی شوند. الان به ناچار دانشجوهای ما کار حزبی می­ کنند و این گرچه قابل احترام است لکن اساسا کارآمد نیست.


*البته این نامه بیشتر هشدارهای اقتصادی بود ولی حتی اگر هم بار سیاسی پیدا کرد با اشاراتی که شما به ریشه سنتی در فرهنگ کشور داشتید توجیه پیدا می­کند. چون می­تواند تا حدی آگاه­سازی نسبت به اتتفاقات در حال جریان بکند.


بله. بی ­فایده نیست اگرچه مثل فریادهایی است که به گوش کسی نمی­رسد. ببینید این کارها معمول نیست لذا بار سیاسی دارند. من نمی­ خواهم بگویم چرا این کار انجام شده بلکه می­ خواهم به­ نوعی آسیب­ شناسی کنم و بگویم چرا این­طور شده که مجموعه دانشگاهی ما مجبور شده کار سیاسی کند، که از آن طرف نیز دانشگاه­ ها مورد تعرض قرار گیرند. دلیلش ضعف و یا اصلا نبود نهادهای سیاسی است و چون این کارها لازم است و نهاد مربوط ه­اش وجود ندارد عده دیگری این کار را به­ عهده می­گیرند لیکن کارآمد نیست.


*مسله دیگری که در طی چند سال اخیر ما شاهد بودیم صحبت از انقلاب اقتصادی است. این در حالی­ است که در دنیای امروز انقلاب به­ ویژه در امور اقتصادی کمتر به کار گرفته می­ شود و مفاهیم بیشتر به سمت نرم­ افزاری اندیشیدن پیش می­ رود. ظاهرا صحبت از انقلاب اقتصادی به­ نوعی گریز از برنامه­ پذیری و تن دادن به تحولات یک­باره است. به­ نظر شما هدف از روی آوردن به مفهوم "انقلاب یا تحول اقتصادی" چیست؟


من اصلا مفهوم انقلاب اقتصادی را متوجه نمی­ شوم. اینها نشان­دهنده بی­ برنامگی و فقدان استراتژی است. جالب است که خودشان هم به­ طور ناخواسته آن را اقرار می­ کنند. وقتی دولت دو یا سه روز در استانی حضور دارد و طی آن مدت 200 طرح را تصویب می­ کند مشخص است که برنامه ای وجود ندارد. وقتی برای هر طرح 10 دقیقه وقت صرف نشده و برآورد هزینه و فایده صورت نگرفته و یا این برآوردها موشکافی نشده چطور تصویب شده است؟ این اسمش انقلاب نیست. برنامه یک قانون و قرارداد کل نظام است و زیر بار آن نرفتن نشان­دهنده نظم نپذیرفتن است. اگر هم ایراد دارد و یا باید تصحیح شود باید مراحل قانونی طی شود. صحبت از انقلاب اقتصادی در دولت نهم به این بر می­ گردد که برخی از مفاهیم مدرن در این دولت در قالب­ های سنتی قرار گرفته که نتیجه آن غیر کارکرد بودن آن است. مثلا مفهوم رفاه اجتماعی یا عدالت، تعاریف مدرنی دارد که در این دولت به­ صورت سنتی تعبیر شده و بر همان اساس به نتیجه مطلوب دراین­ باره نرسیده­اند. به­ طور مثال فرض کنید من نان شما را بگیرم و بعد برای نجات شما از گرسنگی به­ عنوان یک انسان کریم قسمتی از آن­را به شما برگردانم. در قالب این مثال می­شود فهمید که اسم این امر کرامت و بخشندگی نیست ولی وقتی دولت منابع کشور را می­ گیرد و به­ جای صرف آن در مسیر پیشرفت و توسعه ظرفیت­ های اقتصادی آن­را در اختیار خود گرفته و بعد به تدریج آن­را به عنوان سهمیه و کوپن مصرفی یا وجه نقد بخششی در اختیار مردم قرار دهد این چه تعبیری می­ تواند داشته باشد؟ این مفهوم سنتی عدالت است که شاید در روابط شخصی و جوامع کوچک پسندیده باشد ولی در قالب  نظریه های حکومت­داری امروز، جایی ندارد. البته باز تاکید می­ کنم جنبه فرهنگی مسئله نباید فراموش شود.


*در شرایطی که نظام تصمیم­ گیری و تصمیم­ سازی دولت نهم فردمحور است و حرکتی در متن برنامه وجود ندارد صحبت از برنامه و برنامه­ ریزی چقدر ضرورت دارد؟ چون ظاهرا این برنامه­ ها از رویکرد اصلی­شان که پرهیز از دوباره­ کاری و سلیقه محوری است باز ماندند و حتی با تدوین این شاخص ­ها نمی­ شود انتظار اتفاق خاصی را داشت؟
مسئله سر این است که آیا ما ملتی میرا هستیم یا خیر؟ اگر پاسخ مثبت است که همین اتفاقی که­ امروز در جریان است کفایت می­ کند اما اگر می­ خواهیم دوباره بایستیم و قد علم کنیم باید تن به یک تغییر اساسی در نگرش­ ها بدهیم. باید روش­ های­مان را روش­های مدرن، یعنی مبتنی بر علم روز، کنیم. ما علی­ رغم همه تعارفاتی که مطرح می­ شود در 30 سال گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار نبوده­ ایم. به عقیده من بیش از تغییر نگرش دولتی در کشور تغییر نگرش مردم جامعه ضروری است. چون همین نگرش باعث شده دولت سر از کارهایی در بیاورد که نباید انجام دهد و این خصیصه دولت ­های دخالت­گر و بی­ برنامه است که به عقلانیت مدرن پایبند نیستند.


*نسخه پیشنهادی شما برای دولت بعدی که وارث چنین اقتصادی خواهد بود چیست؟من در گذشته هم اشتباه کردم اگر پیشنهادی برای دولتی داشتم. این دولت هم لاجرم با عواقب تصمیم­ های خود روبه­ رو خواهد شد و با قضاوت تاریخ نیز. روزی که سازمان برنامه منحل شد برای من روز تاریکی از نظر اقتصادی برای کشور بود. خوشبختانه اکنون مشاهده می­ کنیم دولت متوجه نتایج و تبعات ناگوار این اقدام خود شده است. چون دولت دستگاه کارشناسی ندارد و نمی­ تواند هیچ برنامه­ ای را اجرا کند.

پايان گفت وگوسرويس ذخيره سازی آنلاين ياهو حذف می شود - شنبه دوازدهم بهمن 1387
ایران دارای رتبه اول کاربران اینترنت در خاورمیانه است - شنبه دوازدهم بهمن 1387
انحلال سازمان تنظيم مقررات خلاف قانون اصل 44 است - شنبه دوازدهم بهمن 1387
كنار پنجره هواپيما ننشينيد - شنبه دوازدهم بهمن 1387
لنزهاي رنگي را از آرايشگران نخريد - شنبه دوازدهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 0:58 | لینک  | 

در حاشیه اعطای اعتبار به حمید مولانا :
بودجه ملی و نزدیکان احمدی نژاد
اختصاص اعتبارات و ردیف خاص در بودجه سال 88 به اشخاص خاص اعتراض برخی از نمایندگان مجلس را برانگیخته است. داریوش قنبری نماینده ایلام با غیرشفاف خواندن لایحه بودجه سال 88 که از سوی دولت به مجلس ارائه شده اختصاص ردیف بودجه خاص برای حمید مولانا مشاور احمدی نژاد را اقدامی خلاف قانون و در راستای استفاده تبلیغاتی و انتخاباتی برای سال آینده(انتخابات ریاست جمهوری سال 88) توصیف کرد.

در جدول شماره 18 لايحه بودجه ،اعتبارات اشخاص حقيقي و حقوقي غيردولتي موضوع جزء 4 رديف شماره 540000 مشخص شده‏، اعتبارات هزينه‌اي براي نهادهاي مختلف به اين شرح درنظر گرفته شده است:بنياد فرهنگي مولانا 3.37 ميليارد ريال، تعمير و نگهداري مهديه قم 3ميليارد ريال، كتابخانه آيت‌الله مرعشي 20 ميليارد ريال، مجتمع ربع رشيدي2 ميليارد ريال، دبيرخانه چهره‌هاي ماندگار ميليارد ريال، كمك به شاهچراغ 2 ميليارد ريال ، مركز اسناد انقلاب اسلامي 3 ميليارد ريال، مؤسسه بصيرت6 ميليارد ريال، مؤسسه فرهنگ و اطلاع‌رساني تبيان 2 ميليارد ريال، مركزدائره المعارف اسلامي 32 ميليارد ريال، مجمع عالي حكمت اسلامي 3 ميليارد ريال، فرهنگستان علوم انساني 7 ميليارد ريال، كمك به مؤسسه ترجمان وحي 5ميليارد ريال، بنياد علمي و فرهنگي بوعلي سينا 2 ميليارد ريال و كمك به مؤسسه فرهنگي اكو 10 ميليارد ريال‏، بسيج دانش‌آموزي 41 ميليارد ريال‏،اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان 40 ميليارد ريال‏ و فعاليت‌هاي قرآني تشكل‌هاي غيردولتي 30 ميليارد ريال‏.

مخبر فراکسیون اقلیت مجلس بابیان اینکه بودجه ای که آقای احمدی نژاد به مجلس آورده شاید برای 8 ماه سال 88 کفایت کند ، گفت : بسیاری از درآمدهایی که دولت در لایحه بودجه دیدهتحقق نخواهد یافت و مطمئنا نا کسری بودجه بی سابقه ای خواهیم داشت.

قنبری باانتقاد از تعیین ردیف بودجه برای برخی اشخاص حقیقی و حقوقی در لایحه بودجه به سایت "جمهوریت "گفت اختصاص ردیف بودجه 3/37میلیارد ریال برای آقایمولانا صرفا به دلیل روابط خاص است.حمید مولانا ،استاد روابط بین‌الملل ومدیر بخش ارتباطات بین المللی دانشگاه آمریکن در شهر واشنگتن آمریکا است.او چندین دهه است که در ایالات متحده آمریکا زندگی می کندو تابعیت آمریکایی دارد.مولانا سال 87 به عنوان مشاور احمدی نژاد منصوب شد.

گفته می شود مستند"مهمان کالیفرنیا "که از شبکه یک سیما پخش شد وبه موضوع سفراحمدی نژاد به آمریکا و سخنرانی در دانشگاه کالیفرنیا اختصاص داشت به پیشنهاد مولانا ساخته شد. مولانا در اکثر مصاحبه های احمدی نژاد با رسانه های خارجی حضور دارد.بسیاری از مولانا به عنوان مشاور اصلی رسانه ای احمدی نژاد نام می برند و پیش بینی می شود در انتخابات آینده این استاد ارتباطات نقش موثری برای پیروزی احمدی نژاد در انتخابات ایفا کند.

داریوش قنبری تاکید کرد: آقای احمدی نژاد به اسم انقباضی کردن بودجه ردیف بسیاریاز دستگاه های مهم را حذف کرده اما در مقابل شاهد هستیم برای موسسه آقایمولانا بودجه تعیین می کنند.مخبر فراکسیون اقلیت با تاکید براینکه چه نیازی بوده برای موسسه مولانا بودجه تعیین شود ، گفت : مگر ما وزارت خارجه نداریم؟چرا دستگاه های موازی ایجاد می کنند؟ قنبری خاطرنشان کرد: این برخورد احمدی نژاد نشان می دهد رئیس جمهور خودش نیز وزارت خارجه دولت خود را قبول ندارد.

سایت خبری جمهوریت است
http://www.jomhoriyat.com


شليك مرگبار در ژاپن جوان ايراني را به كام مرگ كشيد - شنبه دوازدهم بهمن 1387
احمدی‏نژاد: اردوغان صهیونیستها را تحقیر کرد - شنبه دوازدهم بهمن 1387
انتفاضه "طیب" بیخ گوش صهیونیسم - شنبه دوازدهم بهمن 1387
کورس قدرت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در بین پشتونهای افغانستان - شنبه دوازدهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه یازدهم بهمن 1387
واکنش کرباسچی به شایعات: کروبی جدیدترین گزینه انتخابات است - جمعه یازدهم بهمن 1387
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 0:56 | لینک  | 


با پخش آیتم تازه اي به نام "دوربين 90" بسياري از ادعاهاي عمراني دولت نهم در ورزش زير سئوال رفت.اين كليد ماجراي مخالفت سازمان تربيت بدني با برنامه 90 است

جمهوریت: علي رغم نشانه هاي ظاهري از برقراري آتش بس ميان سازمان تربت بدني وسازمان صدا وسيما ، شواهدي متقن نشان مي دهد كه جنگ همچنان ادامه دارد . سازمان تربيت بدني -كه با حمله به برنامه تلويزيوني 90 و متهم كردن مجري برنامه به زير سئوال بردن دستاوردهاي نظام ،آغازگرجنگ بود- حتي با وجود اختلال در ارتباط ميان اين برنامه و بيننده هاي ميليوني اش ، نه تنها به اهداف از پيش تعيين شده اش نرسيد ، كه بخشي ديگر از اعتبار مديرانش را از دست داد.

اولين شليك

جنگ با پيروزي سازمان تربيت بدني در چند جبهه آغاز شد. سردارعزيز محمدي ، رئيس سازمان ليگ برتر پيش از همه ،عادل فردوسي پور را متهم كرد كه با انتقادش از مديريت فدراسيون فوتبال، موفقيت هاي نظام جمهوري اسلامي را كم رنگ مي كند. محمدي كه سابقه مديريت در باشگاه فجرسپاسي شيراز را دارد، سال گذشته در حالي به نايب رئيسي دوم فدراسيون فوتبال انتخاب شد ، كه گفته مي شد تنها فرد پيروز انتخابات اين فدراسيون بوده كه برخلاف ميل سازمان تربيت بدني ثبت نام كرده است.نايب رئيس دوم فدراسيون فوتبال بر اساس اساسنامه جديد ، رئيس سازمان ليگ خواهد بود.به همين دليل با تعويق و جابه جايي گاه و بيگاه زمان بازيهاي ليگ برتر ، بيش از همه مديريت عزيز محمدي زير سئوال مي رفت. كار وقتي سخت تر شد كه علي دايي ، سرمربي تيم ملي فوتبال ايران توانست به كمك مهدي تاج – كه نايب رئيس اول فدراسيون و مدير تيم هاي ملي است- بسياري از برنامه هاي ليگ را به سود تيم ملي تغيير دهد.

اين گونه بود كه عزيز محمدي آرام آرام ، كساني را كه اميدوار بودن با توجه به استقلال او از سازمان تربيت بدني ، مسابقات ليگ منظم برگزار شود ، نااميد كرد. يكي از اين نااميدان عادل فردوسي پور ، مجري برنامه 90 بود كه تا پيش از آنكه توسط رئيس سازمان ليگ متهم شود ارزش هاي نظام را ناديده مي گيرد ،بارها از عزيز محمدي به عنوان مديري زحمتكش و سالم در فدراسيون فوتبال نام برده بود.

آخوندي وارد مي شود


جبهه دوم جنگ را محمد آخوندي ، يكي دیگر از مهاجمین سازمان تربيت بدني گشود. او كه در جايگاه روابط عمومي سازمان تربيت بدني در سه سال گذشته هزاران كلمه به روزنامه هاي مختلف جوابيه نوشته و برخلاف اقتضاي پست سازماني اش ، همواره مواضعي تهاجمي داشته است ، اين بار در برنامه زنده تلويزيوني ، موفق ترين چهره ورزشي تلويزيون را متهم كرد كه از رسانه ملي سوءاستفاده مي كند . آخوندي به عادل فردوسي پور يادآوري كرد كه نبايد در حوزه تصميم گيري مديران سازمان ورزش وارد شود. بهانه اين درگيري ، پرسش نظرسنجي برنامه 90 پس از بركناري داريوش مصطفوي از مديرعاملي پرسپوليس بود؛ مصطفوي چهارمين مديرپرسپوليس بود كه در سه سال و نيم مديريت سازمان تربيت بدني دولت نهم بركنار مي شد.90 از مخاطبانش پرسيده بود آيا با تغيير پي درپي مديران پرسپوليس موافقند يا نه.و اين گونه بود كه آخوندي ، عضو هيات مديره پرسپوليس روي خط تلفني برنامه آمد و ضمن حمله به عادل فردوسي پور همه خاطرات بدش از اين برنامه را به او يادآوري كرد.

90 عليه شعارهاي دولت نهم

ترديدي نيست كه مديريت سازمان تربيت بدني از اينكه برنامه اي تلويزيوني بررسي عملكردش را به نظر سنجي بگذارد خوشحال نخواهد شد. به ويژه اگر اين برنامه همان باشد كه نزديك به يك سال پيش با دعوت از محسن صفايي فراهاني – عضو شناخته شده جبهه مشاركت- در مناظره با معاون و مديرروابط عمومي سازمان تربيت بدني ، خواسته يا ناخواسته، اسباب پيروزي گروه منتقدان را فراهم كرده باشد. مديريت ورزش ايران هنوز نتوانسته خاطره آزاردهنده آن برنامه را از ذهن پاك كند نشان به آن نشان كه محمد آخوندي در شب مجادله اش با فردوسي پور دلگيري ديرينه اش را بر زبان آورد.

هر كدام از اين اتفاقات و داستان هاي ريز و كوچك از اين دست مي تواند دليلي براي بايكوت برنامه 90 توسط فدراسيون فوتبال و سازمان تربيت بدني باشد ، اما دليل اصلي پيچيدگي هاي بيشتري دارد.

بيش از هر موضوعي ، سازمان تربيت بدني در سه سال گذشته ادعاهايش در افزايش ساخت وسازاماكن ورزشي را به رخ كشيده است. داستان از مقايسه دستاوردهاي دولت نهم در اين بخش با دولت هشتم آغاز شد و به مقايسه با دولتهاي قبل تر و در نهايت مقايسه با همه تاريخ ورزش ايران رسيد!علاوه بر مديران سازمان تربيت بدني كه ادعاهاي اثبات نشده شان را از تريبون هاي مختلف از جمله با تيزرهاي تبليغاتي در تلويزيون بارها فرياد زده اند ، مديران بلندپايه تر و حتي شخص رئيس جمهور دولت نهم با تكرار چنين شعارهايي سعي كرده اند تصويري موفق از اين دولت نشان دهند.اما اين "تصوير رويايي " در چند ماه اخير با آيتمي تازه در برنامه 90 دستكاري شده است."دوربين 90" ابتكار جديد عادل فردوسي پوراست براي نشان دادن حاشيه هاي فوتبال در ايران . وقتي يك بيننده تلويزيوني چند فريم عكس از ورزشگاه تازه افتتاح شده كاشان به 90 مي دهد كه در آنها خرابي پيست دووميداني و چمن ورزشگاه به وضوح ديده مي شود، ناخواسته باورشعارهاي دولت نهم را دشوار كرده است.اين ورزشگاه يكي از چند پروژه ورزشي بود كه افتتاح آن در دولت نهم ، با سر وصداي تبليغاتي زياد همراه شد و اتفاقا تلويزيون هم مراسم افتتاحش را پخش كرد.بسیاري ديگر از عكس ها و فيلم هايي كه"دوربين 90" نشان مي دهد ، نگراني هاي مشابه براي دولت ايجاد مي كند ؛ از زمين فوتبالي در شيراز كه چمنش را گله گوسفندان كوتاه مي كنند ، تا شناي چند مرغابي در بركه اي وسط يك زمين فوتبال در شمال و البته تصاويري ازوضعيت رفاهي و بهداشتي بيشتر ورزشگاههاي كوچك وبزرگ ايران.

با ادامه نمايش چنين تصاويري ، تاكيد هر روزه بر انقلاب در آباداني اماكن ورزش ايران، دشوار مي شود: دوربين 90 نشان مي دهد و متاسفانه ميليون ها بيننده هم هر هفته مي بينند !

گفته مي شود سازمان تربيت بدني در پس تلاش براي محدود كردن برنامه 90 بيش از هر چيزي به نجات ادعاهاي عمراني اش فكر مي كرد، اگرچه بهانه هاي ظاهري چيز ديگري بود.

حال عادل فردوسي پور فقط يك هفته بد بود. اوفقط يك هفته با موهاي به هم ريخته ، صورت اصلاح نكرده و اخم هاي درهم 90 را اجرا كرد. با حمايت مديران سازمان صدا وسيما همه چيز دوباره از سرگرفته شد .همه چيز حتي "دوربين 90" . در اولين برنامه پس از بحران ، دوربين 90 تصوير ورزشگاهي در كاشان را نشان داد كه با مشعل هاي دست ساز گرم مي شد . انتخاب اين عكس پس ازدرگيري با سازمان تربيت بدني البته مي توانست فقط يك اتفاق باشد با اين وجود تكرار اتفاقاتي از اين جنس در هفته هاي آينده دور از ذهن نيست!

سخنگوي سازمان تربيت بدني چگونه ممنوع التصوير شد ؟

در آخرين برنامه 90 كه پيروزي صدا وسيما به پشتوانه نزديك به دو ميليون پيام كوتاه قطعي شد ، عادل فردوسي پور به كنايه ازمحمد آخوندي ،مدير روابط عمومي سازمان تربيت بدني ،خواست چنانچه در درستي پيام هاي ارسال شده به اين برنامه شك دارد ،بيايد و به تك تك شماره هايي كه پيام داده اند زنگ بزند.فردوسي پور البته از آخوندي نام نبرد و مخاطب جمله اش را كساني قرار داد كه با وجود داشتن چند پست مختلف وقت آزاد دارند!براي بيننده برنامه 90 كه از جزييات اختلاف با سازمان تربيت بدني اطلاع داشت ، تشخيص اينكه منظور فردوسي پور ، مديرروابط عمومي ،مديرروابط بين الملل و سخنگوي اين سازمان ،عضو هيات مديره باشگاه پرسپوليس وعضو هيات رئيسه فدراسيون كاراته است ، شايد چندان دشوار نبود.

گفته مي شود پس از اين كنايه ، آخوندي با برنامه 90 تماس گرفته و ناراحتي اش را نشان مي دهد. او تلاش مي كند اعتراضش را روي آنتن پخش به عادل فردوسي پور هم نشان دهد ، اما برخلاف معمول موفق نمي شود. شايد اگر كسي به او خبر مي داد كه با دستوري شفاهي ، پخش تصوير و حتي صدايش در صدا وسيما قدغن شده ، با 90 تماس نمي گرفت.كسي چه مي داند شايد خبر داشته و مي خواسته با اين تماس مطمئن شود!

بي ترديد آخوندي كه سال 84 ازصدا وسيما به سازمان ورزش آمد، مي تواند حدس بزند در كجاي اين بازي ، نتيجه را واگذار كرد؛ لابه لاي جدل با فردوسي پور ، او ناگهان مي پرسد آيا درست است كه از مردم پرسيده شود درباره عملكرد مديران صدا وسيما چه نظري دارند و اين گونه بود كه " تا اطلاع ثانوي" آنتن را از دست داد.

پايان گزارش

ساخت سامانه توپ جديد ضدهوايي براي مقابله با موشك‌هاي كروز - یکشنبه سیزدهم بهمن 1387
اشعار کامیونی حداد عادل! - یکشنبه سیزدهم بهمن 1387
روایت ابطحی از جلسه خاتمی و میر حسین:کی گفته خاتمی نمی آید؟! - یکشنبه سیزدهم بهمن 1387
خاتمی: باید دل به خدا بسپارم و به عرصه بیایم - یکشنبه سیزدهم بهمن 1387
کروبی: من کجا پيرم، تازه اول جوانی‌‏ام است - یکشنبه سیزدهم بهمن 1387
پيام قدرداني رييس جمهوري اسلامي ايران از نخست وزير تركيه؛ - یکشنبه سیزدهم بهمن 1387
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 0:56 | لینک  | 

بمب خبری انتخابات آتی؛
هاشمی رفسنجانی کاندیدا می شود!
از قرار معلوم یکی از استراتژیست های حزب مشارکت در تحلیلی که ارائه کرده است به این نتیجه رسیده که هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری آینده کاندیدا خواهد شد.
بازتاب آنلاین : از قرار معلوم یکی از استراتژیست های حزب مشارکت در تحلیلی که ارائه کرده است به این نتیجه رسیده که هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری آینده کاندیدا خواهد شد.

به گزارش بازتاب آنلاین به نقل از فردا همزمان یکی از تحلیل گران مشاور مهدی کروبی نیز به چنین جمع بندی رسیده و عنوان کرده است که حضور هاشمی در انتخابات بعید نیست.

اکبر منتجبی که درضمیمه هفتگی اعتماد ملی خبر از احتمال کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی داده، آورده است: تحلیل استراتژیست های جریان دوم خرداد خواندنی است. به باور آنها مجموعه اتفاقات سیاسی که اخیرا رخ داده است، در کنار استفاده از تاکتیک" می آیم یا نمی آیم" خاتمی که یادآور رفتار انتخاباتی هاشمی در سال 1384 است، این ذهنیت را تقویت می کند که هاشمی رفسنجانی از دل این مجموعه اتفاقات بیرون می آید.

وی ادامه داده است: برداشتن محدودیت سنی کاندیداها از سوی شورای نگهبان و مجلس هشتم و نیز حل حضور در مناصب بالای قدرت، این انگیزه را به هاشمی تزریق کرده است که می تواند بار دیگر پا در عرصه انتخابات بگذارد.

با این حال یکی از نزدیکان هاشمی این نظر را رد کرده و تاکید دارد که اگر هاشمی در خصوص مسائل روز کشور سخن می گوید، نه از باب اینکه به دنبال کاندیداتوری خود و کسب مسند ریاست جمهوری است بلکه نگران آینده کشور و سرنوشت نظام است.

سایت تریبون نیز اخیرا خبر از سفر هاشمی به قم برای دیدار با مراجع داده است. به نوشته این سایت خبری یکی از اهداف این سفر بررسی مسائل روز و انتخابات آینده عنوان شده است

مریم بهروزی: دولت وحدت ملی با وجود احمدی‌نژاد غیرممکن است - جمعه یازدهم بهمن 1387
نامه خانواده بازرگان به صادق محصولی - جمعه یازدهم بهمن 1387
یک دست اسلحه ، یک دست شاخه زیتون - جمعه یازدهم بهمن 1387
جنتی: طرفداران دیدار با اوباما خودشان را ضایع نکنند - جمعه یازدهم بهمن 1387
تسویه حساب با ریگی؛ یک بار برای همیشه - جمعه یازدهم بهمن 1387
حمایت رئيس ستاد كل نيروهای مسلح از آقای احمدی نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
نامه تند و صریح کروبي به فيروزآبادي + پاسخ فیروزآبادی ! - جمعه یازدهم بهمن 1387
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 0:52 | لینک  | 

سردار نجار در مراسم افتتاح سامانه جديد ضدهوايي خبر داد:
ساخت سامانه توپ جديد ضدهوايي براي مقابله با موشك‌هاي كروز
همزمان با اولين روز از دهه مبارك فجر، سامانه توپ پدافند هوايي 100 ميلي‌متري با حضور وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح افتتاح و بهره‌برداري شد
به گزارش بازتاب آنلاین  ، سردار مصطفي محمد نجار وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در مراسم افتتاح اين سامانه پدافند هوايي طي سخناني اظهار كرد: در راستاي تدابير فرماندهي معظم كل قوا براي مقابله با تهديدات هوايي شامل تهديدات هواپيماها، بالگرد‌ها و موشك‌‏هاي كروز، سامانه توپ پدافند هوايي 100 ميلي‌متري و مهمات مورد نياز آن به صورت كاملا بومي در سازمان صنايع دفاع وزارت دفاع طراحي و ساخته شد.
وزير دفاع افزود: از قابليت‌هاي مهم اين سامانه هوشمند بودن آن است، به گونه‌اي كه با مجموعه رادار و يا اپتيك، هدف را ره‌گيري و به صورت كاملا هوشمند بدون نياز به خدمه، توانايي شليك به سمت اهداف دارد.
وي تنظيم ماسوره به صورت هوشمند را از ديگر ويژگي‌هاي اين سامانه برشمرد و افزود: اگر گلوله اين توپ پدافند هوايي به طور مستقيم به هدف اصابت نكرد، گلوله توپ به طور خودكار در محيط هدف منفجر و تركش‌هاي آن با حجم مواد انفجاري موجب انهدام هدف مورد نظر مي‌شود.
سردار نجار سرعت، دقت، افزايش حجم آتش و برد مناسب را از ديگر مشخصات اين توپ برشمرد و گفت: اين سامانه براي پوشش هوايي در ارتفاع پست و متوسط بهره‌برداري مي‌شود.
وزير دفاع افزود: با توليد انبوه اين سامانه، پدافند هوايي كشور به نحوي مطلوب تقويت خواهد شد.
وي با قدرداني از تلاش مديران، متخصصان و كاركنان سازمان صنايع دفاع در طراحي و ساخت اين سامانه دفاعي، اين موفقيت و دستاورد را به محضر مقام معظم فرماندهي كل قوا، ملت شريف ايران و نيروهاي مسلح تبريك گفت.
سردار نجار گفت: بحمدالله صنايع دفاعي كشور در آغاز دهه چهارم انقلاب اسلامي از رشد و بالندگي خوبي برخوردارند و قادرند كليه نيازمندي‌هاي دفاعي كشور را با استقلال و بدون وابستگي به بيگانگان تامين كنند.
وزير دفاع در پايان اين موفقيت را مرهون خون شهيدان، فداكاري ايثارگران و آينده‌نگري حضرت امام خميني(ره)، هدايت‏هاي فرمانده معظم كل قوا حضرت آيت‌الله خامنه‌اي (مدظله العالي) و تلاش متخصصان افتخار آفرين وزارت دفاع دانست و گفت: در آغاز دهه مبارك فجر، يك بار ديگر با امام شهيدان و شهداي گرانقدر انقلاب تجديد عهد مي‌كنيم كه تا آخرين قطره خون حافظ دستاوردهاي انقلاب اسلامي راه امام و خون شهيدان باشيم.
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه یازدهم بهمن 1387
ديدار لاريجاني با مديران دستگاه‌هاي دولتي - جمعه یازدهم بهمن 1387
تعرفه واردات خودروي خارجي كاهش يابد - جمعه یازدهم بهمن 1387
واکنش هیلاری به سخنرانی احمدي‌‏نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
انگلیس برگسترش روابط با ایران تاکید کرد - جمعه یازدهم بهمن 1387
وزير کشور تاجيکستان برکنار شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 0:49 | لینک  | 

آقای حاج علی جمالی از فرهنگیان خرم آباد اشعار نوشته شده ی روی ماشیتها را قبلا جمع آوری نموده و مختصر آن را با نام (مردها و جاده ها)منتشر نموده است...


گردآوری یک هزار و 500 شعر پشت کامیونها توسط رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تردید درباره مدرک تحصیلی دو مدیر دولت نهم، حکایت چپ و راست فرهنگی دانشگاهها، خانه تکانی جیبهای صندوق رفاه دانشجویان و ... برخی از حاشیه های دانشگاهها در هفته گذشته است
بازتاب آنلاین : گردآوری یک هزار و 500 شعر پشت کامیونها توسط رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تردید درباره مدرک تحصیلی دو مدیر دولت نهم، حکایت چپ و راست فرهنگی دانشگاهها، خانه تکانی جیبهای صندوق رفاه دانشجویان و ... برخی از حاشیه های دانشگاهها در هفته گذشته است.

خبرگزاری مهر بنا دارد در رویکرد تازه ای و در آغاز هر هفته، 7 حاشیه مطرح در فضای دانشگاهی کشور را مرور کند. آنچه در پی می آید هفت حاشیه مهم هفته گذشته است.

1- رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در میان جمعی از استادان دانشگاه اعلام کرد: به اعتبار علاقه ای که به شعر و ادبیات دارم از اول انقلاب هر چه شعر در پشت ماشینها و کامیونها دیده ام را یادداشت کرده ام (البته فقط شعرهایی را یادداشت می کنم که مردم به علاقه و طبع خود پشت ماشین نوشته اند.) به طوری که در حال حاضر یک هزار و 500 نمونه از این شعرها را گردآوری کرده ام. این شعرها گردآوری شده و روزی چاپ می شود.

غلامعلی حداد عادل همچنین عنوان کرد: یک دفتر دارم که هنوز هم شعارها و شعرهای پشت ماشینها و کامیونها را یادداشت می کنم. شعرهای دهه 60 که پشت ماشینها و کامیونها نوشته می شد با آنچه که امروز ملاحظه می کنم کاملا متفاوت است که این خود نشانه ای از تغییر فرهنگ عمومی است.

2- نماینده مردم تهران که در انتخابات مجلس هشتم از نامزدهای مطرح حوزه انتخابیه خود بود و گفته می شد که کاندیدای ریاست مجلس و یا ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات می شود در میان جمعی که از وی درباره چرایی امتناع از ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات می پرسیدند گفت: من برای ریاست کمیسیون برنامه ای نداشتم. با خود گفتم که می خواهم کار کنم، گوشه ای باشم و بیشتر کار کنم لذا ترجیح دادم که بهتر و بیشتر خدمت کنم.

3- دومین دوره تقدیر از پژوهشگران برگزیده فرهنگستان علوم پزشکی در حالی برگزار شد که هیچکدام از مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آن شرکت نکرده بودند. البته دکتر محققی مشاور وزیر بهداشت در این مراسم حضور داشت اما به نظر می رسد حضور وی بیشتر به دلیل عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی بود. در این مراسم که بارها از کمبود بودجه های تحقیقاتی و بسته بودن دست موسسات تحقیقاتی برای استخدام محققان جوان انتقاد می شد بارها از تریبون عنوان شد که ای کاش مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز حضور داشتند تا این انتقادات را بشنوند. همچنین عنوان شد که مسئولان در جایی که باید حضور داشته باشند حضور پیدا نکرده اند.

4- یک مسئول وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بیان دلایل تاخیر در پرداخت وام شهریه دانشجویان شبانه گفت: تا آنجا که مطلع هستم صندوق رفاه ته جیبش را هم خانه تکانی کرده و به دانشگاهها فرستاده است. این نهایت کاری بوده که از دست وزارت علوم برآمده و بقیه کار به جایی بالاتر از وزارت علوم مربوط است.

5- معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست با معاونان دانشگاهها هنگامی که می خواستند عکس یادگاری بگیرند با خنده و مزاح به عکاسان می گفت: "از چپ بگیر، از راست بگیر، از کارگزار، از میانه و ... خلاصه از همه بگیر!"

6- در هفته ای که گذشت تردید درباره مدرک تحصیلی دو مدیر دولت نهم قوت گرفت. یکی مربوط به رحیمی معاون رئیس جمهوری و دیگری مربوط به زارعی مشاور وزیر علوم بود. البته تشکیک در مدرک زارعی با واکنش رئیس دانشگاه علامه طباطبایی روبرو شد اما هنوز کسی در مورد معاون رئیس جمهور اظهار نظر نکرده است.

7- در حاشیه بازدید رئیس دانشگاه امیرکبیر و وزیر مسکن از نمایشگاه دستاوردهای این دانشگاه، خبرنگاران رسانه های گروهی خواستار مصاحبه با رئیس دانشگاه امیرکبیر شدند اما روابط عمومی این دانشگاه از خبرنگاران خواست مدتی تحمل کنند تا پس از بازدید این مصاحبه صورت گیرد اما پس از پایان بازدید و معطل شدن خبرنگاران، رئیس دانشگاه امیرکبیر بی توجه به وقت و زمان و قول روابط عمومی خود حاضر به پاسخگویی به سوالات خبرنگاران نشد.

ترکيب ستاد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري مشخص شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
تصویر: اعتراض جالب اردوغان به شمون پرز - جمعه یازدهم بهمن 1387
ابطحي: خاتمي كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري خواهد شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
مردان بزرگ تاریخ ایران زمین - جمعه یازدهم بهمن 1387
28 طرح بزرگ توليدي با سرمايه‌گذاري 750 ميليارد تومان اجرا مي‌شود - جمعه یازدهم بهمن 1387
سانحه در پرواز عسلويه ـ تهران - جمعه یازدهم بهمن 1387
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 0:48 | لینک  | 


امروز روز پرالتهاب خبری بود. قرار بود آقای مهندس موسوی با آقای خاتمی ملاقات کند. خیلی‌ها خبر داشتند که این ملاقات امروز صورت می‌گیرد. هنوز ملاقات تمام نشده بود که یکی از خبرگزاریهای اعلام کرد در نتیجه‌ی این ملاقات آقای مهندس موسوی ستادهای انتخاباتی خود را فعال کرد

بازتاب آنلاین :حجت‌الاسلام محمد علی ابطحی روز شنبه با انتشار مطلبی تحت عنوان «آقای خاتمی، بعد از دیدار امروزش با مهندس موسوی» چنین نوشت:


امروز روز پرالتهاب خبری بود. قرار بود آقای مهندس موسوی با آقای خاتمی ملاقات کند. خیلی‌ها خبر داشتند که این ملاقات امروز صورت می‌گیرد. هنوز ملاقات تمام نشده بود که یکی از خبرگزاریهای اعلام کرد در نتیجه‌ی این ملاقات آقای مهندس موسوی ستادهای انتخاباتی خود را فعال کرد. خبرگزاری فارس هم در یک خبر فوری نوشت میرحسین آمد، خاتمی کنار کشید. آقای خاتمی در این چند روزه خیلی گرفتار این جنگ روانی شده است. تابه‌حال برای ناامید کردن جامعه سه یا چهار بار از خودشان برای اعلام کاندیداتوری زمان مشخصی را تعیین و بعد هم خودشان تکذیب کرده‌اند تا مردم گمان کنند که این اعلام و آن تکذیب کار آقای خاتمی بوده است. امروز هم یکی از آن روزها بود. بنا به اطلاعاتی که من دارم آقای خاتمی بعد از دیدار امروزش با آقای مهندس موسوی بیش از همیشه به اعلام سریع کاندیداتوری ریاست‌جمهوری سریع‌اش نزدیک شده است. شاید این روزها چنانچه از قبل گفته شده بود به مناسبت دهه فجر بهترین فرصت اعلام کاندیداتوری‌اش باشد. در هر حال پناه آوردن رقبا به این جنگ روانی بسیار کار تابلوئی است که البته آنقدر از آمدن خاتمی نگرانند که پذیرفته‌اند مردم بفهمند که اینها دارند جنگ روانی می‌کنند. اقای خاتمی ظاهرا امروز بعد از دیدارش با مردم قم هم حرفهایی زده که بیش از همیشه نشان می‌دهد که چقدر در آمدن جدی شده ‌است. امید اینکه جبهه اصلاحات با یک کاندیدا بتواند شرکت کند با حضور آقای خاتمی بیش از همیشه جدی می‌شود.


مردان بزرگ تاریخ ایران زمین - جمعه یازدهم بهمن 1387
28 طرح بزرگ توليدي با سرمايه‌گذاري 750 ميليارد تومان اجرا مي‌شود - جمعه یازدهم بهمن 1387
سانحه در پرواز عسلويه ـ تهران - جمعه یازدهم بهمن 1387
موضع گیری کروبی در مقابل فیروزآبادی، بسیار پسندیده بود - جمعه یازدهم بهمن 1387
احتمال استعفاي کامران دانشجو - پنجشنبه دهم بهمن 1387
مصاحبه کسی که رحیم پور ازغدی را به صدا و سیما آورد ! - پنجشنبه دهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 0:47 | لینک  | 


اگر مهندس موسوی به هر دلیلی نیاید من با اینکه مشکلات این راه را رصد کرده ام و می دانم؛ باید دل به خدا بسپارم و در عرصه بیایم.»
رییس جمهور سابق کشورمان گفت:«متأسفانه مهندس موسوی هنوز به تصمیم نرسیده اند و در این زمینه تأملاتی دارد، معتقدم طولانی شدن این مسئله به نفع هیچ کس نیست و یک نوع ناراحتی، نگرانی و دلهره در جامعه ایجاد می شود؛ اگر مهندس موسوی به هر دلیلی نیاید من با اینکه مشکلات این راه را رصد کرده ام و می دانم؛ باید دل به خدا بسپارم و در عرصه بیایم.»

به گزارش بازتاب آنلاین وی در جمع اقشار مختلف مردم قم اظهار داشت:«ضمن شاد باش دهه فجر انقلاب اسلامی که امروز روز اول آن است، سی امین سال پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک عرض می نمایم و بسیار خوشحالم که در جمع مردم عزیز و سرافراز قم که کانون تحول و انقلاب بزرگ اسلامی ایران است، حضور دارم.»

وی با اشاره به انیکه آنچنان در مورد ریشه «قم» تحلیل و بررسی نکرده است، افزود:« به نظر می رسد که قم و قیام از یک ریشه اند. یعنی قم از ریشه قیام، ایستادن و ایستادگی است. البته قم در طول تاریخ جایگاه مهمی به خصوص برای تشیع داشته است. شخصیت های برجسته و مورد اعتماد امامان معصوم(ع)و نیز دارای نقش در اندیشه، فرهنگ، احساس دینی و شیعی قم فراوان بوده اند.»

رئیس جمهور سابق کشورمان در ادامه سخنان خود در باب فضایل و خصوصیات قم، ادامه داد:«با متبرک شدن این سرزمین به وجود مبارک کریمه اهل بیت حضرت معصومه(ص) که از برجستگان و شخصیتهای معنوی، علمی وفکری تشیع و مورد علاقه و احترام حضرت امام رضا (ص) بوده وتقدیر الهی این بود که ایشان در قم توقف کنند و در جوانی رحلت کنند .قم دارای ارزش و مقام والاتری شد و مرقد پاک ایشان در قم سبب توجه سراسر دنیای اسلام به این خطه گردید.»

رئیس بنیاد باران تصریح کرد:«حدود 70 سال پیش که با همت انسان بزرگ چون آیت الله حائری و یاری بزرگوارنی، حوزه علمیه قم تشکیل شد و توانست کانون اندیشه و آرمان اسلامی و تشیع و پرورنده افرادی شود که بتوانند تأثیر گذار در سرنوشت کل ایران و تاریخ اسلام و تشیع باشند.»

رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگها و تمدنها تاکید کرد:«اگر نسبتی میان قم و قیام باشد ایستادگی و نهضت قم وقمی ها در دوران ما تحقق یافته است چون قم در آغاز نهضت اسلامی و در پیروزی رسیدن آن نقش مهم و ممتازی داشته است و کانون قیام و بیداری بوده است.»

به عقیده سید محمد خاتمی، قم با آن جایگاه معنوی که دارد متاسفانه به لحاظ مادی و پیشرفت به آنچه شایسته آن است نیافته و خواست قلبی مردم تحقق پیدا نکرده است.
رئیس بنیاد باران در ادامه با اشاره به انقلاب اسلامی و حاصل آن اظهار داشت:«امام خمینی(ره)از میان همه گزینه هایی که برای نظام ما متصور بود "جمهوری اسلامی" را برگزیدند و این از دست آوردهای بزرگ انقلاب است؛ بنابراین کسی که از جمهوری اسلامی به عنوان حاصل کار نهضت بزرگ اسلامی دفاع می کند، در واقع از امام و آرمانهای انقلاب و شهدا دفاع می کند و هر کس جز این بگوید، خطا می کند و راه اشتباه می رود.»

وی، جمهوری را حاکم و مسلط شدن مردم بر سرنوشت خود تعریف کرد و گفت:«البته در آن باید معیارهای اسلامی نیز حاکم شود. از جمله حاکمیت اخلاق بر رفتاروشخصیت انسانها به خصوص جاکمان است واینکه دروغ و فریب و ظاهر سازی که موجب پدید آمدن فرهنگ دو گانه یکی رسمی و دیگر غیر رسمی در جامعه می شود رخت بربندد.»

رئیس جمهور سابق کشورمان اظهار داشت:«وجه فارق جمهوری اسلامی با دنیا این نیست که ما فقط عنوان اسلام را داشته باشیم، بلکه باید اسلام را به معنی واقعی آن همان گونه که مورد نظر امام و مردم بودطرح کنیم؛اسلامی که بتواند در مقابل راه حل های دیگری که برای زندگی در امروز وجود دارد راه حل برتر را ارائه دهد و نیز اثبات کنیم که در نظام مورد نظر ما حقوق و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود و آزادی و لوازم مورد توجه و احترام است. »

سید محمد خاتمی تاکید کرد:«انتقاد از قدرت و حکومت نباید هزینه داشته باشد. اگر ما فریاد می کشیم از جمهوری اسلامی، از آزادی، از پیشرفت مردم در جامعه دفاع می کنیم برای این است که جمهوری حاصل انقلاب است و این نظام وجامعه باید به گونه ای محقق شود که الگوی برتر باشد.»

رئیس بنیاد باران همچنین گفت:«نمی شود یک جامعه فقیر، عقب افتاده و محتاج به اینکه دیگران به او کمک کنند داشته باشیم و توهمات در آن حاکم باشد بعد بگوییم جمهوری اسلامی داریم.»

وی، لازمه تحقق جمهوری اسلامی را علاوه بر ایمان؛علم، اندیشه، کارشناسی و نیز تلاش برای پیشرفت، بالا بردن حیثیت و حرمت ملت ایران در عرصه جهانی عنوان کرد و افزود:«اینهاست که جمهوری اسلامی را محقق می کند. معتقدیم می شد در این مسیرها راه‌های بهتری طی و انجام شود و به هر دلیل معتقدیم آن طور که باید و شاید این کار انجام نشده است. همه ما در برابر خدا، روح امام و خون شهیدان مسوولیم که نسبت به اسلام، پیشرفت امور، دفع تهدیدها و خطرها از ایران و زمینه سازی برای رشد و توسعه کشور و رواج و بسط ارزشهای اسلامی و به خصوص اخلاق اسلامی تلاش کنیم.»

خاتمی با تاکید مجدد بر اینکه «احساس می کنم که آمدن ما هزینه و مشکلاتی را به همراه دارد»، اظهار داشت:« در موقعیت کنونی بنده معتقدم این وضع موجود حتما باید بهبود یابد. با احترامی که به همه مسوولان و دست اندرکاران می گذارم و به آنها خسته نباشید می گویم که زحمت می کشند، ولی معتقدم ارزش کشور، انقلاب و ملت ایران خیلی بالاتر از این ملاحظات است؛ می شد و می شود بهتر از این به کشور خدمت کرد تامشکلات جامعه کمتر شود.»

رئیس جمهور سابق کشورمان تصریح کرد:«به همین دلیل بنده عرض کردم در حد توان در عرصه هستم؛ انتخابات مسئله مهمی است. به نظرم آمد باید در عین حال که تلاش کنیم خدمتی به کشور شود، اوضاع تغیر یابد و روال صحیح تر شود، باید کمترین هزینه و فشار متوجه مردم باشدولی همان گونه پیشتر هم گفته ام اگر امید های ایجاد شود و به جای برآوردن آنها هزینه های مردم افزایش یابد، این برای مردم خوشایند نیست .»

وی در خصوص حضور خود در انتخابات توضیح داد:«من در مجموع بحث هایی که کرده ام به نظرم آمد و هنوز هم نظرم این است که آقای مهندس موسوی در عرصه بیایند. چون احساس می کردم ایشان هم احساس خطر کرده اند و برای ورود به عرصه آمادگی دارند.»

خاتمی افزود:«مهندس موسوی در زمان دفاع مقدس معتقد بود اگر جنگ و فداکاری مردم وجود دارد ؛حداقل فشار زندگی بر مردم کمتر باشد. البته باز هم فشار وجود داشت. با امکانات اندکی که بود توزیع نسبتاً عادلانه ای میان اقشار مردم صورت پذیرفت که همه دسترسی داشته باشند. در آن دوره درآمد ارزی بسیار کمی داشتیم که نیمی از آن صرف جنگ می بایست بشود، زیرا مردم و جوانان جان و سرمایه خود را می دادند و دولت هم می بایست حداقلها را فراهم آورد. نیم دیگر این درآمد نیز صرف گرداندن مملکت می شد و سیاست بر این بود که مردم لااقل فشار زندگی را کمتر تحمل کنند؛در عین حال احترام به فکر جمعی و تلاش برای ساختن کشور در حد توان نیز مورد غفلت نبود. »

رئیس جمهور سابق کشورمان تاکید کرد:«به نظرم آمد، مهندس موسوی در موقعیت کنونی مناسب است. الان هم به این گفته خود اصرار می ورزم.قبل از دیدار شما با ایشان دیدار داشتم و معتقدم مناسب تر بود تا ایشان در عرصه بود. البته این به معنای عدم شایستگی بقیه نیروها یا ارزش کمتر آنها نبوده و نیست.»

وی ادامه داد:«بنده در این ملاقات احساس کردم متأسفانه جناب مهندس موسوی هنوز به تصمیم نرسیده اند و معتقدم طولانی شدن این مسئله به نفع هیچ کس نیست و یک نوع ناراحتی، نگرانی و دلهره در جامعه ایجاد می شود. نمی خواهم بگویم که جامعه به صورت همه جانبه بنده یا مهندس موسوی را می خواهد. ولی بخش قابل توجهی از جامعه از ما توقع دارند و این توقع هر چه زود تر باید بر آورده و جواب داده شود.»

خاتمی تاکید کرد:«معتقد هستم برای مشخص شدن قضیه و پاسخ به انتظارات دیر هم شده است.الان هم ترجیح من این است که جناب مهندس موسوی تصمیم بگیرد و به صورت قاطعانه اعلام کند می آید.دلایل تردید یا امتناع مهندس موسوی برای من قابل فهم است ولی بنده بسیاری از آن دلایل را قبول ندارم.»

رئیس بنیاد باران در ادامه اظهار داشت:«با توجه به اینکه مهندس موسوی هنوز به تصمیم نرسیده اند و در این زمینه تأملاتی دارد، اگر مهندس موسوی به هر دلیلی نیاید من با اینکه مشکلات این راه را رصد کرده ام و می دانم؛ باید دل به خدا بسپارم و در عرصه بیایم.»

رئیس جمهور سابق کشورمان با بیان اینکه «بنده فرد کوچکی هستم وافتخار می کنم که در میان ملت بزرگوار و سر افراز ایران زندگی کرده ام و همواره دلم برای انقلاب تپیده است»، گفت:«هیچ گاه طالب پست و مقامی نبوده‌ام و هیچ رغبتی برای این مسئله نداشته و ندارم ولی هر جا نیاز بوده است در خدمت مردم وکشور بوده ام.»

سید محمد خاتمی سپس اظهار داشت:«الان هم که اعلام می کنم آمادگی این را دارم که در خدمت ملت ایران باشم؛ به هیچ وجه نگاه من به مقام و منصب نبوده است، بنده یک ذره آبرویی که دارم که خداوند به من داده است و آن هم از ملت بزرگوار است در برابر این اصرار از سوی بخش های مختلف جامعه برای آمدن من، آیا هیچ توجیهی دارم که آبرویم را مصرف نکنم؟»

وی خاطرنشان کرد:«خدایا تو خود شاهدی اندک سرمایه ای که مال من است، متعلق به ملت ایران است، در طبق اخلاص می گذارم و بقیه اش را به تو واگذار می کنم. البته از خداوند می خواهم مهندس موسوی در کارش تجدید نظر کند چون بیش از این نمی توان مردم را معطل نگه داشت.»
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 0:46 | لینک  | 


کروبي تا زماني که عزرائيل به سراغ من نيايد، کار حزبي را ادامه مي‌‏دهم و کار حزبي يک انديشه و فکر براي من است. زيرا راهي جز کار حزبي نداريم. زماني که کار حزبي را شروع کردم برخي به من ايراد گرفتند که اين کار در شان من نيست و حزب را مي‌‏خواهيد چه کار؟ اما با تمام اين حرف‌‏ها من از حزب استقبال کردم
بازتاب آنلاین :دبيرکل حزب اعتماد ملي گفت: جمهوريت نظام در خطر است و اگر حساسيت نشان ندهيم، انتخابات به سمت رنگ‌‏باختگي و کم‌‏رنگ شدن مي‌‏رود، بنابراين بايد در انتخابات شرکت کنيم.

به گزارش ايلنا، مهدي کروبي در جمع جوانان و دانشجويان حامي خود اظهار داشت:‌ آنچه در صحبت‌‏هاي دانشجوياني که با من ملاقات مي‌‏کنند، مشترک است اعمال محدوديت‌‏ در دانشگاه‌‏ها و سخت‌‏گيري‌‏ها است که شايد مبالغه نباشد، اگر بگوييم بهانه‌‏گيري‌‏هايي مي‌‏شود. برخي محدوديت‌‏ها در رابطه با کار تشکيلاتي دانشجويان و برخي در مورد نشست‌‏هايي است که مي‌‏خواهند داشته باشند و عده‌‏اي هم مشکل تحصيل و تداوم آن را دارند. 

کروبي با بيان اينکه بر روي تحصيل دانشجويان حساس هستم، خاطر نشان کرد:‌ ‏تحصيل با سرنوشت دانشجويان رابطه دارد و پدر و مادر دانشجو تمام تلاش خود را براي تحصيل فرزندش مي‌‏کند و اگر رشته تحصيل پاره شود در کل زندگي خانواده اثر مي‌‏گذارد. من براي دانشجوياني که تعليق از تحصيل هستند، نگران مي‌‏شوم. 

دبيرکل حزب اعتمادملي با تاکيد بر اينکه در بخش‌‏هاي اقتصادي، سياست خارجي، فرهنگي، بهداشت، ‌‏درمان، اشتغال و امکانات دانشگاهي دچار مشکلات جدي هستيم، تصريح کرد: بخشي از اين مشکلات به قوه مجريه بازمي‌‏گردد. 

کروبي ادامه داد: قوه قضائيه مدتي است که براي ما پناهگاه شده است و زماني که مي‌‏خواهند روزنامه‌‏اي را تعطيل کنند و يا روزنامه‌‏اي تعطيل مي‌‏شود، به قوه قضائيه پناه مي‌‏ّبريم تا مشکل حل شود. 

وي تصريح کرد: براي برون رفت از اين وضعيت بايد مصمم و آماده باشيم. با شرايطي که داريم بايد از اين وضع بيرون بياييم اما چه کنيم آيا دعوا کنيم، انقلاب نماييم و يا اعتراضات غيرمنطقي کنيم؟ که هيچ‌‏کدام صحيح نيست، بلکه بايد سرنوشت خود را در انتخابات رياست جمهوري دهم رقم بزنيم. 

وي افراد جامعه را به دو بخش تقسيم کرد و گفت: بخشي از وضع موجود راضي هستند و به اعتقاد آنها اوضاع در بخش امنيتي، اقتصادي و سياسي خوب است که آنها هم بايد تلاش کنند، اما به توصيه نياز ندارند و اين را مي‌‏توان در مطبوعات و سايت‌‏هايشان ديد. اما در يک طرف ديگر افرادي هستند که گله مي‌‏کنند زيرا مخالف منطقي دولت هستيم. اما نق زدن و منفي‌‏بافي نتيجه‌‏اي ندارد و حتي کار کردن معمولي هم به نتيجه نمي‌‏رسد، بايد عزم و اراده قوي داشت و اگر مي‌‏خواهيم وضع فعلي نباشد بايد بيش از اين‌ها کار کنيم و بايد توجه داشت که وقت بسيار محدود است. 

کروبي در بخش ديگري از اظهارات خود با بيان اينکه تا اين لحظه هيچ يک از بزرگان در جبهه اصلاحات اعلام حضور در انتخابات را نکرده است،‌‏گفت: هر عزيزي که بيايد استقبال مي‌‏کنيم و به او خوش‌‏آمد مي‌‏گوييم. دوستان بايد در اين موقعيت فعاليت کنند زيرا دستمان کوتاه و امکانات محدود است و اوضاع اقتصادي مردم نيز به گونه‌‏اي است که ممکن است قصد آمدن در عرصه انتخابات را نداشته باشند. 

کروبي خاطر نشان کرد: من نگران هستم که طيف ما يعني اصلاحاتي‌‏ها حرفي بزنند که در مردم ايجاد ترديد و شک شود و اين، به نفع رقباي ما گردد. 

دبيرکل حزب اعتماد ملي به نقش مهم دانشجويان در تعيين سرنوشت کشور اشاره کرد و گفت: دانشجويان شاداب و بانشاط و تحصيل‌‏کرده هستند. 

کروبي با اشاره به فرا رسيدن سالگرد انقلاب اسلامي، گفت: اين انقلاب با حاکميت اسلام و قالب آن جمهوري اسلامي بود که جمهوري و اسلامي در کنار هم هستند و جدا شدني نمي‌‏باشند. جمهوري‌‏اسلامي از حر‌‏ف‌‏هاي ماندگار حضرت امام (ره) است و ايشان تاکيد داشتند جمهوري اسلامي؛ نه يک کلمه کم و نه يک کلمه بيش. برخي جمهوري مطلقه و برخي جمهوري دموکرات و حتي برخي حکومت اسلامي را مطرح مي‌‏کردند که اما پاسخ‌شان را داد. 

وي با اشاره به هجمه‌‏هايي که در طي 30 سال گذشته به جمهوريت و اسلاميت وارد مي‌‏شد، اشاره کرد و گفت: اين هجمه‌‏ها به جمهوريت بيش از اسلاميت بود و تفکري وجود دارد که مي‌‏خواهد ميزان، راي ملت نباشد. 

وي به اجراي نظارت استصوابي اشاره کرد و گفت: اکنون هم عده‌‏اي مي‌‏گويند، راي مردم بايد مصلحتي باشد و مي‌‏خواهند مردم در انتخابات شرکت نکنند؛ به عنوان مثال انتخابات نظام پزشکي بود که يک سري از پزشکان که داراي نام و نشان بودند را رد کردند اما من به آنها گفتم در انتخابات شرکت کنيد و به آن گرايشي که مي‌‏خواهند شما نباشيد، راي ندهيد که در نهايت بسياري از بچه‌‏هاي اصلاحاتي راي آوردند. 

وي خطاب به مسوولان گفت: هر جا مي‌‏رويد به تلاش‌‏هايي كه براي کم‌‏رنگ شدن راي مردم صورت مي‌گيرد، عکس‌‏العمل نشان دهيد. مقام رهبري هم انتخابات گرم و پرشور مي‌‏خواهند و همانطور که امام خواسته‌‏اند ميزان، بايد راي ملت باشد. 

کروبي با اشاره به اينکه دو جريان مانع از حضور گسترده مردم در صحنه انتخابات مي‌‏شوند، توضيح داد: يک جريان فکري است که مي‌‏خواهد مردم به انتخابات نيايند و جريان ديگر خودي است که به نحوي رفتار مي‌‏کنند که نتيجه مانند جريان اول مي‌‏َشود و منجر به اين مي‌‏شود که شور و نشاط در مردم نباشد. 

وي ادامه داد: از بودن هر فردي در انتخابات استقبال مي‌‏کنيم و خودمان هم تا پايان هستيم البته هر چه مردم تصميم گرفتند و راي دادند، همان است. 

کروبي در مورد فعاليت‌‏هاي حزبي‌‏اش نيز توضيح داد: تا زماني که عزرائيل به سراغ من نيايد، کار حزبي را ادامه مي‌‏دهم و کار حزبي يک انديشه و فکر براي من است. زيرا راهي جز کار حزبي نداريم. زماني که کار حزبي را شروع کردم برخي به من ايراد گرفتند که اين کار در شان من نيست و حزب را مي‌‏خواهيد چه کار؟ اما با تمام اين حرف‌‏ها من از حزب استقبال کردم. 

دبيرکل حزب اعتمادملي با بيان اينکه آمدنم به عرصه انتخابات جهاد و فداکاري است، خاطر نشان کرد: غير از دوستان حزبي که دارم مجموعه نيروهايي در خارج از حزب به ما علاقه و محبت دارند و هوادار حزب و من هستند. 

کروبي با اشاره به اظهاراتي مبني بر اينکه وي را براي تصدي پست رياست جمهوري پير خطاب کرده بودند، ‌‏گفت:‌ من کجا پيرم، تازه اول جواني‌‏ام است. 

دبيرکل حزب اعتماد ملي در ادامه با تبريک فرا رسيدن دهه مبارک فجر تصريح کرد: اين انقلاب با رنج‌‏ها، مشقت‌‏ها، اسارت‌‏ها و شهاد‌ت‌‏ها به پيروزي رسيد. بنابراين انقلاب را مانند جانتان و جمهوري اسلامي را همانند وجودتان بخواهيد زيرا حاصل رنج پدران و مادرانتان است. 
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 0:45 | لینک  | 


حرف شما،‌حرف دل تمام ملتهاي آزاده بود
پذيرش حق تعيين سرنوشت ملت فلسطين از سوي اشغالگران، تنها راه حل مساله فلسطين است


     

 بازتاب آنلاین :رييس جمهوري اسلامي ايران در پيامي با قدرداني از اقدام رجب طيب اردوغان نخست وزير جمهوري تركيه در دفاع از ملت مظلوم و قهرمان فلسطين، تصريح كرد: تنها راه حل مساله ، ايستادگي در برابر زياده خواهي ها و تحريم كامل رژيم غاصب صهيونيستي و محاكمه سران جنايتكار آن در دادگاه عدل تا وادار كردن اشغالگران به پذيرش حق تعيين سرنوشت ملت فلسطين است. دكتر محمود احمدي نژاد با بيان اينكه رفتار و جنايات صهيونيست ها و حاميان رژيم صهيونيستي نه تنها ظلم عليه مردم فلسطين بلكه جنايت عليه بشريت و توهين به همه انسان هاي شريف است، تاكيد كرد: "اقدام شجاعانه شما در برخورد با دروغپردازي ها و گستاخي هاي رژيم صهيونيستي و كلام روشن شما كه در حقيقت فرياد مظلوميت فلسطين و غزه و حرف دل مردم تركيه و همه ملت هاي آزاده جهان بود؛ موجي از خرسندي و شور را در منطقه و عدالتخواهان جهان پديد آورد."
متن پيام رييس جمهوري اسلامي ايران به نخست وزير جمهوري تركيه به اين شرح است:

"بسم الله الرحمن الرحيم
جناب آقاي رجب طيب اردوغان
نخست وزير جمهوري تركيه

سلام عليكم
اقدام شجاعانه شما در برخورد با دروغپردازي ها و گستاخي هاي رژيم صهيونيستي و كلام روشن شما كه در حقيقت فرياد مظلوميت فلسطين و غزه و حرف دل مردم تركيه و همه ملت هاي آزاد جهان بود؛ موجي از خرسندي و شور را در مردم منطقه و عدالتخواهان جهان پديد آورد.
جنايتكاران و آدمكشان صهيونيست با ددمنشي هاي خود روي درندگان و خونخواران تاريخ را سپيد كرده اند. آنان از ديگر مناطق دنيا و با زور اسلحه و با حمايت قدرت هاي استكباري وارد فلسطين شده اند، مردمي بومي را آواره كرده و سرزمين آنان را اشغال كرده اند و به طور مستمر و به بهانه هاي گوناگون و با انواع سلاحهاي كشتار جمعي مردم مظلوم را در خانه خودشان مورد هجوم قرار مي دهند و در نهايت وقاحت، طلبكاري هم مي كنند. رفتار آنان نه تنها ظلم عليه مردم فلسطين بلكه جنايت عليه بشريت و توهين به همه انسانهاي شريف است. تنها راه حل مساله ، ايستادگي در برابر اين زياده خواهي ها و خودخواهي ها و تحريم كامل رژيم غاصب صهيونيستي و محاكمه سران جنايتكار آن در دادگاه عدل تا وادار كردن اشغالگران به پذيرش حق تعيين سرنوشت ملت فلسطين است.
ملت ايران اقدام ارزشمند شما را ارج نهاده و از صميم قلب شما را تحسين و براي موفقيت شما و ملت بزرگ تركيه دعا كردند. اينجانب به نمايندگي از ملت بزرگ ايران به خاطر اين اقدام شجاعانه به شما تبريك مي گويم و از خداوند منان سلامتي و موفقيت دولت و ملت تركيه را مسالت دارم.
                                                                                                       
محمود احمدی نژاد
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 0:44 | لینک  | 


جام جم آنلاين: حال صادق خرازي سفير سابق جمهوري اسلامي ايران در فرانسه وخيم است و وي در بستر بيماري است.
http://www.irdiplomacy.ir/Images/Article/kharazi_sadegh_20.jpg

به گزارش ايرنا، سفير سابق جمهوري اسلامي ايران در فرانسه در دولت سيد محمد خاتمي در وضعيت مناسب جسمي قرار ندارد و در بستر بيماري است.

گزارش ها از شدت و وخامت حال وي حکايت دارد.


کورس قدرت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در بین پشتونهای افغانستان - شنبه دوازدهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه یازدهم بهمن 1387
واکنش کرباسچی به شایعات: کروبی جدیدترین گزینه انتخابات است - جمعه یازدهم بهمن 1387
مریم بهروزی: دولت وحدت ملی با وجود احمدی‌نژاد غیرممکن است - جمعه یازدهم بهمن 1387
نامه خانواده بازرگان به صادق محصولی - جمعه یازدهم بهمن 1387
یک دست اسلحه ، یک دست شاخه زیتون - جمعه یازدهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:39 | لینک  | 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: "با حضور اپراتور سوم تلفن همراه، به احتمال زیاد سال آینده شاهد عرضه سیم كارت رایگان از سوی اپراتورها خواهیم بود."

محمد سلیمانی در پاسخ به این پرسش كه با توجه به افزایش تعداد عرضه كنندگان سیم كارت در كشور و از طرفی اشباع بازار سال آینده عرضه سیمكارت رایگان از سوی اپراتورها برای افزایش رقابت وجود دارد یا خیر؟ گفت: "با توجه به حضور اپراتور سوم در بازار ایران توزیع سیم كارت رایگان در بازار از سوی اپراتور ها بسیار زیاد است."

وی در ادامه درباره بحث ارائه خدمات اپراتوری ایران در سایر كشورها، گفت: "این موضوع بستگی به تمایل شركت مخابرات ایران دارد كه قاعدتا باید صبر شود تا خصوصی ‌سازی این شركت به طور كامل انجام شود و این امر در مدیریت جدید آن تصمیم گیری شود."پيروزي فولاد و راه آهن در آغاز هفته بيست و چهارم - شنبه دوازدهم بهمن 1387
تركيب احتمالي پرسپوليس برابر پيام مشه - شنبه دوازدهم بهمن 1387
مدل‌هاي باريك‌تر تلفن‌هاي نوكيا به نمايش درآمد - شنبه دوازدهم بهمن 1387
سرويس ذخيره سازی آنلاين ياهو حذف می شود - شنبه دوازدهم بهمن 1387
ایران دارای رتبه اول کاربران اینترنت در خاورمیانه است - شنبه دوازدهم بهمن 1387
انحلال سازمان تنظيم مقررات خلاف قانون اصل 44 است - شنبه دوازدهم بهمن 1387
كنار پنجره هواپيما ننشينيد - شنبه دوازدهم بهمن 1387
لنزهاي رنگي را از آرايشگران نخريد - شنبه دوازدهم بهمن 1387
شليك مرگبار در ژاپن جوان ايراني را به كام مرگ كشيد - شنبه دوازدهم بهمن 1387
احمدی‏نژاد: اردوغان صهیونیستها را تحقیر کرد - شنبه دوازدهم بهمن 1387
انتفاضه "طیب" بیخ گوش صهیونیسم - شنبه دوازدهم بهمن 1387
کورس قدرت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در بین پشتونهای افغانستان - شنبه دوازدهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:33 | لینک  | 

پيروزي فولاد و راه آهن در آغاز هفته بيست و چهارم


خبرگزاري فوتبال ايران – هفته بيست و چهارم رقابت هاي ليگ برتر باشگاههاي كشور امروز با برگزاري سه مسابقه آغاز شد.

به گزارش خبرگزاري فوتبال ايران در حساس ترين بازي امروز فولاد اهواز در مشهد مقابل ابومسلم با نتيجه دو بر يك پيروز شد. در انزلي ملوان و پيكان به تساوي يك بر يك رضايت دادند و در تهران راه آهن با يك گل داماش گيلان را شكست داد.ديگر بازي هاي اين هفته روز شنبه برگزار خواهد شد.
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:31 | لینک  | 

د


خبرگزاري فوتبال ايران - تيم فوتبال پرسپوليس در هفته بيست‌وچهارم رقابت هاي ليگ برتر در ديداري نه چندان دشوار به مصاف تيم پيام مشهد مي‌رود.

به گزارش خبرگزاري فوتبال ايران، تركيب احتمالي پرسپوليس به احتمال فراوان در ديدار با پيام مشهد به اين شرح خواهد بود: حقيقي، باقري‌ها، مسعود زارعي، محمد، رحمان رضايي، پتروويچ، كريمي، نوري، كريم باقري، نيكبخت و توره

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:30 | لینک  | 

بزرگ‌ترين سازنده تلفن همراه جهان كه درصدد كسب سهم بيش‌تري از بازار رو به افول است سه مدل تلفن همراه جديد از جمله جانشين مدل باريك نوكيا 6300 را رونمايي كرد.

به گزارش سرويس ارتباطات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در حالي كه بيش‌تر سازندگان تلفن همراه تلاش مي‌كنند با تلفن‌هايي كه رقيب آيفون محسوب مي‌شوند كاربران را جلب كنند نوكيا تلفن‌هايي عرضه مي‌كند كه امكانات آن‌ها پيش از اين مشاهده شده‌اند.

مدل‌هاي 6303 كلاسيك و 6700 كلاسيك هر دو گوشي‌هاي دنباله‌رو مدل‌هاي 6300 كلاسيك نوكيا به شمار مي‌روند كه جز پرفروش‌ترين گوشي‌هاي نوكيا طي ماه‌هاي متوالي بوده است.

مدل 6700 نوكيا داراي يك دوربين پنج مگاپيكسلي و فلش LED، فن‌آوري ناوبري AGPS با نرم‌افزار نقشه نوكيا و امكان توسعه حافظه بوده و مي‌تواند داده‌ها را با سرعت 10 مگابيت بر ثانيه دانلود يا بارگذاري كند.

اما در مدل 6303 امكانات كم‌تري افزوده شده است. اين گوشي داراي امكان توسعه حافظه، دوربين 3.2 مگاپيكسلي با فلش dual-LED بوده اما فاقد پشتيباني براي دسترسي به اينترنت سريع يا GPS است.

مدل 2700 كلاسيك در ميان اين سه مدل ارزان‌ترين گوشي بوده و داراي يك دوربين دو مگاپيكسلي و پشتيباني براي GPRS و همچنين امكان توسعه حافظه تا دو گيگابايت است.

فروش تلفن‌هاي همراه در سال جاري به دليل بي‌رغبتي مصرف‌كنندگان براي صرف پول برروي دستگاه‌هاي جديد در بحبوحه ركود اقتصادي و همچنين فروش زياد تلفن از سوي فروشندگان در پايان سال گذشته كاهش خواهد يافت.


سوال درباره مدرك تحصيلي رحيمي معاون پارلمانی رییس جمهور به وزير علوم ارسال شد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
عباسپور نماینده تهران : سئوال نماينده شهرضا دربار مدرك تحصيلي رحيمي قانوني است - چهارشنبه نهم بهمن 1387
رحيمي: سئوال در مورد مدرك تحصيلي‌ من غيرقانوني است/مگر مشکل همه مملكت مدرك تحصيلی من است؟ - چهارشنبه نهم بهمن 1387
جنجال بر سر مدرک تحصیلی محمد رضا رحیمی معاون پارلمانی رئیس جمهور - چهارشنبه نهم بهمن 1387
آنها که مدعی‌اند هر کس جز احمدی‌نژاد رييس جمهور شود، بيمارند - چهارشنبه نهم بهمن 1387
برنامه نود شب گذشته به رکورد قابل توجهی در دریافت پیامک ها دست یافت - سه شنبه هشتم بهمن 1387
تلويزيون‌هاي " ال ‌سي ‌دي " 13 درصد ارزان شدند - سه شنبه هشتم بهمن 1387
رحيمي: سئوال در مورد مدرك تحصيلي‌ من غيرقانوني است - سه شنبه هشتم بهمن 1387
آغاز جنگ جهاني سوم اينترنتي - سه شنبه هشتم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:29 | لینک  | 


 با ارائه سرويس هاي قدرتمند ديگر؛
سرويس ذخيره سازی آنلاين ياهو حذف می شود
تهران - خبرگزاری اقتصادی ایران
اکونیوز: شركت ياهو سرويس ذخيره سازي آنلاين اطلاعات خود موسوم به Briefcase را بزودي تعطيل خواهد كرد زیرا اين سرويس که در ابتداي راه اندازي محبوبيت زيادي داشت، اما با پيشرفت وب و ارائه سرويس هاي قدرتمند ديگر استقبال از آن به شدت كاهش يافته بود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از تك وب، Briefcase كه 10 سال از راه اندازي آن مي گذرد 30 مگابايت فضاي رايگان براي ذخيره سازي اطلاعات در اختيار كاربران قرار مي دهد. اين سرويس رايگان در روز 30 مارس، يعني تا دو ماه ديگر تعطيل خواهد شد. اين شركت به كاربران سرويس ياد شده هشدار داده كه هر چه سريع تر اسناد و اطلاعات خود را از سرويس مذكور انتقال داده يا آنها را پاك كنند، زيرا بعد از اين تاريخ ديگر در دسترس نخواهند بود.

امروزه سرويس هاي بسيار قدرتمندتري براي ذخيره آنلاين اطلاعات در دسترس هستند كه از جمله آنها مي توان به سرويس SkyDrive مايكروسافت با 25 گيگابايت فضاي ذخيره سازي اطلاعات اشاره كرد.


آمریکا کشتی ایرانی را آزاد کرد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
ابراز دوستی سارکوزی نسبت به ایران - چهارشنبه نهم بهمن 1387
تایید طرح پیشنهاد ریاست ستاد کروبی از سوی کرباسچی - چهارشنبه نهم بهمن 1387
وزیر همجنس‌باز در دولت فرانسه - چهارشنبه نهم بهمن 1387
گام هاي لرزان اتصالات در ايران - چهارشنبه نهم بهمن 1387
به من گفتند درخشان پول گرفته تا ببازد اما باور نكردم - چهارشنبه نهم بهمن 1387
رضایت فراوان اماراتی ها از تصاحب اپراتور سوم ایران - چهارشنبه نهم بهمن 1387
اينترنت اكسپلورر 8 يك گام به انتشار نهايي نزديك شد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
ایویچ در پرسپولیس - چهارشنبه نهم بهمن 1387
رسایی:‌ رقابت احمدی‌‌نژاد و هاشمی ادامه دارد - چهارشنبه نهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:28 | لینک  | 

 با داشتن 23 میلیون کاربر؛
ایران دارای رتبه اول کاربران اینترنت در خاورمیانه است
تهران - خبرگزاری اقتصادی ایران
اکونیوز: بر اساس آمار سایت رسمی Internet World State کشور ایران با داشتن 23 میلیون نفر کاربر در میان کشورهای خاورمیانه در رتبه اول کاربران اینترنتی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، قاره آسیا با داشتن 578 میلیون و 538 هزار و 257 نفر کاربر اینترنتی تا به امروز همچنان مقام اول کاربران اینترنتی را در جهان در اختیار دارد. بر اساس جدول رتبه بندی آمار مصرف اینترنت در جهان، اروپا با 384 میلیون و 633 هزار و 765 کاربر در مقام بعدی قرار گرفته است.

خاورمیانه نیز از 41 میلیون و 939 هزار و 200 کاربر برخوردار است که این رقم 2.9 درصد از کاربران اینترنت دنیا را تشکیل می دهد.

 

در عین حال ایران در میان کشورهای خاورمیانه بیشترین تعداد کاربران اینترنتی را با 23 میلیون به خود اختصاص داده است. این آمار که از ماه مارچ 2008 به بعد به ثبت رسیده است رشد بالای ایران را از سال 2000 به بعد نمایان می سازد زیرا آمار کاربران اینترنتی در ماه دسامبر 2000 میلادی در ایران تنها 250 هزار نفر اعلام شده بود. ایران در حال حاضر 54.8 درصد از کاربران اینترنتی خاورمیانه را تشکیل داده است.

 

بر اساس آمار ارائه شده در سایت Internet World State، کشور چین که یکی از پر جمعیت ترین کشورهای جهان به شمار می رود تاکنون غیر قابل تصور ترین آمار کاربران اینترنتی را با 253 میلیون نفر به نمایش گذاشته است. در مقابل کشور تی مور شرقی با داشتن هزار و 200 کاربر کمترین آمار را که در برابر کاربران اینترنتی کشور چین و هند کاملا ناچیز به شمار می رود، به خود اختصاص داده است.


اعتراض دانشجويان به وزارت بهداشت: بينايي مردم را به خطر نيندازيد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
طرح ملي تعويض پلاك موتورسيكلت‌ها - چهارشنبه نهم بهمن 1387
1636 مورد شکايت از پزشکان - چهارشنبه نهم بهمن 1387
وزير آموزش و پرورش: کسري بودجه ذليلم کرد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
پس از توقف مقابل تايلند دايي: از نتيجه تساوي راضي هستم - چهارشنبه نهم بهمن 1387
خروج انحصار تأمين ظرفيت اينترنت کشور از کابل امارات - چهارشنبه نهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - چهارشنبه نهم بهمن 1387
هر ماه 10 کتاب در تالار رادیو جوان توسط بازدیدکنندگان نگاشته می شود - چهارشنبه نهم بهمن 1387
پیش بینی عبدی در مورد افزایش تنش میان آمریکا و ایران - چهارشنبه نهم بهمن 1387
کنایه یک نماینده اصلاح طلب به خاتمی - چهارشنبه نهم بهمن 1387
آمریکا کشتی ایرانی را آزاد کرد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:28 | لینک  | 


 وزير ارتباطات:
انحلال سازمان تنظيم مقررات خلاف قانون اصل 44 است
تهران - خبرگزاری اقتصادی ایران
اکونیوز:وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: طرح فوريتي مجلس مبني بر انحلال سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي (رگولاتوري) خلاف قانون اصل 44 است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، دکتر "محمد سليماني" به مناسبت فرا رسيدن سي امين سالگرد پيرزوي انقلاب اسلامي، ضمن تشريح دستاوردهاي اين وزارتخانه، درخصوص طرح فوريتي برخي نمايندگان مجلس مبني بر انحلال سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي (رگولاتوري)، گفت: مباني اين طرح خلاف قانون اصل 44 است و به طور کلي اختلال هاي وسيعي در حوزه ICT ايجاد مي کند.

سليماني با بيان اينکه اين طرح به هيچ عنوان کارشناسي شده نيست، تاکيد کرد: طرح انحلال سازمان تنظيم مقررات راديويي (رگولاتوري) و واگذاري وظايف آن به يک شوراي غير تخصصي طرح ناپخته اي است که خود مجلس نيز به طور قطع با آن مخالفت خواهد کرد.

وي در ادامه تاکيد کرد: انگيزه ارايه اين طرح مشخص نيست اما اگر اين طرح تصويب شود، به طور قطع شبکه ارتباطي کشور از لحاظ امنيت، کيفيت، خدمات و رضايت مشتريان با چالش هاي عميقي روبه رو خواهد شد.

وزير ارتباطات با تاکيد بر اينکه فعاليت سازمان تنظيم مقررات کاملا فني و تخصصي است، اظهارداشت: اگر نمايندگان محترم يک بار شرح وظايف اين سازمان را مرور کنند، متوجه خواهند شد که اين وظايف کاملا در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات است.

وي با اشاره به اينکه نمي توان سازماني را که وظايف آن در يک حوزه خاص تعريف شده است، به يک بخش در حوزه ديگر واگذار کرد، ابراز اميدواري کرد: با بررسي دقيق و کارشناسي نمايندگان مجلس اين طرح در مجلس به تصويب نرسد.

سليماني همچنين اجراي قانون اصل 44 را يکي از نقاط برجسته دولت نهم در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات ارزيابي کرد و گفت: هيات دولت در مورد واگذاري شرکت ها در حوزه ICT تاکنون مصوبات زيادي داشته و اساسنامه بسياري از اين شرکت ها اصلاح و به تاييد دولت رسيده است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از عرضه بيش از 50 درصد سهام شرکت مخابرات ايران به صورت بلوکي درآينده نزديک خبر داد و اظهار داشت: براي واگذاري شرکت پست برخي موانع قانوني وجود دارد چون بايد وظايف حاکميتي آن درقالب يک شرکت جديد دنبال شود که اين کار منع قانوني دارد اما هيات دولت دراين زمينه تصميمات جديدي گرفته که مقدمات واگذاري شرکت پست را فراهم مي کند.

سليماني با بيان اينکه شرکت پست بانک نيز آماده واگذاري است، افزود: براساس قانون، سرمايه پست بانک براي واگذاري حداقل بايد 200 ميليارد تومان باشد اما بانک مرکزي هفته گذشته موافقت کرد که پست بانک در پروسه واگذاري قرار بگيرد و ظرف مدت سه سال سرمايه خود را به 200 ميليارد تومان برساند.

وي در پاسخ به اين سوال که تصوير وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات را پس از اجراي اصل 44 قانون اساسي در اين وزارتخانه چگونه ترسيم مي کند، گفت: پس از اجراي اصل 44 و واگذاري شرکتها، وظايف وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به مقوله هدايت، کنترل، نظارت و به طور کلي تقويت نقش حاکميتي محدود خواهد شد ضمن اينکه اجراي اصل 44 در اين وزارتخانه منجر به کاهش حجم دولت نيز خواهد شد به طوري که با خصوصي سازي شرکت مخابرات ايران 38 هزار نفر پرسنل اين شرکت از تعداد کارمندان دولت کاسته خواهد شد.

سليماني با اشاره به اينکه شرکت هاي دولتي به دليل برخي بروکراسي ها به بحث کيفيت توجه کمتري دارند، گفت: زماني که شرکت هاي حوزه ارتباطات کاملا خصوصي شود، مباحث مربوط به کيفيت براساس پروانه اين شرکت ها به دقت از سوي وزارتخانه دنبال خواهد شد.

به گفته وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، با اجراي سياست هاي اصل 44 توسعه زير ساخت هاي ارتباطي کشور همچنان برعهده اين وزارتخانه خواهد بود چون بدون توسعه زيرساخت ها، مقدمات فعاليت مثمر ثمر بخش خصوصي فراهم نخواهد شد.

وي گسترش خدمات الزامي ارتباطي (USO) را يکي ديگر از فعاليت هاي وزارتخانه پس از خصوصي سازي کامل شرکت هاي زير مجموعه برشمرد و اظهارداشت: اين خدمات با اهداف اجتماعي اجرا مي شود و صرفه اقتصادي ندارد، پس دولت يا خود آن را دنبال مي کند و يا با دادن تسهيلات به بخش خصوصي اين خدمات را توسعه مي دهد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اينکه اساس فعاليت بخش خصوصي، منفعت زايي است، گفت: به دليل اينکه در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات سرمايه گذاري و ورود بخش خصوصي در برخي حوزه ها فاقد توجيه اقتصادي است، پس از اجراي اصل 44 همچنان موظف به حضور و ادامه فعاليت در اين حوزه ها خواهد بود.

مشروح مصاحبه پايگاه اطلاع رساني دولت با وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در روزهاي آينده منتشر خواهد شد


واکنش کرباسچی به شایعات: کروبی جدیدترین گزینه انتخابات است - جمعه یازدهم بهمن 1387
مریم بهروزی: دولت وحدت ملی با وجود احمدی‌نژاد غیرممکن است - جمعه یازدهم بهمن 1387
نامه خانواده بازرگان به صادق محصولی - جمعه یازدهم بهمن 1387
یک دست اسلحه ، یک دست شاخه زیتون - جمعه یازدهم بهمن 1387
جنتی: طرفداران دیدار با اوباما خودشان را ضایع نکنند - جمعه یازدهم بهمن 1387
تسویه حساب با ریگی؛ یک بار برای همیشه - جمعه یازدهم بهمن 1387
حمایت رئيس ستاد كل نيروهای مسلح از آقای احمدی نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
نامه تند و صریح کروبي به فيروزآبادي + پاسخ فیروزآبادی ! - جمعه یازدهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه یازدهم بهمن 1387
ديدار لاريجاني با مديران دستگاه‌هاي دولتي - جمعه یازدهم بهمن 1387
تعرفه واردات خودروي خارجي كاهش يابد - جمعه یازدهم بهمن 1387
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:27 | لینک  | 

توصيه جديد پژوهشگران:
كنار پنجره هواپيما ننشينيد

پژوهشگران توصيه مي‌كنند: بعد از اين هرگاه خواستيد سوار هواپيما شويد ، صندلي كنار پنجره را براي مشاهده منظره بيرون انتخاب نكنيد ؛ چرا كه بر اساس يك پژوهش جديد، نشستن كنار پنجره هواپيما باعث افزايش تشكيل لخته‌هاي خوني مي‌شود.

بر اساس نتايج اين پژوهش، نشستن در كنار پنجره مي‌تواند احتمال بروز ترومبوس عميق سياهرگي را در مسافران هواپيما افزايش دهد. محققان مركز پزشكي دانشگاه ليدن در هلند اين پژوهش را انجام داده‌ و نتايج تحقيقات خود را در مجله هماتولوژي منتشر كرده‌اند.

به گفته محققان، احتمال تشكيل لخته‌هاي خوني كشنده و خطرناك در رگ‌هاي خوني مسافراني كه كنار پنجره هواپيما مي‌نشينند تا دو برابر افزايش مي‌يابد.

به گزارش ايسنا، تحقيق جديد همچنين نشان داد: در واقع اين خطرات براي مسافران چاق بسيار بيشتر است؛ به‌طوري‌كه احتمال تشكيل لخته‌هاي خوني در اين افراد در شرايط فوق تا 6 برابر افزايش پيدا مي‌كند.

محققان مي‌گويند يكي از دلايلي كه مسافران صندلي كنار پنجره را در هواپيما ترجيح مي‌دهند، اين است كه با تكيه دادن به پنجره مخصوصا در سفرهاي طولاني راحت‌تر مي‌توانند بخوابند اما بايد دانست كه لخته‌هاي DVT (ترومبوس وريدي) اگر از طريق جريان خون مسافر جابه‌جا شده و به ريه‌ها برسد ، مي‌تواند باعث مرگ فرد شود.

لازم به تذكر است كه اين خطر درخصوص صندلي‌هاي رديف وسط وجود ندارد.


لنزهاي رنگي را از آرايشگران نخريد - شنبه دوازدهم بهمن 1387
شليك مرگبار در ژاپن جوان ايراني را به كام مرگ كشيد - شنبه دوازدهم بهمن 1387
احمدی‏نژاد: اردوغان صهیونیستها را تحقیر کرد - شنبه دوازدهم بهمن 1387
انتفاضه "طیب" بیخ گوش صهیونیسم - شنبه دوازدهم بهمن 1387
کورس قدرت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در بین پشتونهای افغانستان - شنبه دوازدهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه یازدهم بهمن 1387
واکنش کرباسچی به شایعات: کروبی جدیدترین گزینه انتخابات است - جمعه یازدهم بهمن 1387
مریم بهروزی: دولت وحدت ملی با وجود احمدی‌نژاد غیرممکن است - جمعه یازدهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:26 | لینک  | 

دانستني‌هاي لنز از زبان يك چشم پزشك:
لنزهاي رنگي را از آرايشگران نخريد
يك چشم پزشك تاكيد كرد: كساني كه علاقه‌مند به استفاده از لنز به جاي عينك هستند بهتر است بيرون از منزل از لنز و در منزل از عينك استفاده كنند.
دكتر محمدرضا مشكوه، متخصص چشم و فلوشيپ قرنيه به ايسنا گفت: لنز وسيله‌اي است كه عيوب انكساري چشم را اصلاح مي‌كند، بعضي ترجيح مي‌دهند به جاي عينك از آن استفاده كنند كه از نظر پزشكان بهترين وسيله براي رفع عيب انكساري چشم، عينك است زيرا عوارض آن از ساير وسايل ديگر براي اصلاح عيوب چشم كمتر است.

وي در ادامه افزود: استفاده از لنز بهتر است براي سنين زير 18 سال تجويز نشود. چون در سنين پايين به علت عدم رعايت بهداشت، عوارض جبران ناپذيري ايجاد مي‌شود.

اين متخصص اظهار كرد: براي رفع عيوب انكساري ساده و آستيگمات كم از لنزهاي نرم استفاده مي‌شود و براي آستيگمات بالا، لنزهاي سخت تجويز مي‌شود.

دكتر مشكوه گفت: اگرچه استفاده از لنز در آب و هواي مرطوب بهتر از گرم و خشك است؛ اما استفاده از آن در استان كرمان بلامانع است. بهتر است افراد در جاهاي آلوده، حاوي ذرات گرد و خاك، محيط‌هاي بسته، آلوده و خشك كمتر از لنز استفاده كنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي كرمان در خصوص انوع مختلف لنز گفت: لنزهاي روزانه كه فقط يك بار قابل استفاده هستند، لنزهايي كه هر سه ماه يك بار تعويض مي‌شوند و نيز لنزهايي كه تا زماني كه كيفيت آنها مناسب است (اغلب دو تا سه سال) مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

دكتر مشكوه اظهار كرد: يكسري لنزها حاوي درصد آب بيشتري هستند كه بيمار زمان طولاني‌تري از آن استفاده مي‌كند البته به افراد توصيه مي‌شود كه هنگام خواب حتما لنز را از چشم خود خارج نمايند چون احتمال درآمدن آن هنگام خواب وجود دارد و يا ممكن است به چشم آسيب برساند به خصوص چنانچه لنز حاوي آب كمتري است حتما هنگام خواب از چشم خارج شود.

وي تصريح كرد: افرد بايد در حمام و استخر شنا نيز لنز را بيرون آورند چون ممكن است از چشم خارج شود و از آنجايي كه بي‌رنگ است، پيدا كردن آن مشكل است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يادآور شد: چنانچه لنز به طور ناگهاني از چشم خارج شود و روي زمين بيفتد، جهت استفاده مجدد بايد آن را ضدعفوني كرد سپس آن را داخل چشم قرار داد.

دكتر مشكوه اضافه كرد: بيماران حتماً بايد لنزها را در هنگام شب در داخل محلول‌هاي ضدعفوني كننده قرار دهند تا بعد از چهار تا پنج ساعت به خوبي ضدعفوني شده و در هنگام صبح پس از خارج كردن از محلول با سرم فيزيولوژي شسته و سپس داخل چشم قراردهند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي كرمان تاكيد كرد: ظرف نگهداري لنز بايد هر دو ماه يك بار تعويض شود چون دچار جرم ‌گرفتگي شده و چنانچه لنز فقط در سرم نگهداري شود به علت آميب ممكن است زخم قرنيه از نوع زخم آميبي ايجاد شده و آسيبهاي جدي به چشم وارد كند.

دكتر مشكوه در ادامه يادآور شد: قرار دادن لنز در داخل چشم با آموزش‌هاي ساده انجام مي‌شود و افراد بايد ابتدا دستهاي خود را با آب و صابون شسته و در فضاي آزاد (بدون استفاده از حوله و دستمال) خشك كنند، ناخن‌ها بايد كوتاه باشند و دست با قرنيه تماس پيدا نكند، همچنين برداشتن آن هم با حوصله انجام گيرد.

اين متخصص چشم در ادامه به لنزهاي درماني اشاره و تصريح كرد: براي برخي بيماريها نظير قوز قرنيه و آستيگمات نامنظم صرفاً لنزهاي سخت تجويز مي‌شود كه جنبه زيبايي ندارد و براي درمان اصلاح ديد استفاده مي‌شود.

وي در ادامه در خصوص لنزهاي رنگي گفت: افراد سعي كنند از لنزهاي رنگي كه از انواع نرم هستند، استفاده نكنند مگر در موارد خاص و در اين مورد هم سعي كنند كيفيت آن مناسب باشد.

دكتر مشكوه ضمن انتقاد از برخي از آرايشگاه‌ها كه لنز رنگي به مشتريان ارائه مي‌دهند، توصيه كرد: افراد نبايد جهت استفاده از لنزهاي رنگي به آرايشگران مراجعه نمايند چون برخي از اين لنزها قبلاً در چشم افراد ديگري قرار گرفته است كه كاملا غيربهداشتي است.

وي تاكيد كرد: انواع لنزها بايد حتما تحت نظارت متخصص چشم تجويز شود.

اين پزشك متخصص، اندازه گيري شعاع لنز را مهم دانست و افزود: جابه جايي طبيعي لنز در چشم حدود يك ميليمتر است اما چنانچه اين جا به جايي بيشتر يا كمتر باشد باعث ايجاد ناراحتي براي افراد مي‌شود؛ بنابراين تعيين شعاع لنز بايد حتما تحت نظر پزشك متخصص انجام شود.

وي در پايان درخصوص لنز از نوع بلاك پوپيل گفت: اين نوع لنز بيشتر جنبه زيبايي دارد و براي بيماراني تجويز مي‌شود كه قرنيه چشم آنها سفيد شده باشد.


سالهای دشوار، سالهای تاریک - پنجشنبه دهم بهمن 1387
افغانستان در مراحل نخست توسعه مستقل 2 - پنجشنبه دهم بهمن 1387
افغانستان در مراحل نخست توسعه مستقل 1 - پنجشنبه دهم بهمن 1387
برخی اندیشه ها در مورد اتحاد سیاسی - پنجشنبه دهم بهمن 1387
همدردیِ دردمندان با درد رسیدگانِ غزه - پنجشنبه دهم بهمن 1387
رشد فيوداليزم وتشکیل دولت افغانان - پنجشنبه دهم بهمن 1387
" برگهای از تاریخ معاصر وطن ما " - پنجشنبه دهم بهمن 1387
وجود دو شغله‌ها به‌ سود ورزش است - چهارشنبه نهم بهمن 1387
البرادعي شبکه BBC را بايکوت کرد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
انتقاد از ورود كالاهاي چيني تا خريد كانگورو توسط ميرحسين موسوي - چهارشنبه نهم بهمن 1387
اعتراض دانشجويان به وزارت بهداشت: بينايي مردم را به خطر نيندازيد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
طرح ملي تعويض پلاك موتورسيكلت‌ها - چهارشنبه نهم بهمن 1387
1636 مورد شکايت از پزشکان - چهارشنبه نهم بهمن 1387
وزير آموزش و پرورش: کسري بودجه ذليلم کرد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
پس از توقف مقابل تايلند دايي: از نتيجه تساوي راضي هستم - چهارشنبه نهم بهمن 1387
خروج انحصار تأمين ظرفيت اينترنت کشور از کابل امارات - چهارشنبه نهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - چهارشنبه نهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:24 | لینک  | 


با شكايت والدين جواني كه در كشور ژاپن، فرزند آنها با شليك گلوله در نوامبر سال گذشته از سوي يك ايراني به قتل رسيده بود، بازپرس ويژه قتل تهران، دستور پيگيري و تحقيق در اين زمينه را به پليس بين‌الملل صادر كرد.
محمد شهرياري، بازپرس ويژه قتل تهران با اشاره به اين حادثه به «جام‌جم» گفت: ساعت 21 روز 8 نوامبر سال 2008، فردي كه در حال عبور در يكي از محله‌هاي شهر كانيو در استان آيچي بود، با مشاهده شليك‌هاي پياپي به سوي راننده يك خودرو، موضوع را به پليس محلي گزارش كرد و دقايقي بعد با حضور پليس ژاپن در محل، پيكر نيمه‌جان جوان ايراني به بيمارستان كوماكي منتقل شد.

بازپرس ويژه قتل تهران افزود: جوان ايراني در بخش مراقبت‌هاي ويژه بستري شد، اما متاسفانه معالجات موثر نبود و ساعت 6/11 روز بعد يعني 9 نوامبر، وي جان خود را از دست داد.

با مشخص شدن هويت جوان مقتول به نام مجيد انصاري موضوع به مسوولان سفارت ايران گزارش و تحقيق در اين زمينه آغاز شد.

ردپا

بازپرس شعبه 7 دادسراي جنايي افزود: با انتقال جسد به ايران و ارسال گزارش مقدماتي پليس جنايي ژاپن مشخص شد اين جنايت از سوي فردي به هويت مسعود كه وي نيز تابعيت ايراني دارد، روي داده است.

شهرياري اضافه كرد: با شكايت والدين مقتول عليه مسعود در مرحله بعدي تحقيقات ردپاي يك نفر كه ‌شاهد جنايت بوده شناسايي و اين فرد كه پس از قتل به ايران آمده بود، به دادسراي جنايي فراخوانده شد تا مشاهدات خود را بيان كند.

اختلاف مالي

شاهد در تحقيقات گفت: مجيد (مقتول) از چندي پيش از مسعود 30 ميليون ين ژاپن طلبكار بود و در چندين مرحله از وي خواسته بود طلب او پرداخت شود، اما مسعود هر بار از پرداخت بدهي طفره مي‌رفت.

وي افزود: بر سر اين موضوع بارها ميان قاتل و مقتول مشاجره صورت گرفته بود تا اين‌كه شب حادثه مجيد بيان كرد مسعود (قاتل) در تماس با وي از او خواسته همديگر را ملاقات كنند تا وي بدهي خود را پرداخت كند.

شاهد افزود: روز حادثه، من نيز حوالي محل قرار بودم كه يكباره متوجه شدم مسعود با نزديك شدن به خودروي مجيد و پس از دقايقي كه با او به گفتگو پرداخت به سوي او شليك كرد و سپس متواري شد.

دستور دستگيري

بازپرس ويژه قتل تهران اضافه كرد: پس از اين اظهارات دستور دستگيري متهم و ارسال نتيجه تحقيقات بعدي از سوي پليس جنايي ژاپن به پليس بين‌الملل ايران صادر شد تا متهم پس از دستگيري به ايران منتقل و محاكمه شود.مصرف سوخت خودروهاي تجاري به 22 ليتر در هر يكصد كيلومتر كاهش يافت - پنجشنبه دهم بهمن 1387
دولت آمريكا براي ايجاد «تغيير» بايد از ملت ايران عذرخواهي كند - پنجشنبه دهم بهمن 1387
تصویر باورنکردنی خطای چشم - پنجشنبه دهم بهمن 1387
سید محمد خاتمی :ترجیح میدهم که نیآیم/فکر می‌کنم آمدن ما برای کشور هزینه خواهد داشت - پنجشنبه دهم بهمن 1387
هفت و نیم میلیارد هزینه خريد بخشي از آنتن صداوسيما توسط سازمان تامین اجتماعی! - پنجشنبه دهم بهمن 1387
سایه های فغان و اندوه بر روی کشور خراسان - پنجشنبه دهم بهمن 1387
قطره ازاقیانوس بیکران اندیشه های محمد طاهر بدخشی - پنجشنبه دهم بهمن 1387
دوکتور خلیل وداد - پنجشنبه دهم بهمن 1387
سالهای دشوار، سالهای تاریک - پنجشنبه دهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:23 | لینک  | 

احمدی‏نژاد: اردوغان صهیونیستها را تحقیر کرد
این اقدام آقای اردوغان حرف دل ملت ترکیه، همه مردم منطقه و جهان و مورد حمایت همگان است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با تقدیر از اقدام نخست وزیر ترکیه در اجلاس داووس علیه رژیم صهیونیستی، این اقدام را سبب تحقیر صهیونیست ها نزد افکار عمومی منطقه و جهان خواند.


به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور امروز پس از زیارت قبور شهدای والامقام هفتم تیر و هشتم شهریور در بهشت زهرا، در پاسخ به سؤالی در زمینه اقدام نخست وزیر ترکیه در برابر توهین صهیونیست ها در اجلاس داووس، گفت: این اقدام آقای اردوغان حرف دل ملت ترکیه، همه مردم منطقه و جهان و مورد حمایت همگان است.

احمدی نژاد با تشکر از اقدام اردوغان، افزود: این اقدام کمترین کاری بود که باید دربرابر اهانت ها و گستاخی های رژیم صهیونیستی صورت می گرفت و حرکت نخست وزیر ترکیه سبب تحقیر صهیونیست ها نزد افکار عمومی منطقه و جهان شد.

رئیس جمهور که به همراه هیئت دولت در نخستین روز از دهه فجر برای تجدید بیعت با آرمانهای بنیانگذار انقلاب به حرم مطهر امام راحل رفته بود ، در حاشیه این مراسم ازطرح ساماندهی قبور شهدا نیز بازدید کرد .تصویر: اعتراض جالب اردوغان به شمون پرز - جمعه یازدهم بهمن 1387
ابطحي: خاتمي كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري خواهد شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
مردان بزرگ تاریخ ایران زمین - جمعه یازدهم بهمن 1387
28 طرح بزرگ توليدي با سرمايه‌گذاري 750 ميليارد تومان اجرا مي‌شود - جمعه یازدهم بهمن 1387
سانحه در پرواز عسلويه ـ تهران - جمعه یازدهم بهمن 1387
موضع گیری کروبی در مقابل فیروزآبادی، بسیار پسندیده بود - جمعه یازدهم بهمن 1387
احتمال استعفاي کامران دانشجو - پنجشنبه دهم بهمن 1387
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:22 | لینک  | 


یاشاسین اردوغان
انتفاضه "طیب" بیخ گوش صهیونیسم
"پاي كشتار كه وسط بيايد، شما خوب بلديد بكشيد. من خوب مي‌دانم كه شما در سواحل چطور بچه‌ها را هدف مي‌گيريد و مي‌كشيد. جناب پرز! شما از من مسن‌تر هستي، صدايت هم خيلي بالا مي‌رود. من معتقدم كه اين طور بالا رفتن صداي شما ريشه در يك احساس رواني گناه دارد اما مطمئن باش كه صداي من اين طور بالا نخواهد رفت."پس از این سخنان بود که اردوغان جلسه را به نشانه اعتراض ترک کرد و بیدرنگ بیان داشت که دیگر به داووس نخواهد آمد.

"من جنایات و آدم کشیهای شما و تمام كساني را هم كه براي چنين ظلمي كف مي‌زنند تقبيح مي‌كنم، زيرا فكر مي‌كنم، تشويق اين قاتلين كودكان، و اين قاتلين انسان‌ها، خود نوعي جنايت عليه بشريت است".وقتی "رجب طيب اردوغان" نخست وزير ترکيه در همايشي با نام «غزه مدلی برای خاورمیانه» که در حاشیه اجلاس سالیانه داووس در سوئیس برگزار می شد چنین جملاتی را  خطاب به شیمون پرز رئیس جمهور رژیم صهیونیستی  بیان کرد پرز وحشت زده و ناباورانه با چهره ای سرد و شوک زده در جای خود میخکوب شد. اردوغان اینچنین ادامه داد: "پاي كشتار كه وسط بيايد، شما خوب بلديد بكشيد. من خوب مي‌دانم كه شما در سواحل چطور بچه‌ها را هدف مي‌گيريد و مي‌كشيد. جناب پرز! شما از من مسن‌تر هستي، صدايت هم خيلي بالا مي‌رود. من معتقدم كه اين طور بالا رفتن صداي شما ريشه در يك احساس رواني گناه دارد اما مطمئن باش كه صداي من اين طور بالا نخواهد رفت."پس از این سخنان بود که اردوغان جلسه را به نشانه اعتراض ترک کرد و بی درنگ بیان داشت که دیگر به داووس نخواهد آمد.

این نشست با حضور رجب طيب اردوغان، شيمون پرز، بان كي مون و عمرو موسي برگزار شد، نخست وزير تركيه با آرامش و همراه با رعايت آداب خاصی 12 دقيقه پيرامون آن چه در غزه گذشت و تحركات سياسي تركيه براي توقف جنگ و كارشكني هاي رژيم صهيونيستي در اين مسير صحبت كرد. پس از وي، شيمون پرز در مقام پاسخگويي به سخنان اردوغان، 25 دقيقه با صدايي بلند و حركات فيزيكي خشم آلود و آكنده از تكبري آشكار  ، نخست وزير تركيه را مخاطب قرار داد و از عملكرد ارتش صهيونيستي در غزه به شدت دفاع كرده و سياست هاي تركيه را در قبال اين جنايت ضد بشري تخطئه نمود.

در اين نشست که به طور زنده از برخي شبکه هاي تلويزيوني ترکيه پخش مي شد، اردوغان خطاب به پرز گفت:" اولاً ماده 6 تورات را فراموش نکنيد، اين ماده مي گويد که نبايد انسان ها را بکشيد، ولي شما ادعاهاي دروغ مي‌كنيد شما از كودك كشي و آدم كشي لذت مي‌بريد."

ثانیاً توجه كنيد بنابر گفته های گيلعاد آتزمون «بربريت و توحش اسرائيل، بسيار فراتر از هرگونه ظلمي است»، ضمن آنکه «آوي شالوم» پرفسور «روابط بين‌الملل» دانشگاه آكسفورد نیز در روزنامه انگليسي «گاردين» گفته : >>اسرائيل به يك دولت راهزن تبديل شده است<<

وی سپس در حاليکه خطاب به شيمون پرز مي گفت شما کشتار را خوب بلدید، ادامه داد: داووس براي من تمام شد و من ديگر به داووس نمي آيم و در همین حال از سالن مرکز همايش خارج شد.با توجه به روابط راهبردی   ترکیه با رژیم صهیونیستی  از یک سو و موقعیت خاص ترکیه که سالهای متماد است تلاش می کند تا به عضویت اتحادیه اروپا در آید و تاثیر لابی صهیونیستی بر برخی کشورهای تاثیر گذار در این اتحادیه مانند فرانسه ارزش کار نخست وزیر ترکیه بیش تر نمایان می شود.

این حرکت رجب طیب اردوغان را با توجه به فضای مماشات  حاکم برسیاستهای برخی از کشورهای  اسلامی که روابط رسمی یا نیمه رسمی با اسرائیل دارند باید در نوع خود بینظیر دانست و آن را سر آغاز تحولی در رفتار دولتها و دولتمردانی دانست که تا به امروز چشم خود را بر جنایات صهیونیستها بسته بودند.

به نظر می رسد بتوان با اطمینیان نام "انتفاضه طیب "را بر آن گذارد. انتفاضه ای که در سطح سران کشورهای مسلمان برای مقابله با جنایات رژیمی نامشروع بر پا شده است.و نام طیب را هم به واسطه آغازگر آن یعنی طیب اردوغان و هم به دلیل ماهیت پاک و خالصانه آن می توان برازنده این اقدام دانست

گفتنی است شبکه‌هاي تلويزيوني ترکيه اعلام کردند مردم در حاليکه پرچم‌هاي ترکيه را در دست داشتند در اطراف فرودگاه بين‌المللي آتاتورک استانبول تجمع و از نخست وزير استقبال کردند. آنها ضمن دادن شعارهاي ضداسرائيلي، تهاجم خونين ارتش اسرائيل را به نوار غزه محکوم کرده و خطاب به اردوغان فرياد زدند: "ما به نخست وزير خود افتخار مي‌کنيم


تصویر: اعتراض جالب اردوغان به شمون پرز 

حمایت رئيس ستاد كل نيروهای مسلح از آقای احمدی نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
نامه تند و صریح کروبي به فيروزآبادي + پاسخ فیروزآبادی ! - جمعه یازدهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه یازدهم بهمن 1387
ديدار لاريجاني با مديران دستگاه‌هاي دولتي - جمعه یازدهم بهمن 1387
تعرفه واردات خودروي خارجي كاهش يابد - جمعه یازدهم بهمن 1387
واکنش هیلاری به سخنرانی احمدي‌‏نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
انگلیس برگسترش روابط با ایران تاکید کرد - جمعه یازدهم بهمن 1387
وزير کشور تاجيکستان برکنار شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
ترکيب ستاد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري مشخص شد - جمعه یازدهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:21 | لینک  | 

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان جنگ قدرت در این کشور بالا گرفته است . در حالی که سران قبایل پشتون رو به سوی کشور آمریکا گذاشته اند تا بتوانند با سران تازه کاخ سفید به زد و بندی مناسب برسند بزرگان و ریش سفیدان قبایل دیگر بخصوص تاجیک ها به بحث های جدی تری روی آورده اند آنان چهار چوب فعلی قانون اساسی و همچنین تقسیم قدرت در افغانستان را ناعادلانه می دانند . آنان معتقدند دوباره افغانستان در کام اژدهای پشتونهای بدوی در حال فرو رفتن است و این تازه در شرایطی است که قوای طالبان به اعتلافی با دولت این کشور نرسیده اند و اگر این امر رخ دهد شرایط برای اقوامی نظیر تاجیک ، هزاره و ازبک بسیار وحشتناک و تاریک خواهد شد چون از تلفیق حاکمیت فعلی و طالبان که هر دو پشتون هستند دوران سختی بر افغانستان سایه خواهد افکند . از سوی دیگر پشتونها به بازی کثیفی روی آورده اند آنها با ایجاد اختلاف در بین ازبک ها و تاجیک ها سعی بر آن دارند که از این قبل شرایط گروههای مخالف خویش را متزلزل ساخته و خود همچنان بر اریکه قدرت تکیه زنند .
از یاد نبرده ایم روزهای شکوه احمد شاه مسعود را که چه عارفانه دست دوستم شکست خورده را گرفت و دوباره به او نیرو و امکانات مبارزه را داد و چه اندوهناک که در هنگامه پیروزی و داشت در بستر خاک آرامیده بود.
امروز بسیاری از آنانیکه تشنه قدرت بی حد و نصاب هستند از یاد آوری یاد احمد شاه مسعود گریزانند و به یاران او اهانت می کنند .
براستی چرا احمد شاه مسعود این قدر محبوب است و چهره مخالفین او هر روز تیره تر می گردد . عده ایی بر این باورند تاثیرات اندیشه های شخصیتی کاملا ملی همانند ارد بزرگ باعث شد احمد شاه مسعود از قالب یک رهبر جهادی به شخصیتی ملی بدل گردد . و دیدیم که او هیچ گاه به تیره و نژاد و همچنین دین به عنوان اصلی خاص برای وحدت خاک نگاه نکرد و در هر شرایطی برای همه اقوام و مذاهب ارزش ویژه قائل بود .
اما امروز متاسفانه پشتونها از زاویه تنگ قومی و منطقه ایی خود بی شرمانه ترین عناوین را نثار آن مرد شریف می کنند و عده ایی از فریبخوردگان قبایل دیگر بر آن شیر مرد تنگه پنج شیر می تازند .
اما آیا این مسیر به نتیجه خواهد رسید ؟!
یاران واقعی احمد شاه مسعود همچنان زنده و بیدارند و اوضاع را زیر نظر دارند . جامعه کنونی افغانستان آن قدر بیدار هست که دیگر به دوران تاریک ۲۰۰ سال گذشته بر نگردد .

پریسا آغداشلو
بهمن ماه ۱۳۸۷ خورشیدی


سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه یازدهم بهمن 1387
واکنش کرباسچی به شایعات: کروبی جدیدترین گزینه انتخابات است - جمعه یازدهم بهمن 1387
مریم بهروزی: دولت وحدت ملی با وجود احمدی‌نژاد غیرممکن است - جمعه یازدهم بهمن 1387
نامه خانواده بازرگان به صادق محصولی - جمعه یازدهم بهمن 1387
یک دست اسلحه ، یک دست شاخه زیتون - جمعه یازدهم بهمن 1387
جنتی: طرفداران دیدار با اوباما خودشان را ضایع نکنند - جمعه یازدهم بهمن 1387
تسویه حساب با ریگی؛ یک بار برای همیشه - جمعه یازدهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 11:16 | لینک  | 


میندیش که دیگران ، تو را به آرمانت خواهند رساند .
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 15:1 | لینک  | غلامحسین کرباسچی در واکنش به خبرهای منتشره درباره پیشنهاد حزب اعتماد ملی به وی برای پذیرش ریاست ستاد انتخابات حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی کروبی گفت: من از آغاز بحث درباره انتخابات سال ۱۳۸۸ طرفدار کار جمعی بوده‌ام. در آغاز فکر می‌کردم نظریه دولت وحدت ملی که از سوی شخصیت‌های محترمی مانند آقای ناطق نوری بیان شده می‌تواند راهگشای ایجاد یک دولت کارآمد در سال آینده باشد دولتی که در آن دلسوزان کشور از هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا در آن حضور یابند. اما دفاع من از این نظریه با واکنش تند رسانه‌های اصولگرا مواجه شد چنانکه آقای ناطق نوری هم از بدفهمی نظریه دولت وحدت ملی انتقاد کردند.

کرباسچی در ادامه افزود: در عین حال من هنوز امیدوار هستم حداقل دوستان اصلاح‌طلب در درون این جبهه به وحدت برسند و به همین علت در گردهمایی حزب کارگزاران در حضور آقایان خاتمی و کروبی از هر دو بزرگوار خواستم حداقل وحدت اصلاح‌طلبان فکر کنند. البته در همان جلسه هم تاکید کردم که اصلاح‌طلبان باید از گذشته خویش قوت‌ها و ضعف‌ها، موانع و موفقیت‌های اصلاحات درس بیاموزند و سعی کنند با جلوگیری از ضعف‌ها بر قوت‌ها بیفزایند. با این استدلال در چند گفت‌وگوی تفصیلی به آسیب‌شناسی عصر اصلاحات پرداختم و استدلال‌هایم درباره نامزدی آقای خاتمی و کروبی را بیان کردم و با توجه به ارتباط قدیمی و نزدیکی که به آقای کروبی از پیش از انقلاب اسلامی داشتم در چند جلسه خصوصی به دعوت ایشان و سپس در چند جلسه مشاوره‌ای با حضور افراد مستقل غیرحزبی و نیز اعضای حزب اعتماد ملی نظرات روشن و صریح خود را به جناب آقای کروبی منتقل کردم. در همان گفت‌وگوها از چند نظریه به صورت همزمان دفاع کردم. اول؛ ضرورت وحدت اصلاح‌طلبان و تاکید بر این نکته که رقیب ما نه در درون اصلاحات که در جبهه مقابل است و باید بجای مشغول شدن به مسائل داخلی سواد اعظم حریف را شناسایی کرد که در بخشی از جریان مقابل قرار دارد.

دوم؛ قابلیت‌ها و توانایی‌های فردی و شخصی که در افرادی مانند آقای کروبی وجود دارد و متاسفانه از سوی گروهی از دوستان اصلاح‌طلب نادیده گرفته می‌شود و به قول افرادی مانند آقای مهاجرانی برخی از دوستان به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که ظاهرا اصلا نامزدی به نام مهدی کروبی وجود ندارد.

کرباسچی گفت: این البته تنها نظر من نیست افرادی مانند آقایان مهاجرانی، موسوی‌بجنوردی، عباس عبدی، علی عبدالعلی‌زاده و خانم جمیله کدیور که از احزاب یا افکار مختلفی هستند همین نظر را دارند و با این روش که اصولا قابلیت‌های همه نامزدها را نادیده بگیریم و انتخابات را در آمدن یا نیامدن یک یا دو فرد خاص خلاصه کنیم را قبول ندارند.

دبیرکل حزب کارگزاران درباره مواضع این حزب در انتخابات سال ۸۸ هم گفت: اصل کارگزاران بر اتحاد است و من نیز از این نظر جانبداری می‌کنم و همان‌گونه که  اگر کسی مانند آقای کروبی نظر من را بخواهد به ایشان مشورت می‌دهم. برخی دیگر از دوستان حزبی ما نظیر آقایان جهانگیری و مرعشی و فروزش با سروران ارجمند جناب آقای خاتمی و جناب آقای دکتر روحانی جلسات مشاوره‌ای داشته و دارند و حزب در اعلام نظرات مشورتی خود پرده‌پوشی نمی‌کند. مهمترین اصلی که بین ما تصویب شده وحدت اصلاح‌طلبان است که تلاش همه ما در این جهت بوده و هست.

کرباسچی با تایید این نکته که از سوی حزب اعتماد ملی به وی پیشنهاد شده است که ریاست ستاد انتخاباتی آقای کروبی را بپذیرد درباره تصمیم خود گفت: من به شخص آقای کروبی علاقه دارم و معتقدم ایشان می‌توانند گزینه جدی انتخابات سال آینده باشند و در جلسات هم به ایشان گفته‌ام هر کاری از من برآید انجام خواهم داد. در عین حال حتما با نظر جمعی عمل می‌کنم و تاکید کرده‌ام که برای این کار نظر دوستان کارگزاران لحاظ خواهد شد و اگر نظریه وحدت اصلاح‌طلبان محقق شود هر کسی باید از هر راه که می‌تواند به نامزد واحد اصلاح‌طلبان کمک کند.

کرباسچی بحث معاونت اولی در دولت احتمالی کروبی را بحثی زودهنگام خواند که تاکنون درباره آن مذاکره‌ای با کسی یا گروهی صورت نگرفته است.

کرباسچی دامن زدن به این گونه بحث‌ها و تحلیل‌های انحرافی و غیرواقعی را تلاش رسانه‌ها و روزنامه‌های معلوم‌الحال و افراطی دانست که سعی می‌کنند از نزدیکی اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان به یکدیگر جلوگیری کنند.

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 14:58 | لینک  | 

دبیرکل جامعه‌ی زینب اظهار کرد: با وجود آقای احمدی‌نژاد طرح دولت وحدت ملی غیرممکن است.مریم بهروزی در گفت‌وگو با خبرنگار سایت تغییر، با بیان اینکه وحدت چیز خوبی است و رمز پیروزی‌های ما در ابتدای انقلاب همین وحدت نیروهای انقلاب بود، تصریح کرد: اینکه بگوییم یک دولت وحدت ملی تشکیل دهیم، من این را رد نمی‌کنم ولی به عقیده‌ی من در شرایط کنونی کار غیرممکنی است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر آقای احمدی‌نژاد بالاترین رأی را در نظرسنجی‌ها دارد و اغلب اصولگرایان بر روی ایشان نظر دارند یعنی ایشان به احتمال زیاد کاندیدای اصولگرایان خواهند بود یا حداقل می‌توانیم بگوییم اغلب اصولگرایان آقای احمدی‌نژاد را کاندیدا خواهند کرد. آقای احمدی‌نژاد هم کاندیداست و بنای کنار رفتن ندارد بنابراین چنین مسأله‌ای با وجود ایشان غیرممکن است.

بهروزی در تشریح این مطلب اظهار کرد: آقای احمدی‌نژاد از ظرفیت‌های کل اصولگرایان هم در گذشته استفاده نکرده است و امیدوارم در آینده استفاده کند. ایشان به جز گروه رایحه‌ی خوش خدمت، بقیه‌ی اصولگرایان را به کار نگرفته است بنابراین با وجود آقای احمدی‌نژاد سخن از دولت وحدت ملی گفتن، حتی اگر به معنای استفاده از ظرفیت‌های اصولگرایان باشد، غیرممکن است.

دبیرکل جامعه‌ی زینب با تأکید بر اینکه اگر قرار باشد آقای احمدی‌نژاد رییس جمهور شود باید از همه ظرفیت‌های اصولگرایان استفاده کند،‌خاطرنشان کرد: معنای درست وحدت ملی این است که از گروههای دیگر و از همه‌ی چهره‌های قابل و کارآمد استفاده شود که چنین چیزی با وجود آقای احمدی‌نژاد غیرممکن است مگر آنکه اتفاق دیگری بیفتد یعنی آقای احمدی‌نژاد رییس جمهور نباشد.

وی در ادامه گفت: خود طرح دولت وحدت ملی طرح ارزشمند و خوبی است که از همه‌ی نیروهای کارآمد و توانمند استفاده شود ولی مهم است که آن کسی که می‌خواهد این کار را انجام دهد، کیست. اگر مثلا آقای ناطق نوری رییس جمهور شود چنین طرحی قابل اجراست ولی غیر از اشخاصی مثل آقای ناطق نوری یا آقای هاشمی کسی را نمی‌بینم که چنین روحیه و ذهنیتی داشته باشد.

بهروزی در پایان با اشاره به برخی نظرسنجی‌های صورت‌گرفته از سوی برخی مراجع، گفت: در نظرسنجی‌هایی که قبلا از سوی برخی نهادها نظیر صدا و سیما، بسیج یا اطلاعات انجام شده بود، آقای خاتمی و آقای احمدی‌نژاد بالاترین آراء را به خود اختصاص داده بودند.
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 14:56 | لینک  | نامه اعتراضی خانواده شادروان مهندس بازرگان به وزارت کشور

هوالحق

ولا یجرمنکم شنان قوم علی الاتعد لوا اعد لوا هو اقرب للتقوی

جناب آقای صادق محصولی

وزیر محترم کشورجمهوری اسلامی ایران

با سلام ،

روز سوم بهمن ماه هزاروسیصد و هشتاد و هفت ، جمعیتی که ازتهران و شهرستانها برای بزرگداشت تفکر و شخصیت شادروان مهندس مهدی بازرگان به دعوت خانواده به حسینیه ارشاد آمده بودند ، مواجه با درهای زنجیر شده ،انبوه نیروهایی شدند که خبر از تعطیلی مراسم می‌داد. درحالیکه تصمیم به برگزاری از هفته ها قبل به استانداری و فرمانداری تهران منعکس شده بود با وجودی که مطابق قانون برگزاری اجتماعات در سالن ها و اماکن دربسته بلامانع و آزاد است .

واین البته اتفاق تازه ای نیست ، از زمان تصدی پست ریاست جمهوری توسط آقای احمدی نژاد این دومین بار است که مراسم مهندس بازرگان با تعطیلی و ممانعت نیروهای انتظامی مواجه میگردد.

بر ماروشن نیست اگر آن مرحوم که سی سال پیش به دعوت رهبرانقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی  شجاعانه لبیک گفت و با خلوص نیت سکان کشتی طوفان زده انقلاب را بدست گرفت  ، می دانست که سی سال بعد از پیروزی انقلاب حتی نخواهند گذاشت به جهت زنده نگه داشتن نام‌اش مراسمی برگزارگردد چه می گفت و چه می کرد ؟

اقداماتی اینچنین آیا خود خدشه براعتبار نظامی نیست که ریاست جمهوری اش درسفرهای خارجی اعلام میدارد که ایران ، اکنون آزادترین کشور دنیاست ؟

و اکنون این است قدرشناسی ما از مردی که نه تنهادرعرصه سیاست و در راه تحقق آزادی وارزشهای اخلاقی و دینی سالها زندان ، تبعید و مرارت را تحمل کرده ، بلکه توانست بالغ بر سیصد مقاله ، کتاب و رساله درمعارف قرآنی  ، اخلاقیات و اجتماعیات با نافذترین منطق و بیان بنگارد.

جناب وزیرکشور

امروز مائیم و درهای قفل و زنجیر بردهان خورده ای که مردم را از تنها مکان برگزاری مرا سم  سالانه ، یعنی حسینیه ارشاد ، یادگار عزیز شریعتی ، محروم کرده است. و نمیدانیم فردا چه خواهد شد ؟  واین حق تضیغ شده را بر چه کسی باید تظلم برد و بر چه نهادی شکوه عرضه داشت ؟

این نگاشته ، نه تنها بث الشکوی بلکه اعتراضی رسا است به آنچه امروز با اندوه شاهد آنیم . به امید آنکه گوش شنوا و وجدا نی مسئول پیام حق و تلخ آنرا بشنود و برای رفع این محدودیت ها که نه قانونی ، نه شرعی ونه انسانی است اقدامی عاجل صورت دهد.

وعلی الله فلیتوکل المتوکلون

خانواده بازرگان:ملک طباطبائی ، زهرا بازرگان ، عبدالعلی بازرگان ، فرشته بازرگان ، فتانه بازرگان ، محمد نوید بازرگان ، امیر سعید حجازی ، محمد حسین بنی اسدی ، محسن محققی

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 14:55 | لینک  | 


یادداشت هفته

یک دست اسلحه، یک دست شاخه زیتون

چرا روشنفکران درباره فلسطین سکوت کرده‌اند؟

محمد قوچانی

شگفتا؛ کاری که روزی چپ‌گرایی به شمار می‌رفت؛ امروز راست روی به حساب می‌آید! حمایت از نهضت فلسطین که زمانی نماد روشنفکری بود امروز حرکتی حکومتی قلمداد می‌شود و فریاد علیه اسرائیل که سه دهه پیش فریاد علیه استبداد بود اکنون به سکوت گسترده و آزاردهنده روشنفکران ایران در برابر اقدامات دولت یهود تبدیل شده است. در دو هفته‌ای که  از حمله‌ تازه اسرائیل به فلسطین می‌گذرد در ایران این تنها حکومت بوده که از طریق رسانه‌ها و اجتماعات دولتی و شبه‌دولتی موج حمایت از ملت فلسطین را رهبری کرده است و جامعه مدنی ایران بخصوص روشنفکران و حتی اصلاح‌طلبان با واگذاری این امور به حکومت حمایت از فلسطین را به هنجاری حکومتی بدل کرده‌اند. از آن شگفت‌تر بخش عمده‌ای از طبقه متوسط ایران - که صدای آنان از خانه‌ها و اداره‌ها و مدرسه‌ها و دانشکده‌ها شنیده می‌شود - در کمال ناباوری به تحلیل‌هایی روی آورده‌اند که مغز متفکر آنها رسانه‌هایی چون VOA است. تحلیل‌هایی که نمونه آن در بیانیه طیف لیبرال دفتر تحکیم وحدت آمد و به توقیف روزنامه کارگزاران منجر شد. اما آیا براستی حوادث غزه همان‌گونه است که رسانه‌های متخاصم ایران و آمریکا چه در جام‌جم و چه در VOA نشان می‌دهند؟ آیا می‌توان براساس داده‌های محدود و جهت‌داری که هر یک از این رسانه‌ها در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند به تحلیل واقع‌بینانه‌ای دست یافت؟ آیا اصولا رسانه‌های دیداری از نوع تلویزیون می‌توانند دانش و انصاف لازم و کافی را در اختیار ما قرار دهند؟ آیا تحلیل سیاسی بدین معناست که متناسب با اینکه همسرایان ما چه کسانی هستند درباره وقایع سیاسی موضع‌گیری کنیم؟

اگر فرض کنیم که رسانه‌های دیداری (تلویزیون) فوری‌ترین ابزار و قوی‌ترین صورت اطلاع‌رسانی است که اولین تحلیل‌های سیاسی را به مخاطب خود در اشکالی چون خبر، گزارش و تحلیل حقنه می‌کند برای تحلیل مساله فلسطین و اسرائیل می‌توان پنج رهیافت مستقل و مجزا را انتخاب کرد:

اول - رهیافت تاریخی: براساس این رهیافت برای تحلیل مساله فلسطین و اسرائیل ابتدا باید پرسید این سرزمین، این ارض موعود از ‌آن چه کسی است؟ عرب‌ها یا یهودی‌ها؟

پیروان این رهیافت می‌کوشند با پاسخ به پرسش‌محوری آن، حق را به کسی بدهند که اول بار به این سرزمین پای گذاشته است. با همین استدلال بود که بنیان‌گذاران اسرائیل قدم به خاک فلسطین گذاشتند و مهاجرت یهودیان به آن را ترویج کردند و برای خود مشروعیت تاریخی دست و پا کردند. اما این استدلال از پای‌بست ویران است چراکه تاریخ چنان پیچ در پیچ است که از آن هیچ فضل تقدمی برای هیچ قومی در سرزمین موعود یافت نمی‌شود. اگر فرض کنیم که ابراهیم(ع) سال ۱۹۰۰ قبل از میلاد مسیح(ع) از عراق به فلسطین از عور به کنعان رفته است و ابراهیم را پدر توحید و پدر اسحاق و اسماعیل بدانیم درمی‌یابیم که حیات هر دو قوم عرب (فرزندان اسماعیل) و  یهود (فرزندان اسحاق) همزمان آغاز شده است ضمن آنکه براساس اسناد تاریخی این سرزمین پیش از آن که در سال ۱۰۰۰ قبل از میلاد مسیح(ع) توسط شاه - پیامبر داوود متحد و به دولت اسرائیل باستان تبدیل شود، فلسطین نام داشت و اقوامی بنام فلسطینی در آن زندگی می‌کردند. ضمن آنکه سده‌ها حیات ملتی بنام فلسطین با مذاهب اسلامی و یهودی و مسیحی در عمل احیای اسرائیل باستان را ناممکن کرده است. نتیجه آنکه عملا رهیافت تاریخی برای اثبات حقانیت و مشروعیت اسرائیل نادرست و ناممکن است؛ اما در روزگار ما حاشیه‌ای افسانه‌ای بر این رهیافت تاریخی زده‌اند که از اصل آن شگفت‌تر و غیرواقعی‌تر است و آن ادعایی است که برخی گویندگان رسانه‌ای می‌کنند: یهودیان پس از مهاجرت به فلسطین زمین‌های اعراب را خریده‌اند و با پرداخت پول حق مالکیت سرزمینی پیدا کرده‌اند. این واقعیت است که در سال ۱۹۳۶ میلادی اعراب خواستار منع مهاجرت تشکیلاتی یهودیان از سراسر جهان به فلسطین و منع فروش زمین به ایشان شدند اما همین واقعیت نشان می‌دهد که اعراب مخالف فروش زمین به یهودیان بودند و یهودیان با حمایت گروه‌های تروریستی مانند هاگانا وایرگون توانست شهرها و سرزمین‌های فلسطینی را ناامن و سپس اشغال کند و از جمع آنها دولت اسرائیل را تشکیل دهد. یهودیان چنان در تروریسم برای صهیونیسم راسخ بودند که حیث بریتانیایی‌های حاکم بر فلسطین (بجز عرب‌ها) را ترور می‌کردند. اوج عملیات علیه انگلیسی‌ها انفجار هتل کینگ دیوید و متعاقب آن ربودن و اعدام سه افسر انگلیسی در ملأ عام در سال ۱۹۴۶ بود. بنابراین اگر بتوان دولتی را تروریست خواند باید اسرائیل را به این نام نامید که بسیاری از رهبران دولت کنونی اسرائیل ریشه در همین گروه‌های تروریستی دارند. اگر خاطره ملی یهود هولوکاست است خاطره ملی عرب هم دیریاسین و کفرقاسم و نیز صبرا و شتیلاست که در آن کشتارهای دسته‌جمعی اعراب به دست صهیونیست‌ها یا با حمایت آنان از فالانژیست‌ها صورت گرفت.

دوم - رهیافت دینی: اسرائیل دولتی است که براساس تئوری مذهبی بنیان نهاده شده است. یهودیت مفهومی ملی - مذهبی است یعنی هم ملیت است و هم مذهب. یهودیت چون اسلام و مسیحیت دینی تبشیری و دعوتی جهانی نیست. یهودیان از اقلیت بودن ناراضی نیستند و تلاشی برای اکثریت شدن در جهان ندارند. صهیونیسم با وجود آنکه در جهان مدرن  شکل گرفت و با وجود آنکه بسیاری از روشنفکران مدرن رهبر آن بودند اما در ذات خود نهضتی بنیادگرایانه است چراکه وعده بازگشت به سرزمین صهیون را می‌دهد و از ایجاد دولت یهود، دولتی دینی دفاع می‌کند. البته این باور در طول زمان و در نیم قرن گذشته بی‌معنا شده است چراکه سران دولت اسرائیل اکثرا صهیونیست‌هایی سکولار و لائیک‌اند که خود از خطر بنیادگرایی مذهبی درون اسرائیل آگاهند و برهمین اساس از تصویب قانون اساسی برای اسرائیل جلوگیری کرده‌اند و در عمل بخصوص در سال‌های اخیر با طرح ایده پُست‌صهیونیسم تلاش کرده‌اند به یهودیت تنها به عنوان یک هویت بنگرند و نه مذهب چنان که شارون رسما در گفت‌وگو با اوریانا فالاچی اعلام کرد یک یهودی مذهبی نیست. با وجود این قیام سران اسرائیل علیه فلسفه وجودی اسرائیل به عنوان دولت یهود نه‌تنها در نظر ناممکن است بلکه در عمل با وجود فراکسیون‌های قدرتمند پارلمانی احزاب بنیادگرای یهود در پارلمان اسرائیل امکان‌پذیر نیست و دولت‌های لائیک اسرائیل همواره مجبور به ائتلاف با احزاب بنیادگرا شده‌اند تا هم افکار عمومی ایشان را به سوی خود جذب کنندو هم ثابت کنند که قصد ندارند با عدول از نظریه دولت یهود از موجودیت نظام اسرائیل دفاع کنند. بدین‌ترتیب یهودیت افزون بر سه شاخه اصلی انشعاب تازه‌ای یافته است. شاخه‌های قدیمی عبارتند از یهودیان سنت‌گرا/ ارتدوکس که تا قیام نجات‌بخش نهایی ایجاد دولت یهود را خلاف شرع می‌دانند، (همچون انجمن حجتیه ایران) یهودیان بنیادگرا/ رادیکال که از تاسیس دولت اسرائیل به عنوان دولتی مذهبی دفاع می‌کنند و یهودیان نوگرا/ لائیک که مؤسسان و سران دولت اسرائیل هستند. تاکنون جناحین دوم و سوم در حیات اسرائیل با هم متحد بودند اما اینک با ظهور جناح چهارم؛ پُست‌صهیونیست‌هایی که معتقدند اسرائیل تنها دولتی مدرن بدون توجه به مذهب و ملیت است این آرایش قوا برهم خواهد خورد و بار دیگر مشروعیت مذهبی دولت اسرائیل زیر سوال می‌رود. بخصوص آنکه سران حزب کادیما و برخی رهبران حزب کارگر تحت تاثیر پُست‌صهیونیسم هستند.

در مقابل اما فلسطینی‌ها به عنوان ملتی بدون دولت بیشتر سکولار و لائیک بوده‌اند. یاسرعرفات رهبر فلسطین در سال ۱۹۴۷ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد که قصد دارد فلسطینی سکولار و دموکراتیک بنا کند و جنبش فتح از آغاز چنین گرایشی داشته است. جنبش حماس نیز با وجود اسلام‌گرا بودن هرگز اعلام نکرده که قصد دارد دولتی اسلامی در فلسطین برقرار کند و اجرای شریعت را در صدر برنامه‌های خود قرار دهد. اصولا حماس نهضتی است که برای مقاومت و در جهت اهداف سیاسی و نظامی ملت بی‌دولت فلسطین ایجاد شده است و نه استقرار شریعت در سرزمینی که هنوز با وجود میلیون‌ها آواره فلسطینی جمعیت مسلمان و یهودی در آن شکننده است و امکان استقرار دولت یهودی یا دولت اسلامی در آن وجود ندارد.

بدین‌معنا اگر روشنفکران غربی معتقد باشند جدایی دین از دولت اساس دولت‌های مدرن است هیچ روشنفکری نمی‌ تواند از ترجیح دولت یهودی اسرائیل بر دولت لائیک فلسطین سخن بگوید و اگر کسی  به سطح دموکراسی در اسرائیل اشاره کند کسی نمی‌تواند منکر شود که جنبش حماس در انتخاباتی با نظارت سازمان ملل متحد و ناظران آمریکایی و اسرائیلی به قدرت رسیده است. دولت‌های غربی اختلاف‌نظر اسرائیل با یاسرعرفات بر سر انتفاضه را به دیکتاتور بودن عرفات تقلیل دادند و گمان می‌کردند  با دموکراسی بیشتر در فلسطین غرب‌گرایان بر سر کار خواهند آمد اما بی‌توجهی آنان به پیش‌بینی‌های عرفات سبب شد که با دموکراسی بیشتر اسلام‌گرایان به قدرت برسند. جنبش حماس البته از آغاز از رقیب خود جنبش فتح دعوت کرد که با تشکیل دولت وحدت ملی با یکدیگر فلسطین را اداره کنند اما فتح این پیشنهاد را نپذیرفت. در عین حال حماس در این چند سال هیچ نشانه‌ای برای ایجاد حکومتی از نوع طالبان یا القاعده از خود نشان نداده است. بدین‌ترتیب اگر با رهیافت دینی به تحلیل مساله فلسطین - اسرائیل بپردازیم براساس نظریه‌های دولت سنتی اسرائیل با فاصله گرفتن از مفهوم دولت یهود (بخصوص پس از خروج ارتش اسرائیل از نوار غزه و پذیرش نظام دودولتی) فاقد مشروعیت مذهبی (از نگاه سنت‌گرایان و بنیادگرایان) است و براساس نظریه‌های دولت مدرن اصولا استقرار دولتی دینی در سرزمینی چندمذهبی فاقد تعریف دولت مدرن است. یعنی اگر اسرائیل دولت یهود است که جهان باید از حاکمیت بنیادگرایان یهودی در آن نگران باشد (همان‌گونه که از حاکمیت بنیادگرایان اسلامی بر دولت اتمی پاکستان نگران است) و اگر اسرائیل دولت مدرن است که نباید تنها به نام یک قوم و مذهب شناخته شود و بهتر است این سرزمین به کنفدراسیونی عربی - عبری که نامش اسرائیل نباشد تبدیل شود.

سوم - رهیافت ایدئولوژیک: قوم یهود به عنوان قومی با نخبگان بسیار و نیز در مقام یک قوم اقلیت همواره نزد روشنفکران غربی مورد توجه بوده است. اینکه مارکس و فروید و انیشتن و تروتسکی یهودی بوده‌اند برای روشنفکران جهان مدرن مهم بوده است. در عین حال به دلیل آنکه در بسیاری از سرزمین‌ها و مذاهب اکثریت مردم پیرو یک مذهب چون اسلام یا مسیحیت از اشتغال به پاره‌ای از مشاغل مغایر با شریعت خویش همچون بانکداری (به دلیل ربوی بودن آن) اکراه داشتند نقش یهودیت در پیدایش سرمایه‌داری و عواقب آن به عنوان پدر مدرنیته بی‌نظیر بوده است. از آنجایی که یهودیان برخلاف مسیحیان و مسلمانان در اروپا و خاورمیانه نمی‌توانستند زمین‌های بسیار بخرند (تا همچون فلسطین مدعی سرزمین‌های مسیحی و اسلامی نشوند!) و از آنجایی که رباخواری در شریعت محمدی و عیسوی حرام موکد است می‌توان فرض کرد یهودیان در تطور اشکال حیات اقتصادی از زمین‌داری به سرمایه‌داری نقش مهمی داشته‌اند که مقدم بر مذهب پروتستان است ضمن آنکه پروتستانیسم هم نوعی بنیادگرایی مسیحی برای بازگشت به عهد قدیم (تورات) بود و حتی آن را مسیحیت یهودی شده یا صهیونیسم مسیحی خوانده‌اند. بدین‌ترتیب یهودیت در تقابل با اشرافیت زمیندار و کلیسای کاتولیک و ایجاد بورژوازی در اروپا نقش مهمی داشته است و با پیدایش مارکسیسم در تکامل بورژوازی لیبرال به سوی سوسیالیسم نیز نقش مهمی ایفا کرده است با همین منطق بود که دولت اسرائیل از آغاز تاسیس تا مدت‌ها توسط صهیونیست‌های سوسیالیست حزب ماپای (کارگر) اداره می‌شد و شکل حیات اقتصادی آن نوع خاصی از سوسیالیسم دولتی بود که در کیبوتص‌ها و مزارع اشتراکی تجلی می‌یافت. رابطه دیالکتیکی عجیبی که میان سرمایه‌داری و سوسیالیسم در اسرائیل وجود داشت بخش عمده‌ای از روشنفکران ایران بخصوص نیروی سوم (خلیل ملکی و یاران او چون جلال آل احمد) را در آغاز متوجه اسرائیل کرد اما در مقابل گرایش‌های سوسیالیستی رهبران فلسطین و حمایت‌های ایالات متحده از اسرائیل به این تصورات پایان داد و نهضت حمایت از فلسطین را به جنبشی روشنفکری تبدیل کرد. اگر در گذشته یادآوری  دادگاه دریفوس در فرانسه یا فاجعه هولوکاست در آلمان نازی سبب می‌شد روشنفکرانی چون امیل زولا و ژان پل سارتر از اسرائیل دفاع کنند در عصر ما روشنفکرانی چون نوام چامسکی و ادوارد سعید این مد روشنفکری را شکستند و در کنار ملت فلسطین قرار گرفتند امروزه اما هر دو پویش ایدئولوژیک در دفاع از طرفین به پایان رسیده است: هم اسرائیل دولتی راستگرا شده است و هم در فلسطین خبری از چپگرایی نیست. پویش و رهیافت ایدئولوژیک نیز مانند دو رهیافت گذشته به پایان رسیده است. نبرد میان فلسطین و اسرائیل نبرد پرولتاریا و بورژوازی نیست، نبرد سوسیالیسم و سرمایه‌داری نیست و به همین علت روشنفکران ایرانی نمی‌توانند تحلیلی جامع از این نبرد ارائه کنند و با ظهور پدیده‌هایی چون جنبش حماس در فلسطین ترجیح می‌دهند ناتوان از توضیح شرایط سکوت پیشه کنند.تنها رهیافتی که می‌تواند در شرایط کنونی روشنفکران ایران را متوجه مساله فلسطین کند رهیافت حقوق بشری است. در این رهیافت روشنفکران می‌توانند با بی‌طرفی سیاسی و مذهبی و تاریخی و عقیدتی از کشتار افراد غیرنظامی در فلسطین انتقاد کنند و با یادآوری معاهدات حقوق بشردوستانه (حقوق بشر در دوره جنگ) ندا دردهند که اگر حقوق بشر را رعایت نمی‌کنید لااقل حقوق بشردوستانه را رعایت کنید. این رهیافت البته تنها رهیافت اخلاقی است چراکه متاسفانه حقوق بین‌الملل و حقوق بشر تنها تلاشی اخلاقی برای مهار جهان خشن امروز است و فاقد ضمانت اجرایی قابل ملاحظه‌ای است. جهان مدرن نه براساس حقوق و صلح که براساس سیاست و قدرت بنا شده است و تنها قدرت است که قدرت را مهار می‌کند نه اخلاق، سیاست را. تنها حسن جهان مدرن نسبت به جهان کهن این است جنگ در آن قواعدی دارد که مانع از خشونت‌های کهنه می‌شود. به این قواعد حقوق بشردوستانه می‌گویند. اما رهیافت علمی و عملی در فهم اوضاع فلسطین و اسرائیل رهیافت سیاسی است.

واقعیت این است که بدون توجه به اینکه چه کسی برای اولین بار در سرزمینی که امروز مورد نزاع ملت فلسطین و دولت اسرائیل است ساکن شده، بدون توجه به اینکه ابراهیم خلیل‌الله فرزندان اسحق و اسماعیل را در خاورمیانه سکنی داده است، بدون توجه به اینکه موسی کلیم‌الله یا داوودشاه - پیامبر چگونه بازگشت و دولت اسرائیل باستان را سامان دادند، بدون توجه به اینکه مذهب یهود در اکثریت است یا مذهب اسلام، بدون توجه به اینکه چه  کسی پرولتاریا و چه کسی بورژوازی است باید مساله فلسطین - اسرائیل را از نگاه سیاست مدرن بازکاوی کرد کاری که از عهده روشنفکران و ایدئولوگ‌ها بر نمی‌آید و برعهده سیاستمداران حرفه‌ای، دیپلمات‌های کارآمد و حقوقدانان مستقل است:

۱- سرزمین فلسطین تا قبل از پیدایش دولت اسرائیل مدرن،  فلسطین نام داشت و نه اسرائیل. بنیان‌گذاران رژیم صهیونیستی خود می‌دانستند صرف استناد به تاریخ اسرائیل باستان نمی‌تواند به منشأ مشروعیت برای جهان مدرن تبدیل شود در نتیجه به سازمان ملل متحد رجوع کردند و تنها دولت مدرن بودند که با مصوبه سازمان ملل متحد و براساس اسناد حقوق مدرن ایجاد شدند اما مشکل اسرائیل این بود که دولتی بی‌ملت بود یعنی دولت آن مقدم بر ملتش ایجاد شد و اگر فلسطینی‌ها از نبود دولت رنج می‌بردند اسرائیلی‌ها از نبود ملت سختی می‌کشیدند. متاسفانه به جای آنکه فلسطینی‌ها به دولت‌سازی دست زنند اسرائیلی‌ها به ملت‌سازی روی آوردند و با تجزیه ملت‌های دیگر برای خود ملتی ساختند.

اما به همان اندازه که دولت اسرائیل مدرن بود ملت آن مدرن نبود. ملت در اسرائیل به همان معناست که در ایران پیش از عصر مشروطه، ملت اسلام را بدان می‌خواندند در  واقع ما با مفهومی بنام ملت اسرائیل روبه‌رو نیستیم آنچه وجود دارد امت یهود است. اسرائیلی‌ها مردمانی از سراسر جهان که مادرشان یهودی بودند را شهروند خود خواندند و از مذهب یهود ملت اسرائیل را ساختند و این نه به معنای ملت مدرن که همان امت‌های باستانی است.

۲-‌ فقر سیاست‌ورزی فلسطینی‌ها سبب شد که در سال ۱۹۴۸ دولت اسرائیل تشکیل شود اما از دولت فلسطین خبری نشد. ضعف فنی و نظامی اعراب سبب شد در سال ۱۹۶۷، اسرائیل سرزمین‌های بیشتری را اشغال کند. تلاش‌های یاسرعرفات در اردن و لبنان به نتیجه‌ای نرسید و عملا مفهوم فلسطین از سوی اسرائیل به مفهوم اردن فرو کاسته شد. مهارت بازیگری یاسرعرفات در چرخش‌های خارق‌العاده سبب شد با خاموش شدن امیدهای او در ایران و عراق (که درگیر جنگی بزرگ شدند) عرفات که با یک دست اسلحه و با دست دیگر شاخه زیتون را بلند کرده بود، اسلحه را واگذاشت تا به صلح و سرزمین برسد.

۳- اما عرفات هم به‌زودی دریافت که صلحی که متکی به سلاح نباشد معنا ندارد. این واقعیتی تلخ است که از جنگ جهانی دوم تا امروز جهان براساس صلح مسلح بنا شده است. آمریکا و شوروی با یکدیگر نمی‌جنگیدند چراکه از نیروی اتمی یکدیگر در هراس بودند. هندوستان و پاکستان شبه‌جزیره هند را با خاک یکسان نمی‌کردند چراکه در شرایط صلح مسلح بسر می‌بردند. یاسرعرفات در روزهایی که در رام‌الله محبوس بود به این واقعیت فکر می‌کرد که غربیان و یهودیان تنها زمانی با او دیدار می‌کردند که چریک‌های مسلح حامی او بودند و از این رو حتی آن چریک پیر سازشکار هم در فکر انتفاضه دیگر بود: فشار از پایین و چانه‌زنی در بالا.

۴- پیدایش جنبش حماس در فلسطین محصول قهری اذعان به واقعیتی است که به آن اشاره کردیم. بخصوص آنکه این جنبش با پذیرش فرآیند دموکراسی از یک گروه شبه‌نظامی به گروه سیاسی و از اپوزیسیون به حاکمیت تبدیل شد. سرزمین‌هایی که امروزه قرار است به سرزمین تحت حاکمیت دولت آینده فلسطین تبدیل شود تکه‌پاره‌هایی هستند که این دولت را از کرانه باختری تا نوار غزه به دولتی تا ابد مستعمره اسرائیل تبدیل می‌کند. کدام دولت را سراغ دارید که برای عبور و مرور ملت خود باید از دشمن اجازه بگیرد؟ و مالیات خود را باید پس از نظارت دولت متخاصم خرج کند؟

۵-‌ بدین‌ترتیب نه‌تنها سیاست جنبش فتح ستودنی است بلکه مقاومت جنبش حماس هم ضروری است. سیاست جنگ قدرت است. چه کسی دولت‌های جعلی خاورمیانه مانند اردن را ایجاد کرد؟ مشروعیت تاریخی شیخ‌نشین‌های خلیج‌فارس کجاست؟ با چه منطقی مردم اوستیا یا مونته‌نگرو حق تشکیل دولت دارند اما ملت فلسطین از این حق محرومند؟ آیا جز این است که این مرزها ساخته دست دولت‌هایی چون انگلیس است؟ هر ملتی حق دارد مرزهای سرزمینی خود را خود تعیین کند و سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بین‌الملل هم متاسفانه در عمل چیزی جز مشروعیت بخشیدن بر اعمال قدرت ملت‌ها نیست همچنان که ایجاد دولت اسرائیل محصول تلاش گروه‌های تروریستی ایرگون و هاگانا و مهر تایید سازمان ملل است، همچنان که اشغال عراق و سرنگونی دولت آن با اراده آمریکا و مهر تایید سازمان ملل (پس از اشغال) رخ داد.

۶-‌ اما این واقعیت‌ها مانع از آن نمی‌شود که اختلاف و انشعاب در دولت فلسطین میان حماس و فتح و تبدیل این سرزمین به دو کشور فتحستان و حماسستان را بپذیریم و افسوس نخوریم که چرا فلسطینی‌ها نباید دولتی متحد و هماهنگ داشته باشند حتی اگر قرار است فتح نقش کبوتر و حماس  نقش عقاب را بازی کند و این اتفاقا همان چیزی بود که یاسرعرفات رهبر فقید فلسطین از آن نگران بود و از توسعه دموکراسی پرهیز می‌کرد و می‌ دانست با اقبال حماس در نزد مردم نتیجه دموکراسی چه می‌شود و چه بهتر که اپوزیسیون همان اپوزیسیون بماند و از پایین فشار آورد و دولت همان دولت بماند و در بالا چانه‌زنی کند.

۷- در کنار این تحلیل باید توجه کرد که فلسطینی‌ها به عنوان ملتی بدون دولت دست یاری به سوی هر دولت دیگری دراز خواهند کرد. اولین سلاح فلسطینی‌ها توسط چینی‌ها به آنها داده شد هنگامی که انقلاب اسلامی ایران پیروز شد آنان نمی‌توانستند شعف خود را پنهان کنند  و علی‌رغم سوابق و مذهب سنی و سلفی خود دل به قیامی شیعی بستند. در عین حال صدام‌حسین را نیز دوست می‌داشتند که ممکن بود به بمب اتمی دست یابد و فلسطین را از چنگ اسرائیل نجات دهد  (امیدی که اشتباه بود) امروز نیز حماس به دولت ایران امید دارد. جنبشی که محاصره شده و با وجود اقبال ملت خود نمی‌تواند وظایف دولتی‌اش را انجام دهد و از همه دولت‌های عربی جز خیانت ندیده جز امید به ایران چه می‌ تواند بکند؟ کسانی که می‌گویند حماس در پناه مردم فلسطین آرمیده و از پناهگاه‌های انسانی برای دفاع از دولت خود استفاده می‌کنند غافلند از اینکه حماس امروز مساوی فلسطین است. آنان منتخبین ۶۰درصد ساکنان نوار غزه و کرانه باختری (فلسطین موجود) هستند. از سوی دیگر تلاشی برای حذف حماس به عنوان برنامه‌ای عربی - غربی تلاش برای نبردی جدید در جبهه شرقی خاورمیانه است. اسرائیل برای صلح با اعراب به دشمنی تازه برای ایشان در خاورمیانه نیاز دارد و آن ایران است. ایرانی که با قدرت گرفتن شیعیان عراق در خاورمیانه صاحب نفوذ تازه‌ای شده است و با نبرد ۳۳ روزه حزب‌الله لبنان و ناکامی اسرائیل از حذف حزب‌آلله بازیگری قدرتمند در منطقه شده است. اکنون دغدغه‌های اسرائیل و عربستان مشترک است و حذف حماس حذف ایران هم هست.مهم نیست که حکومت ایران در دست چه کسانی باشد: اصولگرایان یا اصلاح‌طلبان. احمدی‌نژاد یا خاتمی. حتی اگر سران رژیم سابق در ایران حکومت می‌کردند این جنگ در صورتی تکرار می‌شد. در واقع زیر پوست جنگ فلسطین - اسرائیل جنگ عرب - عجم هنوز ادامه دارد. هنگامی که اعراب وارد پرونده هسته‌ای ایران می‌شوند. سال‌ها قبل عرفات در مشهد شعار داد ایران فردا فلسطین امروز اما اعراب شعار می‌دهند امروز حماس فردا ایران. پس هر کسی حاکم ایران باشد باید بداند زیر پوست این جنگ، جنگ دیگری در جریان است که ربطی به حکومت‌ها  ندارد. آن جنگ به فرهنگ‌ها باز می‌گردد. ایران به همان علت در عراق و فلسطین و لبنان دخالت می‌کند که فرانسه در لبنان یا آمریکا در اسرائیل یا عراق. در واقع سیاست خارجی هر کشور ادامه منطقی منافع ملی آن است که برای ایجاد فضای حیاتی بوجود می‌آید. روشنفکران و اصلاح‌طلبان ایرانی می‌توانند در درون ایران از موانعی که بر سر راه دموکراسی وجود دارد انتقاد کنند و حتی با دولت فعلی ایران رقابت کنند اما نمی‌توانند سیاست خارجی ملی را انکار کنند. وظیفه تاریخی اصلاح‌طلبان این است که از محبوبیت شخصیت‌های ملی و جهانی خود مانند سیدمحمد خاتمی برای ارائه طرح صلح در خاورمیانه، اصلاح روابط فلسطینی‌ها و تلاش‌های دیپلماتیک  برای صلح استفاده کنند. ما می‌توانیم با نفوذ خود بر حماس آنان را به آ‌شتی با فتح دعوت کنیم. پس ایران، امروز هر چه از عمق فاجعه در غزه جلوگیری کند در آینده به خویش کمک کرده است.

***

اثر منفی حکومت‌ها بر سیاست‌ها و واقعیت‌ها سبب شده که در ایران فضایی سیاسی مستقل از دولت وجود نداشته باشد. در چنین موقعیتی اگر حکومت طرفدار پدیده‌ای باشد مردم و روشنفکران مخالف آن هستند و اگر حکومت مخالف پدیده‌ای باشد مردم و روشنفکران موافق آن هستند. گویی پدیده‌ها هویت مستقلی ندارند و فاقد واقعیت خارجی هستند. رسانه‌های مدرن به این شیوع جهل روشنفکری کمک بیشتری می‌کنند چراکه روشنفکران بر حکومتند نه با حکومت. امروز اما هنگام بیرون ‌آمدن از این پیله است. قصد نداریم به ادبیات رسانه‌های دولتی از مظلومیت ملت فلسطین بگوییم (که در داوری اخلاقی مفهومی درست است) اکنون باید از حقانیت ملت فلسطین سخن گفت که قضاوتی سیاسی است. دوره نگاه آرمانی به سیاست سپری شده است. سیاست جنگ قدرت است و تنها با قدرت است که می‌توان قدرت را محدود کرد. قدرت اسرائیل اسلحه است و سازمان ملل متحد از زمان مرگ یاسر عرفات توازن قدرت فلسطینی برهم خورده دست قدرت فلسطینی‌ها همان است که او گفت یک دست شاخه زیتون و یک دست سلاح. باید چون او پیدا شود تا بار دیگر حماس و فتح دست در دست هم بگذارند.جنتی: طرفداران دیدار با اوباما خودشان را ضایع نکنند - جمعه یازدهم بهمن 1387
تسویه حساب با ریگی؛ یک بار برای همیشه - جمعه یازدهم بهمن 1387
حمایت رئيس ستاد كل نيروهای مسلح از آقای احمدی نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
نامه تند و صریح کروبي به فيروزآبادي + پاسخ فیروزآبادی ! - جمعه یازدهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه یازدهم بهمن 1387
ديدار لاريجاني با مديران دستگاه‌هاي دولتي - جمعه یازدهم بهمن 1387
تعرفه واردات خودروي خارجي كاهش يابد - جمعه یازدهم بهمن 1387
واکنش هیلاری به سخنرانی احمدي‌‏نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
انگلیس برگسترش روابط با ایران تاکید کرد - جمعه یازدهم بهمن 1387
وزير کشور تاجيکستان برکنار شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
ترکيب ستاد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري مشخص شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
تصویر: اعتراض جالب اردوغان به شمون پرز - جمعه یازدهم بهمن 1387
ابطحي: خاتمي كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري خواهد شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
مردان بزرگ تاریخ ایران زمین - جمعه یازدهم بهمن 1387
28 طرح بزرگ توليدي با سرمايه‌گذاري 750 ميليارد تومان اجرا مي‌شود - جمعه یازدهم بهمن 1387نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 14:54 | لینک  | 

دبیر شورای نگهبان گفت: به برخی از گروهك های منفور و مطرود جامعه كه درصدد برقراری ارتباط با آمریكا، دیدار با اوباما و چراغ سبز نشان دادن به رئیس جمهور آمریكا برآمده‌اند، هشدار می‌دهم كه خود را بیش از این ضایع نكنند. 

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به تازگی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العربیه، ضمن تشریح سیاست دولت خود در مورد منطقه خاورمیانه و جهان اسلام، گفته است: اگر ایران ابراز دشمنی را کنار بگذارد، آمریکا آماده برقراری ارتباط دوستانه با این کشور است.

او در این سخنان که از سوی برخی ناظران به عنوان نرمشی در سیاست های سرسختانه واشنگتن علیه تهران ارزیابی شد افزود: همانگونه که در سخنرانی مراسم تحلیف خود گفته ام، اگر کشورهایی مانند ایران مایل باشند نخست مشت های گره کرده خود را کنار بگذارند، دست دوستی ما را خواهند دید که به سوی آنها دراز شده است.محمود احمدی نژاد در پاسخ غیر مستقیم به سخنان رییس جمهوری آمریکا، گفته است: اوباما برای بهبود روابط باید نخست از ایران عذرخواهی کند.

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در همین رابطه خبرنگارن به  گفت: آمریكا در كشور ما سهمی ندارد و قدرت و عزت فقط مخصوص خداوند و مردم است و آنها كه درصدد برقراری ارتباط با آمریكا، دیدار با اوباما و چراغ سبز نشان دادن به رئیس جمهور آمریكا برآمده‌اند، فقط درد سر و زحمت درست می‌كنند. 

او خطاب به این افراد گفت: این راه را نروید و به آمریكا وابستگی پیدا نكنید و مردم را نرنجانید و هشدار می‌دهم كه خود را بیشتر از این ضایع نكنند. 

جنتی افزود: كسانی كه قدر این انقلاب را نمی دانند و هنوز گرایش های غربی و آمریكایی دارند تلاش می كنند رضایت آنها را فراهم و به آنها وابستگی پیدا كنند. 

دبیر شورای نگهبان، انقلاب اسلامی را باعث عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: قدرت های بزرگ از مردم ما حساب می برند. 

او افزود: آمریكا آنقدری كه از انقلاب اسلامی حساب می برد از هیچ جای دیگر حساب نمی برد.


جنتی: طرفداران دیدار با اوباما خودشان را ضایع نکنند - جمعه یازدهم بهمن 1387
تسویه حساب با ریگی؛ یک بار برای همیشه - جمعه یازدهم بهمن 1387
حمایت رئيس ستاد كل نيروهای مسلح از آقای احمدی نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
نامه تند و صریح کروبي به فيروزآبادي + پاسخ فیروزآبادی ! - جمعه یازدهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه یازدهم بهمن 1387
ديدار لاريجاني با مديران دستگاه‌هاي دولتي - جمعه یازدهم بهمن 1387
تعرفه واردات خودروي خارجي كاهش يابد - جمعه یازدهم بهمن 1387
واکنش هیلاری به سخنرانی احمدي‌‏نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
انگلیس برگسترش روابط با ایران تاکید کرد - جمعه یازدهم بهمن 1387
وزير کشور تاجيکستان برکنار شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
ترکيب ستاد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري مشخص شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
تصویر: اعتراض جالب اردوغان به شمون پرز - جمعه یازدهم بهمن 1387
ابطحي: خاتمي كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري خواهد شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
مردان بزرگ تاریخ ایران زمین - جمعه یازدهم بهمن 1387
28 طرح بزرگ توليدي با سرمايه‌گذاري 750 ميليارد تومان اجرا مي‌شود - جمعه یازدهم بهمن 1387
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 14:51 | لینک  | 


فرارو- عضو کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی می گوید «حق ایران است که با تروریست هایی که برای حمله به کشورمان در خاک پاکستان پناه می گیرند مقابله کند. این موضوع به سود پاکستان هم هست.» 

اشرار مسلح سه روز پیش به مرزداران ایرانی در مرز پاکستان حمله کردندو12 نفر را به شهادت رساندند.

شهادت مرزبانان ایرانی به دست اشرار 

آخرین حمله تروریستی در استان سیستان و بلوچستان، کمتر از یک ماه پیش در منطقه سراوان رخ داده بودکه 2 مامور نیروی اتنظامی نیز شهید شده بودند.مسولیت آن حمله را نیز گروهک تروریستی ریگی به عهده گرفته است.

ترور دو مامور نیروی انتظامی به دست تروریست های ریگی

عضو سابق شورای تامین شرق کشور معتقد است «امکان جلوگیری از این اتفاق ها هست»و راه حل مقابله با گروهک تروریستی ریگی و اشرار مسلح راحمله به آنها می داند «ما حق خودمان می دانیم که برای مقابله با تروریست ها به داخل خاک افغانستان وپاکستان برویم و به تروریست ها ضربه بزنیم.»

او ورود ایران به خاک پاکستان برای مقابله با اشرار را به سود پاکستان می داندچرا که معتقد است« اشرار دو طرفه عمل می کنند» وگاهی به ایران ضربه می زنند و گاهی به پاکستان. 

محمد کریم عابدی می گوید «بایدیک بار برای همیشه با حمایت قاطع از نیروی انتظامی و با کمک سایرنیروهای نظامی تکلیف اشرار مسلح منطقه شرق کشور را مشخص کنیم.»
 
عضو کمیسیون امنیت مجلس معتقد است «با یک طرح ضربتی ودر مدت کوتاهی می توان قائله اشرار شرق کشور را برای همیشه خاتمه داد.»

عضو سابق شورای تامین شرق کشور می گوید: «مثلا در سالهای 74 و75 منطقه کاملا آرام شده و تحت کنترل در آمده بود چرا که فرمانده هوا نیروز کرمان و فرمانده قرارگاه قدس طرح مشترکی را طراحی و اجرا کردند و توانستندمنطقه را امن کنند.» 
 
نماینده طبس در مجلس اعلام می کند: «تاکنون دوبار مسولان امنیتی منطقه را احضار کرده ایم و اگر ایرادهای را که قبلا تذکر داده بودیم رفع نکرده باشند قطعا با آنها بر خورد می کنیم.»

او در پاسخ به این سوال که آیا مسولان امنیتی برای اتفاق های صورت گرفته دلایل قانع کننده ای داشتندمی گوید: «خیر! البته آنها دلایلی داشتند که برای ما قانع کننده نبود و مابه آنها تذکر دادیم که ایرادها را رفع کنند.»
 
عابدی اعلام می کند: «ما با هیچ اهمالی در انجام وظیفه کنار نمی آییم چرا که برای ما امنیت در راس همه امور قرار دارد.»

عضو کمیسیون امنیت مجلس معتقد است «برای مسولان ما زشت است که اشرار اینگونه جوانان کشوررا به شهادت برسانند» و می گوید«در رابطه با حادثه سراوان هم کمیسون امنیت مجلس فرمانده قرار گاه نبی اکرم ،فرمانده نیروی انتظامی و مسولان امنیتی را برای ادای توضیح به مجلس فرا خواند.»
 
ناگفته هایی از سرنوشت گروگان های ایرانی

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 14:50 | لینک  | 

حمایت رئيس ستاد كل نيروهای مسلح از آقای احمدی نژاد


   
   
   


فرارو- رئيس ستادكل نيروهاي مسلح در جلسه‌اي با حضور تعدادي از ياران انقلا‌ب به مناسبت سي‌امين سال پيروزي انقلا‌ب اسلا‌مي با توجه به اين موضوع كه "امروز انقلا‌ب‌، ما را به‌چه‌مي‌خواند؟" مطالبي را با آنها در ميان گذاشت.

سرلشگر بسیجی فيروزآبادي با طرح برخي از مسائل در بعد از پيروزي انقلا‌ب اسلا‌مي و حذف گروه‌هاي مخالف انقلا‌ب يادآور شد:
 
سه‌چهار سال‌اول‌انقلا‌ب‌اين‌طور زندگي‌ كرديم‌، بعد قاعدتا برابر معيارهاي‌اصلي‌انقلا‌ب‌، بايد اين‌حدود مشخص مي‌شد، يك‌مقدار باعث‌خط‌كشي‌ها شد و بالا‌خره‌ كساني كه مخالف‌ انقلا‌ب‌بودند حذف‌ شدند؛ زيرا خود آنها ديگر نمي‌توانستند همراه‌انقلا‌ب‌بيايند و دست‌آنها براي‌ملت‌رو شده‌بود و ديدند شعارهاي‌آنها در اين‌ملت‌جايي‌ندارد، ملا‌ك‌، خط‌حضرت‌امام‌بود و بايد همه‌با هم‌مي‌بودند. ‌

وي ادامه
انتخاب‌دوم‌خرداد، انتخاب‌مردم‌بود، انتخاب بعدي‌ هم‌ يعني‌ انتخاب‌آقاي‌دكتر احمدي‌نژاد محصول‌همين‌تفكر بود. يك‌كسي‌كه‌آمد دوباره‌ حرف‌هاي‌امام‌را يا حرف‌هايي‌غير از حرف‌هاي‌ سياستمداران‌حاكم‌را مطرح‌كرد، مورد قبول‌و انتخاب‌ مردم‌ واقع‌شد. بعد از اين‌پديده‌، اين‌خواص‌نيامدند با ايشان‌همراهي‌كنند، دوباره‌دست‌به‌تبليغ‌زدند و مدعي‌ صحت‌ كارهاي‌ گذشته‌خود شدند
داد: پس‌از چند سال‌عده‌اي در خط‌امام‌آمدند، سليقه‌ها و برداشت‌هاي‌متفاوت‌درست‌كردند تا اينجا همراهي با حضرت‌امام‌را هم‌پذيرفتند. سپس‌چند گروه‌ شدند، بعد در هر گروه‌برداشت‌ها و سليقه‌هاي متفاوت‌پيدا شد، انسان‌ به‌عمق‌آدم‌ها نگاه‌مي‌كند، مي‌بيند كه‌روحيه‌ و نگاه‌شان‌نسبت‌به‌اساس‌و اصول‌ انقلا‌ب‌فرقي‌نمي‌كند ولي‌در دسته‌بندي‌گروهي‌و حزبي‌شان‌شعارهايي‌متفاوت‌مي‌دهند، يك‌آدمي‌با يك‌ماهيت‌و سابقه‌انقلا‌بي‌مي‌آيد، از يك‌موضوعي‌با يك‌ماهيت‌مخالف‌دفاع‌مي‌كند اين‌ديگر خواست‌حزبي‌و گروهي‌است‌.
 
وي در قسمت ديگري از سخنان خود با اشاره به احمدي‌نژاد گفت: بر اين اساس الا‌ن‌خواص‌از عموم‌ملت‌در داخل‌كشور عقب‌يا جدا افتاده‌اند، پديده‌احمدي‌نژاد همين‌بود؛ اصلا‌ اينكه‌ من‌احمدي‌نژاد را به‌عنوان‌يك‌پديده‌مطرح‌كردم‌به‌خاطر اين‌بود كه‌خواص‌، همه‌بر اساس‌منافع‌گروهي‌آمدند و مواضعي‌را انتخاب‌كردند و به‌سمت‌هايي‌رفتند كه‌ مردم‌ مواضع‌ جمع‌ اينها را نپسنديدند و به‌انتخاب‌جديد و متفاوت‌دست‌زدند.
 
اين عضو شوراي‌عالي امنيت ملي ادامه داد: انتخاب‌دوم‌خرداد، انتخاب‌مردم‌بود، انتخاب بعدي‌ هم‌ يعني‌ انتخاب‌آقاي‌دكتر احمدي‌نژاد محصول‌همين‌تفكر بود. يك‌كسي‌كه‌آمد دوباره‌ حرف‌هاي‌امام‌را يا حرف‌هايي‌غير از حرف‌هاي‌ سياستمداران‌حاكم‌را مطرح‌كرد، مورد قبول‌و انتخاب‌ مردم‌ واقع‌شد. بعد از اين‌پديده‌، اين‌خواص‌نيامدند با ايشان‌همراهي‌كنند، دوباره‌دست‌به‌تبليغ‌زدند و مدعي‌ صحت‌ كارهاي‌
مردم‌ به‌خاطر شعارهاي‌او بيست‌ و دو ميليون‌راي‌ندادند بلكه‌ مردم‌ به‌ شعارهاي‌ خاتمي‌ فقط به‌خاطر فرد جديد راي‌دادند و دو دوره‌ هم‌ مردم‌ به‌ وي‌ فرصت‌دادند، شايد به‌ خواست‌هاي‌ملت‌توجه‌شود اما متاسفانه‌ مأيوس‌شدند. بعد خاتمي‌ نتوانست و آمدند مواردي‌را مطرح‌كردند كه‌حالا‌ خود ايشان‌هم‌دارد به‌ آن‌ چيزها انتقاد مي‌كند، كه‌اشتباه‌بود.
گذشته‌خود شدند و از گروه‌هايي‌از خود نيز انتقادهايي‌ كردند، خواص‌رفتند در سطح‌عمومي مدعي حق مردم‌قرار گرفتند كه‌يك‌فاصله‌اي‌بين‌دولت‌و ملت‌ايجاد كنند كه‌باز به خاطر تلا‌ش‌فوق‌العاده‌دولت‌در خدمت به‌ مردم‌ و پايداري‌بر ارزش‌ها، مردم‌نپذيرفتند.

وي افزود: حالا‌ بعضي‌ها معتقدند اين‌فاصله‌اي‌كه‌گروه‌هايي‌از سياستمداران بين‌دولت‌و مردم‌انداختند موفق‌بوده‌و توانسته‌اند نظر مردم‌را جلب‌كنند؛ بنابراين‌در اين‌انتخابات‌رياست‌‌جمهوري‌، مي‌توانند يك‌ كانديداي‌ رياست‌جمهوري‌ جديد معرفي‌كنند و مساله‌احمدي‌نژاد را تمام‌ كنند. ولي‌اين‌اتفاق‌نمي‌افتد،اشتباه‌مي‌كنند، يعني‌ همان‌ اشتباهي‌را كه‌قبلا‌ كرده‌بودند باعث‌شده‌بود كه‌ مردم‌ دنبال‌يك‌كانديداي‌جديد بگردند، اصلا‌ پديده‌ خاتمي‌ هم‌ همين‌ بود. مردم‌ به‌خاطر شعارهاي‌او بيست‌ و دو ميليون‌راي‌ندادند بلكه‌ مردم‌ به‌ شعارهاي‌ خاتمي‌ فقط به‌خاطر فرد جديد راي‌دادند و دو دوره‌ هم‌ مردم‌ به‌ وي‌ فرصت‌دادند، شايد به‌ خواست‌هاي‌ملت‌توجه‌شود اما متاسفانه‌ مأيوس‌شدند. بعد خاتمي‌ نتوانست و آمدند مواردي‌را مطرح‌كردند كه‌حالا‌ خود ايشان‌هم‌دارد به‌ آن‌ چيزها انتقاد مي‌كند، كه‌اشتباه‌بود.

فيروزآبادي خاطرنشان كرد: در دور نهم انتخابات رياست‌جمهوري مردم‌در ميان‌كانديداها به‌كسي‌رو آوردند كه‌حرف از خدمتگزاري‌، محبت‌و راه‌امام(ره)‌مي‌زد و به‌او راي‌دادند. امروز ما انتخابات‌دوره‌ دهم‌ رياست‌‌جمهوري را در پيش‌روي
بايد به اين نكته توجه شود كه دولت احمدي‌نژاد نشان داد رياست‌جمهوري ظرفيت كاري بسيار بالا‌يي دارد و توانمندي و تحرك زيادي مي‌طلبد و مناسب افراد بازنشسته و خيلي مسن نيست. ‌ در جهت‌وحدت‌ملي‌، حول‌محور ولا‌يت با هم‌بايد مهربان‌تر باشيم‌، همه‌ جاي‌ كشور بايد با هم‌مهربان‌تر باشند‌، يك‌مقداري‌بايد اين‌ رويارويي‌هاي‌ تلخ‌ سياسي‌ بين‌خودي‌ها كنار گذاشته‌شود. از منهاي‌بي‌نهايت‌تا به‌ اضافه‌ بي‌نهايت‌ روي‌ خودي‌ها برخورد مي‌كنيم؛ در حالي‌ كه‌ اين‌ منهاي‌ بي‌نهايت‌تا صفرش‌مربوط‌به‌كفار، منافقين‌و كساني‌هست كه‌دل‌هاي‌شان‌مرض‌دارد. ‌
داريم،‌البته‌هريك‌از رجال‌محترم‌كشور كه‌در خود صلا‌حيت و قابليت رياست‌جمهوري‌را دارد وظيفه‌دارد خود را مطرح‌كند، طرح خود را به‌ملت‌ارائه‌كند و ملت‌نيز با هشياري و چشمان‌باز به‌كانديداي‌مورد نظر خود راي‌خواهند داد. ضمنا بايد به اين نكته توجه شود كه دولت احمدي‌نژاد نشان داد رياست‌جمهوري ظرفيت كاري بسيار بالا‌يي دارد و توانمندي و تحرك زيادي مي‌طلبد و مناسب افراد بازنشسته و خيلي مسن نيست. ‌

وي تاكيد كرد: رقابت‌واقعي‌در انتخابات‌، رقابت‌در خدمت‌به‌اسلا‌م‌و كشور و ملت‌است‌و پسنديده‌و لا‌زم‌است‌ اما گروه‌هايي‌هستند كه تلا‌ش‌مي‌كنند با نفوذ به‌دولت‌و مجلس‌، راه‌ را براي‌نفوذ بيگانگان‌ و قدرت‌ها باز كنند و مي‌خواهند انقلا‌ب‌و كشور را به‌ سمت‌ ليبراليسم‌ غربي‌ ببرند. اين‌ديگر رقابت بر سر خدمت‌ نيست،‌ رقابت‌بر سر كسب قدرت‌است‌. ‌

وي با اشاره به بحث ايجاد دولت وحدت ملي گفت: دولت‌وحدت‌ملي‌هم‌كه‌مطرح‌شد براي‌ شرايط‌ مستحكم‌ كشور عزيزمان‌ حرف‌بي‌تناسبي‌بود. دولت‌ وحدت‌ ملي‌ وقتي‌ تشكيل‌مي‌دهند كه امنيت‌ملي‌و تماميت ارضي‌ كشور به‌خطر افتاده‌باشد و براي‌حفظ‌آنها و تحكيم‌كشور مابين‌ گروه‌هايي‌كه‌با يكديگر مي‌جنگيدند و تفرقه‌ خونين‌آنها امنيت‌ ملي‌را با خطر مواجه‌كرده‌بود به‌ هركس‌سهمي‌بدهند و توافق‌كنند به صورت‌شركت سهامي،‌ حاكميت‌ملي‌برقرار كنند. لكن‌ بحمدالله ملت‌ما متحد هستند و وحدت‌در ايران براي‌ همه‌ جهان‌ مثال‌زدني‌ است.

وي ادامه داد: بنابراين در جهت‌وحدت‌ملي‌، حول‌محور ولا‌يت با هم‌بايد مهربان‌تر باشيم‌، همه‌ جاي‌ كشور بايد با هم‌مهربان‌تر باشند‌، يك‌مقداري‌بايد اين‌ رويارويي‌هاي‌ تلخ‌ سياسي‌ بين‌خودي‌ها كنار گذاشته‌شود. از منهاي‌بي‌نهايت‌تا به‌ اضافه‌ بي‌نهايت‌ روي‌ خودي‌ها برخورد مي‌كنيم؛ در حالي‌ كه‌ اين‌ منهاي‌ بي‌نهايت‌تا صفرش‌مربوط‌به‌كفار، منافقين‌و كساني‌هست كه‌دل‌هاي‌شان‌مرض‌دارد. ‌
مرجع : خبرگزاری ايسنا
نظرات بازديدکنندگان

1387-11-09 10:54
احمدی نژاد بی خود نشان درجه یک جنگ به شما نداد
1387-11-09 00:19
پیشنهاد می کنم آقای فیروز آبادی با استعفا ریاست ستاد انتخاباتی احمدی نژاد را به عهده بگیرند تا مردم در خرداد ماه جواب این همه ادعا را یک جا بگذارند کف دستشان
1387-11-09 08:47
اقا فيروز آبادی تو بعنوان يك نظامي با مداخله در امور انتخابات به امام خيانت كردي اينجانب وظيفه خود م ي دانم تا باتمام وجودم تلاش كنم تاهر كسي بجز خائنين به امام در انتخابات موفق نشوند .شما نظامی ها چرا از سیاسی کاری دست بر نمی دارید؟ با این کارها دارید به ملت و نظام و انقلاب و امام و رهبری خیانت می کنید..پیش خدا و ملت چه جوابی دارید؟
1387-11-09 09:49
سر لشگر عزیز پدیده آقای دکتر جهرمی است لطفا برای ایشان از لقب دیگری استفاده کنید. متشکرم
1387-11-08 13:30
سخنان آقای فیروز آبادی از 2 جنبه جای ایراد دارد: 1- طبق فرمایشات حضرت امام ، نظامیان حق دخالت در سیاست و قبول پستهای سیاسی را ندارند. حال ایشان که اینهمه دم از افکار امام می زند و مدعی است که ایشان و دارو دسته شان پیرو راه امام هستند، چه شده که این فرمایش امام را به راحتی زیر پا میگذارند و به عنوان بالاترین مقام نیروهای نظامی و مسلح کشور و به این روشنی در سیاست دخالت کرده و از یک فرد خاص حمایت همه جانبه می کند؟خلاف حرفهای اما و خلاف قانون از ایشان بعید است. 2-ایشان می فرمایند ریاست جمهوری مناسب افراد مسن و بازنشسته نیست. آیا فقط ریاست جمهوری مناسب این افراد نیست؟ ریاست شورای نگهبان چی؟ آقای جنتی که ریاست شورای نگهبان را بعهده دارد طبق قانون جاری ایران ایشان با حدود 90 سال فوق بازنشسته هستند و نه فقط بازنشسته. چطور پستهائی به این حساسی جای باز نشستگان است ولی ریاست جمهوری نه؟ آقای فیروز آبادی ،رفتارهای دوگانه تا کی؟ لطفا" سر از برف بیرون بیاورید.مردم کوچه و بازار بهتر از شما می توانند شرایط را تحلیل کنند. بیش از این مصالح نظام را وجه المصالحه منافع خود قرار ندهید.
1387-11-08 14:39
من هم با ایشان در مورد پدیده بون آقای احمدی نژاد. موافقم، ایشان باعث سرافکندگی ایرانیان در سراسر جهان شد. شاید بی اعتمادی مردم به دولت به خاطر خلف وعده هایی که کرده است، در حداقل پس از انقلاب سابقه ندارد. آیندگان هم ما را به خاطر انتخاب این پدیده زیر سوال خواهند برد.
1387-11-08 14:54
بکوشیم تا حق را زیر پا نگذاریم اگر قرار است دولتها را باهم مقایسه کنیم بهتر است پارامترهای این کار در غالب علوم مربوطه مشخص گردیده س بر اساس آنها و تعیین کارئی صورت بگیرد . به هر حال در همه این دوره های ریاست جمهوری ملت ایران سختی ها را تحمل کردند ولی در هیچکدام مثل این دوره نا امید و سرخورده نشده بودند.
1387-11-08 10:59
ایشان گفته اند که ریاست جمهوری مناسب افراد مسن و بازنشسته نیست. من سئوالی مطرح می کنم از ایشان که نخست باید پاسخ دهند و سپس افاضات فرمایند ، و آن این است که متوسط وزن یک فرد نظامی چقدر باید باشد ؟ و آیا ایشان با این وزن بسیار سنگین ، صلاحیت آنرا دارد که لباس نظامی بپوشد ؟ ایشان نخست این را پاسخ دهند سپس در مورد مسائل مهم سیاسی روز حرف بزنند ---------------------------- فرارو: سلام دوست عزیز متشکریم که نظرتان را برایمان ارسال فرمودید. افرادی که ایشان را از نزدیک می شناسند می گویند چاقی زیاد ایشان ، به علت یک بیماری خاص است و نه خدای ناکرده پر خوری . البته تحت درمان هم هستند. ما امیدواریم هرچه زودتر شاهد رفع کسالت ایشان باشیم.
1387-11-08 11:30
منظور از مردم چه کسانی هستند؟
1387-11-08 11:46

به به - چه چه . يه سوال برام پيش اومده : با توجه به كمبود بودجه و اظهارات فوق و ... چرا اين همه بودجه بيخودي صرف اموري امپرياليستي و استكباري همچون انتخابات مي شود؟ يه رئيس جمهور مادام العمر كه خيلي بهتره اسم انتخابات هم خراب نميشه.جنتی: طرفداران دیدار با اوباما خودشان را ضایع نکنند - جمعه یازدهم بهمن 1387
تسویه حساب با ریگی؛ یک بار برای همیشه - جمعه یازدهم بهمن 1387
حمایت رئيس ستاد كل نيروهای مسلح از آقای احمدی نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
نامه تند و صریح کروبي به فيروزآبادي + پاسخ فیروزآبادی ! - جمعه یازدهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه یازدهم بهمن 1387
ديدار لاريجاني با مديران دستگاه‌هاي دولتي - جمعه یازدهم بهمن 1387
تعرفه واردات خودروي خارجي كاهش يابد - جمعه یازدهم بهمن 1387
واکنش هیلاری به سخنرانی احمدي‌‏نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
انگلیس برگسترش روابط با ایران تاکید کرد - جمعه یازدهم بهمن 1387
وزير کشور تاجيکستان برکنار شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
ترکيب ستاد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري مشخص شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
تصویر: اعتراض جالب اردوغان به شمون پرز - جمعه یازدهم بهمن 1387
ابطحي: خاتمي كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري خواهد شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
مردان بزرگ تاریخ ایران زمین - جمعه یازدهم بهمن 1387
28 طرح بزرگ توليدي با سرمايه‌گذاري 750 ميليارد تومان اجرا مي‌شود - جمعه یازدهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 14:43 | لینک  | 

اميدوارم همه ما بيش از آن که براساس حب و بغض‌‏ها سخن بگوييم به کلام امام بيانديشيم که «آيا اين مطلبي که مي‌‏خواهيم بگوييم به صلاح کشورمان است؟»


حجت‌‏الاسلام و المسلمين مهدي کروبي، دبيرکل حزب اعتماد ملي در نامه‌‏اي به سرلشگر فيروزآبادي، رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح نسبت به سخنان اخير وي واکنش نشان داد.

به گزارش ايلنا، کروبي در اين نامه با ذکر وصاياي بنيانگذار کبير انقلاب و توصيه‌‏هاي اکيد مقام معظم رهبري درباره عدم دخالت نظاميان در انتخابات، از وي خواست تا از بيان سخناني که شائبه حضور نظاميان در انتخابات را تقويت مي‌‏کند، جلوگيري کند.
 

متن کامل نامه دبيرکل حزب اعتمادملي به رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح به اين شرح است:

سردار سرلشگر بسيجي جناب آقاي دکتر سيد حسن فيروزآبادي
رياست ستاد کل نيروهاي مسلح
با سلام
مطالب جنابعالي را در روزنامه‌‏ها خواندم. قاعدتاً شما هم با من هم عقيده هستيد که اگر کسي تنها به منافع شخصي و حزبي خود بيانديشد نبايستي از انعکاس ديدگاه‌‏هاي شما ناراحت باشد زيرا قطعاً اين سخنان بر ميزان آراي رقباي دولت فعلي خواهد افزود. اما چه کنم که تعهد به حيثيت نظام به اين حقير اجازه نمي‌‏دهد که تنها به منافع شخصي و حزبي بيانديشيم و شاهد خدشه به جايگاهي باشم که بايستي بسيار محترم باقي بماند.

آقاي فيروزآبادي
در ماه‌‏هاي گذشته که سخنان برخي فرماندهان نظامي و موضع‌‏گيري صريح بعضي از آنان نسبت به جريان‌‏هاي سياسي کشور را مي‌‏شنيدم و مي‌‏خواندم با خود فکر مي‌‏کردم که اگر اين روند متوقف نشود شکايت از اين قانون شکنان را نزد جنابعالي بياورم که امين رهبري معظم و فرماندهي کل قوا هستيد اما امروز که شما "رياست ستاد نظاميان دخالت کننده در انتخابات" را به عهده گرفته‌‏ايد، شکايت به کجا برم؟

تصور من و دوستانم بر اين بود که شما و ساير کساني که همواره بر تبعيت بي‌‏چون و چرا از رهبري تاکيد مي‌‏کنيد بيش از ديگران توصيه‌‏هاي ايشان براي عدم تخريب در انتخابات را مورد توجه قرار خواهيد داد. به‌‏خصوص با توجه به شرايط حساس فعلي که حضور بانشاط همه نحله‌‏هاي فکري و سياسي در انتخابات و تشويق عمومي براي مشارکت حداکثري مردم در انتخابات بايستي دغدغه همگاني باشد. تصور مي‌‏کردم مدعيان پيروي از رهبري و داعيه‌‏داران دلسوزي براي نظام، بيش از ديگران مراقبت خواهند کرد که رفتارهاي حذفي به حداقل برسد، اما ظاهراً تصور اينجانب از برخي وفاداري‌‏ها و پايبندي‌‏ها دقيق نبود.

جناب آقاي فيروزآبادي؛ شما به گونه‌‏اي سخن گفته‌‏ايد که قرار است انتصابي صورت گيرد و مردم فهيم ايران، نقشي در تعيين رئيس‌‏جمهور ندارند و يا آنکه اکثريت مردم قادر به تشخيص واقعيت‌‏ها نيستند و ارائه رهنمودهاي حضرتعالي براي تشخيص «رئيس‌‏جمهور مناسب» ضروري است، اما حال که خود را متخصص تشخيص تناسب‌‏ها مي‌‏دانيد اجازه دهيد از باب هم‌‏فکري، نمونه‌‏هاي ديگري از عدم تناسب‌‏ها را نيز به شما يادآوري کنم.

حضرتعالي از عدم تناسب افراد «مسن» براي حضور در جايگاه رياست جمهوري سخن گفته‌‏ايد. شايد حق با شما باشد، اما به نظر شما «پيرجسمي» زيان بيشتري براي اين جايگاه رفيع دارد يا «پيرحافظ‌‏گي»؟ آيا نديده‌‏ايد و نشنيده‌‏ايد که عده‌‏اي به سرعت، وعده‌‏هاي قطعي خود در انتخابات گذشته را فراموش کردند و حتي آنها را تکذيب کردند؟ آيا به نظر شما، تنها استانداردهاي لازم‌‏الاجرا در احراز بعضي مسئوليت‌‏ها، محدوده سني مي‌‏باشد که رعايت آن، تنها راه پيروزي کانديداي مورد نظر جنابعالي است؟ آيا ظواهر و بعضي سخنان حضرتعالي، مطابق استانداردهاي ضروري براي احراز يکي از عالي‌‏ترين جايگاه‌‏هاي نظامي کشور ـ از جمله بي‌‏طرفي در مسائل سياسي و چابکي و تحرک ـ مي‌‏باشد؟

جناب آقاي فيروزآبادي
حضرتعالي در سخنراني اخير خود نکاتي را از دوران مبارزات و همراهي با کمونيست‌‏ها و دارندگان مرام‌‏هايي غير از مسلماني بيان کرده‌‏ايد، پس مشخص مي‌‏شود که بحمدالله حافظه شما فعال است و خداوند بزرگ شما را در يادآوري گذشته‌‏هاي دور يادآوري مي‌‏کند. پس چگونه است که سخنان شفاف و حکيمانه بنيانگذار فرزانه انقلاب که جايگاه همه ما و شما مديون تدابير اوست - در خصوص عدم دخالت نظاميان در بحث‌‏هاي سياسي را فراموش نموده‌‏ايد؟ شما اگر بخواهيد، قطعاً به ده‌‏ها نمونه از توصيه‌‏هاي اکيد حضرت امام(ره) دسترسي داريد. اما براي آن که مخاطبان سخنان شما راه را گم نکنند چند نمونه از آنها را يادآوري مي‌‏کنم:

1- «اصل وارد شدن در حزب براي ارتش و سپاه پاسداران جايز نيست. به فساد مي‌‏کشد اينها را. گروه فاسد که انشاءالله وارد نمي‌‏شويد. گروه‌‏هاي بسيار خوب هم وارد نشويد» [پايان فرمايش امام]
شايد بگوييد ما در هيچ حزبي وارد نشده‌‏ايم. اما آيا هيچ کار حزبي بالاتر از آن نيست که رئيس‌‏جمهور آينده را تعيين و براي ورود بعضي افراد به انتخابات، شرط و شروط تعيين کنيد؟ مگر کشور، قانون ندارد که شما از شرايط سني انتخاب‌‏شوندگان سخن مي‌‏گوييد و چهار ماه قبل از انتخابات، به صورت قاطع از اشتباه بودن تلقي کساني سخن مي‌‏گوييد که گمان مي‌‏کنند دوره يک رئيس‌‏جمهور به پايان رسيده است؟

2- براي سپاهي‌‏ها جايز نيست که وارد بشوند به دسته‌‏بندي و آن طرفدار آن يکي، آن يکي طرفدار آن يکي، به شما چه ربطي دارد که در مجلس چه مي‌‏گذرد؟ در امر انتخابات مجلس باز هم به من اطلاع دادند که بين سپاهي‌‏ها باز صحبت است. خوب انتخابات در محل خودش وارد مي‌‏شود. به سپاه چه کار دارد که آنها هم اختلاف پيدا کنند؟ براي سپاه جايز نيست. براي ارتش جايز نيست. سپاهي را از آن تعهدي که دارد و از آن مطلبي که به عهده اوست باز مي‌‏دارد و همين طور ارتش را... ما بايد فکر کنيم که اين مطلبي که مي‌‏خواهيم بگوييم آيا به صلاح کشورمان هست؟» [پايان فرمايش امام]

جناب آقاي فيروزآبادي!
در خاتمه به شما يادآوري مي‌‏کنم که يکي از تبليغات هميشگي دشمنان در خارج و نگراني‌‏هاي بعضي از مردم در داخل، احتمال دخالت عناصر با نفوذ در روند انتخابات است. آيا گمان نمي‌‏کنيد که سخنان اخير شما و موارد مشابه آن، هم خوراک کافي براي دشمنان درست مي‌‏کند و هم بعضي از آحاد مردم را از تأثيرگذاري رأي خود نااميد مي‌‏کند؟

اميدوارم همه ما بيش از آن که براساس حب و بغض‌‏ها سخن بگوييم به کلام امام بيانديشيم که «آيا اين مطلبي که مي‌‏خواهيم بگوييم به صلاح کشورمان است؟»
براي شما توفيق آرزو مي‌‏کنم.
مهدي کروبي
پاسخ فيروزآبادي به کروبي: مطمئن باشيد در انتخابات دخالتي نخواهم کرد
رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح خطاب به دبيركل حزب اعتماد ملي گفت: مطمئن باشيد در انتخابات دخالتي نخواهم کرد.

در پي انتقادات مهدي کروبي از سخنان اخير رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح،سرلشکر فيروز آبادي در جوابيه‌‏اي اعلام کرد: برابر قانون، زمان انتخابات از طريق شوراي نگهبان و وزارت کشور اعلام خواهد شد. مطمئن باشيد بنده در انتخابات دخالت نخواهم کرد.

وي افزود: سخنراني اخيرم که منتشر شد به مناسبت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي بود و در مورد انتخابات آينده صحبت از شرکت همه رجال واجد شرايط در انتخابات و واگذاري آن به مردم بوده است.
جنتی: طرفداران دیدار با اوباما خودشان را ضایع نکنند - جمعه یازدهم بهمن 1387
تسویه حساب با ریگی؛ یک بار برای همیشه - جمعه یازدهم بهمن 1387
حمایت رئيس ستاد كل نيروهای مسلح از آقای احمدی نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
نامه تند و صریح کروبي به فيروزآبادي + پاسخ فیروزآبادی ! - جمعه یازدهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه یازدهم بهمن 1387
ديدار لاريجاني با مديران دستگاه‌هاي دولتي - جمعه یازدهم بهمن 1387
تعرفه واردات خودروي خارجي كاهش يابد - جمعه یازدهم بهمن 1387
واکنش هیلاری به سخنرانی احمدي‌‏نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
انگلیس برگسترش روابط با ایران تاکید کرد - جمعه یازدهم بهمن 1387
وزير کشور تاجيکستان برکنار شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
ترکيب ستاد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري مشخص شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
تصویر: اعتراض جالب اردوغان به شمون پرز - جمعه یازدهم بهمن 1387
ابطحي: خاتمي كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري خواهد شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
مردان بزرگ تاریخ ایران زمین - جمعه یازدهم بهمن 1387
28 طرح بزرگ توليدي با سرمايه‌گذاري 750 ميليارد تومان اجرا مي‌شود - جمعه یازدهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:46 | لینک  | آرمان ما باید دارای شور و برانگیختگی باشد . انگیزشی که آدمی را به هست و جوشش نیاورد ، خسته کننده است .
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:42 | لینک  | 


علي لاريجاني نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي كه امروز به قم سفر كرده بود، از صبح امروز با 13 گروه مختلف ديدار و گفتگو كرد و عصر امروز علاوه بر بازديد از كتابخانه آيت‌الله مرعشي نجفي، از موسسه بصيرت قم نيز بازديد كرد
فارس: علي لاريجاني نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي كه امروز به قم سفر كرده بود، از صبح امروز با 13 گروه مختلف ديدار و گفتگو كرد و عصر امروز علاوه بر بازديد از كتابخانه آيت‌الله مرعشي نجفي، از موسسه بصيرت قم نيز بازديد كرد.

علي لاريجاني در ديدار مدير عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان قم در سخناني اظهار داشت: متاسفانه تصورات غلط باعث شده كه قم از نظر صنعت بعد از گذشت 30 سال توسعه لازم را نداشته باشد.

وي تاكيد كرد:‌ صنعت، موجب رونق اقتصاد و ايجاد اشتغال مي‌شود، ولي در قم به آن توجه لازم نشده است. شهر قم ثقل زيارتي دارد، اما اين به معناي آن نيست كه به توسعه صنعت در آن نبايد توجه شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان داشت: كمك به مراكز حوزوي در اولويت قرار دارد، ولي اين مسئله نمي‌تواند صنعت را تحت شعاع قرار دهد.

وي همچنين در ديدار نخبگان آموزش و پرورش استان قم تصريح كرد: وضعيت كشور به گونه‌اي است كه بايد بخش خصوصي وارد چرخه آموزش و پرورش شده و فعاليت سيستم‌‌هاي غيرانتفاعي افزايش يابد.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: راه حل مشكل كمبود فضاي آموزش، وارد كردن تشكل‌هاي غيردولتي در اين عرصه است و بهترين افراد هم بازنشستگان و پيشكسوتان فرهنگي هستند.

وي تاكيد كرد: مراكز غيرانتفاعي اين مشكل را حل كنند و ما بايد براي تشكل‌هاي غيردولتي فعال در عرصه آموزش و پرورش زمين‌هاي ارزان قيمت تامين كنيم.

لاريجاني وضيعت شهرك پرديسان را اسفبار توصيف كرد و يادآور شد: نيازهاي شهرك پرديسان قم به ويژه در ارتباط با فضاي آموزشي پيش‌بيني نشده است و بايد در اين زمينه اقدامي اساسي صورت گيرد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين در ديدار امام جمعه، بخشدار و مسئولان منطقه سلفچگان قم اظهار داشت: منطقه سفلچگان بايد به قطب صنعتي كشور تبديل شود، چرا كه در اين منطقه ظرفيت‌هاي بسياري وجود دارد.

وي همچنين با اشاره به مذاكره با وزير نيرو در ارتباط با تامين آب صنايع مستقر در آزادراه قم ـ تهران بيان داشت: اميدواريم بتوان با ايجاد خط انتقال آب از جنوب تهران، آب مورد نياز شهرك‌هاي صنعتي محور قم ـ تهران را تامين كرد.

لاريجاني در ديدار با مديركل دامپزشكي قم نيز در سخناني گفت: دامپزشكي وظيفه مهم و حساسي را عهده‌دار است و با جان انسان‌ها سر و كار دارد.

وي ادامه داد: در زمينه تامين سلامت غذايي مردم، هيچ سهل‌انگاري و مسامحه مورد قبول نيست.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي در ديدار رئيس سازمان ملي جوانان استان قم و برخي از تشكل‌هاي غيردولتي نيز بيان داشت: بايد گروه‌هاي غيردولتي را وارد چرخه توليد علم و پژوهش كنيم و نبايد اين فعاليت‌ها را بخش دولتي انجام دهد، چرا كه اين امر باعث بزرگ شدن دولت شده و مغاير با سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي است.

وي تاكيد كرد: ‌تقويت ايمان و هويت جوانان بايد محور فعاليت‌ تشكل‌هاي غيردولتي بايد باشد و اين تشكل‌ها بايد از كارهاي بي‌محتوا پرهيز كرده و به جاي آن در جوانان انگيزه نوآوري و شكوفايي ايجاد كنند.

رئيس مجلس اظهار داشت: كشور به كساني نياز دارد كه با عمق جان ماهيت انقلاب را درك كرده و بتوانند اهداف و آرمان‌هاي آن را به پيش ببرند.

لاريجاني همچنين امروز با امام جمعه، بخشدار و شهردار جعفريه، جمعي از رزمندگان، شوراي معاونين دانشگاه قم، مديركل كميته امداد امام خميني استان قم و... ديدار و گفتگو كرد.تعرفه واردات خودروي خارجي كاهش يابد - جمعه یازدهم بهمن 1387
واکنش هیلاری به سخنرانی احمدي‌‏نژاد - جمعه یازدهم بهمن 1387
انگلیس برگسترش روابط با ایران تاکید کرد - جمعه یازدهم بهمن 1387
وزير کشور تاجيکستان برکنار شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
ترکيب ستاد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري مشخص شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
تصویر: اعتراض جالب اردوغان به شمون پرز - جمعه یازدهم بهمن 1387
ابطحي: خاتمي كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري خواهد شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
مردان بزرگ تاریخ ایران زمین - جمعه یازدهم بهمن 1387
28 طرح بزرگ توليدي با سرمايه‌گذاري 750 ميليارد تومان اجرا مي‌شود - جمعه یازدهم بهمن 1387
سانحه در پرواز عسلويه ـ تهران - جمعه یازدهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:41 | لینک  | 


مخبر كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اين‌كه در وضعيت كنوني به كاهش تعرفه واردات خودروي خارجي اعتقاد دارد، گفت: به نظر من تعرفه بيش از 90 درصدي كه در حال حاضر اعمال مي‌شود، سدي براي واردات خودرو است و به عدم افزايش كيفيت خودروي داخلي هم مي‌انجامد.
ايسنا: علي‌اصغر يوسف‌نژاد با بيان اين مطلب افزود: وقتي خودروي خارجي امكان ورود نداشته باشد، خودروساز داخلي هم با حمايت دولت روبروست و در نتيجه براي افزايش خدمات و كيفيت و نيز كاهش قيمت تلاش نخواهد كرد.

نماينده ساري در خانه ملت اظهار كرد: فلسفه وجودي تعرفه ابزاري براي دولت است كه بتواند از طريق آن بين توليدات داخلي و واردات تناسبي ايجاد كند تا اشتغال موجود در داخل، همچنين بازار توليد داخل را حفظ كند.

وي با تاكيد بر لزوم بازبيني در تعرفه‌هاي كنوني واردات خودرو گفت: تعرفه‌هاي كنوني، شرايط ورود خودروي خارجي را سخت‌ كرده و شرايط را به نفع خودروسازان داخلي تغيير داده است، اما در چنين وضعيتي خودروساز داخلي به فكر افزايش كيفيت محصول توليدي خود نيست.

مخبر كميسيون صنايع و معادن مجلس در ادامه بر لزوم شكل‌گيري بازار رقابتي بين خودروي داخلي و خارجي تاكيد كرد و گفت: در اين شرايط امكان انتخاب براي مشتريان وجود خواهد داشت.

يوسف‌نژاد در پايان افزود: استراتژي خودروسازان داخلي اين است كه ميزان توليدات به يك ميليون و 200 هزار عدد در سال افزايش يابد.
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:40 | لینک  | 


سخنگوي وزارت امورخارجه آمريكا در واكنش به اظهارات احمدي‌‏نژاد روز چهارشنبه در گفت‌‏و گو با خبرنگاران تكرار كرد كه ايالات متحده سياست خود نسبت به ايران را بررسي مي‌‏كند.
سخنگوي وزارت امورخارجه آمريكا در واكنش به اظهارات احمدي‌‏نژاد روز چهارشنبه در گفت‌‏و گو با خبرنگاران تكرار كرد كه ايالات متحده سياست خود نسبت به ايران را بررسي مي‌‏كند.

به گزارش "ايلنا" به نقل از شين‌‏هوا، «رابرت وود»، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا در واكنش به اظهارات «محمود احمدي نژاد»، روز چهارشنبه در گفت‌‏وگو با خبرنگاران گفت كه آمريكا سياست خود نسبت به ايران را بررسي مي‌‏كند و مدعي شد كه ايران مي‌‏داند اگر مي‌‏خواهد بار ديگر نظر مساعد جامعه بين‌‏المللي را بدست آورد، بايد عملكرد خود را تغيير دهد.
سخنگوي وزارت خارجه آمريكا در اين زمينه به برنامه اتمي ايران و سياست‌‏هاي اين كشور در خاورميانه اشاره كرد.
محمود احمدي نژاد روز چهارشنبه در يك گردهمائي در كرمانشاه گفت واشنگتن بايد به خاطر 60 سال جنايت عليه مردم ايران، عذرخواهي كند و به حضور نظامي خود در سراسر جهان پايان دهد.
رئيس‌‏جمهوري اسلامي ايران دولت «باراك اوباما»، رئيس‌‏جمهوري آمريكا را به انجام تغييرات اساسي در سياست خارجي آمريكا فراخواند.
احمدي نژاد در اين زمينه افزود ايالات متحده بايد حمايت از اسرائيل و مداخله در امور كشورهاي ديگر را متوقف كند.
رئيس‌‏جمهوري اسلامي ايران گفت كه او از تغيير در سياست آمريكا استقبال مي‌‏كند، اما تغيير بايد اساسي باشد.

از طرف ديگر «باراك اوباما»، رئيس‌‏جمهوري آمريكا در مصاحبه‌‏اي با شبكه تلويزيوني العربيه گفت در صورتي‌‏كه ايران مشت خود را باز كند، دولت او دست خود را بسوي ايران دراز خواهد كرد.
«جورج بوش»، رئيس‌‏جمهوري سابق آمريكا، گفت‌‏وگو با تهران را بدليل چيزي كه آنها سرسختي ايران در ناديده گرفتن درخواست‌‏هاي بين‌‏المللي براي متوقف ساختن برنامه اتمي مي‌‏ناميدند، رد مي‌‏كرد.

انگلیس برگسترش روابط با ایران تاکید کرد - جمعه یازدهم بهمن 1387
وزير کشور تاجيکستان برکنار شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
ترکيب ستاد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري مشخص شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
تصویر: اعتراض جالب اردوغان به شمون پرز - جمعه یازدهم بهمن 1387
ابطحي: خاتمي كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري خواهد شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
مردان بزرگ تاریخ ایران زمین - جمعه یازدهم بهمن 1387
28 طرح بزرگ توليدي با سرمايه‌گذاري 750 ميليارد تومان اجرا مي‌شود - جمعه یازدهم بهمن 1387
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:39 | لینک  | 


رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس انگلیس ، ایران را کشوری مهم در منطقه خاورمیانه دانست و برگسترش روابط با ایران تاکید کرد.
به گزارش واحد مرکزی خبر ، مایک گیپس افزود: همکاری با ایران در برقراری ثبات و امنیت در خاورمیانه می تواند بسیاری از مشکلات و ناامنی های موجود را برطرف کند . مایک گیپس با ابراز خرسندی از دیدار با هیئت نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در لندن گفت : در این دیدار دو طرف از مواضع یکدیگر آگاه شدند .

گروهی از نمایندگان مجلس ایران از سکوت مجامع بین المللی و غرب انتقاد و تاکید کردند جنایات‌ رژیم صهیونیستی در نقض حقوق بشر فلسطینیان ، نسل‌ کشی و نقض حقوق بین ‌الملل باید مورد توجه مقامات انگلیس و اتحادیه اروپا قرار گیرد .

هیات ایرانی همچنین با انتقاد از رویکرد دولت انگلیس به پیروی از سیاست ‌های امریکا در خاورمیانه ابراز امیدواری کرد انگلیس از تندرویهای گذشته دست بردارد و روش‌ها و سیاست‌های خود را تغییر دهد.

همچنین گروه روابط پارلمانی ایران و انگلیس مجلس شورای اسلامی به سرپرستی حسین نجابت ، در ادامه سفر به لندن با لرد فرور ، لرد لامونت، از اعضای مجلس اعیان، معاون خاورمیانه ای وزیر امور خارجه انگلیس ، رئیس روابط پارلمانی انگلیس و ایران و چند تن از اعضای برجسته حزب محافظه کار دیدار کردند.


وزير کشور تاجيکستان برکنار شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
ترکيب ستاد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري مشخص شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
تصویر: اعتراض جالب اردوغان به شمون پرز - جمعه یازدهم بهمن 1387
ابطحي: خاتمي كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري خواهد شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
مردان بزرگ تاریخ ایران زمین - جمعه یازدهم بهمن 1387
28 طرح بزرگ توليدي با سرمايه‌گذاري 750 ميليارد تومان اجرا مي‌شود - جمعه یازدهم بهمن 1387
سانحه در پرواز عسلويه ـ تهران - جمعه یازدهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:37 | لینک  | 


امام علي رحمان رييس جمهور تاجيکستان در حکمي محمد نظر صالح اف وزير کشور را از کار برکنار کرد
امام علي رحمان رييس جمهور تاجيکستان در حکمي محمد نظر صالح اف وزير کشور را از کار برکنار کرد و عبدالرحيم قهاراف رئيس اداره وزارت کشور استان سغد اين کشور را به سمت وزير کشور منصوب کرد .
عبدالرحيم قهاراف پيش از اين معاون وزير کشور و رئيس انستيتوي نظامي تاجيکستان بود .
امام علي رحمان از فعاليت تعدادي از مقامات نظامي و انتظامي ناراضي بود و براي رفع مشکلات و کمبودهاي موجود شش ماه مهلت داده است.
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:36 | لینک  | 


بنا بر آخرين اخبار اين ستاد اتاق فکري را نيز تشکيل داده‌اند که در آن افرادي از قبيل صفدر حسيني (رييس برنامه‌ريزي)، جواد امام (رييس ستاد انتخاباتي معين در انتخابات گذشته) و محمود طالقاني (عضو شوراي عالي مناطق آزاد دوره خاتمي) حضور دارند
به گزارش "جهان" ستاد اصلاح‌طلبان با کانديداي فرضي خاتمي تشکيل شده است و نکته جالب اين است که موسوي خوئيني‌ها به عنوان رييس شوراي هماهنگي حکمي را در اين رابطه امضا نموده است.

برپايه اين گزارش امين‌زاده به عنوان رئيس ستاد، محمدعلي نجفي رئيس كميته اقتصادي و سعيد شيرکوند به عنوان دبير کميته اقتصادي منصوب شده اند.

اين گروه در حال حاضر جلساتي را با حضور مديران اقتصادي دوره خاتمي و اقتصادان‌ها برگزار مي‌کند.

گفتني است در اين ستاد موسوي لاري به عنوان رييس کميته استانها و مرتضي مبلغ به عنوان دبير اين کميته منصوب شده اند.

همچنين از رسولي و زماني قمي از استانداران دوره رياست خاتمي به عنوان مسئولين مناطق اين ستاد نام برده مي شود.

بنا بر آخرين اخبار اين ستاد اتاق فکري را نيز تشکيل داده‌اند که در آن افرادي از قبيل صفدر حسيني (رييس برنامه‌ريزي)، جواد امام (رييس ستاد انتخاباتي معين در انتخابات گذشته) و محمود طالقاني (عضو شوراي عالي مناطق آزاد دوره خاتمي) حضور دارند.

بنا بر اطلاع منابع آگاه، قرار شده افرادي مانند بهزاد نبوي و سعيد حجاريان به هدايت پشت صحنه بپردازند و از علني شدن پرهيز نمايند.

همچنين از سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي خبر مي رسد كه اين سازمان در نظر دارد از اسفندماه سال جاري سايت خبري و تحليلي را راه‌اندازي نمايد.

قرار براين است مديريت اين سايت برعهده فردي به نام جعفرپور باشد. اين سايت قرار است خبرهاي تحليلي داشته باشد و چهره‌ ارگاني سازمان مجاهدين را نيز به يدک نکشد.

سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي با تعدادي از نويسندگان هم براي کار در اين سايت از جمله مدير مسؤول گذشته نشريه محلي سايه‌بان يزد مذاكره کرده است.

پرداختن به مباحث انتخاباتي دستوركار ويژه اين سايت خبري تحليلي است.

سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي همچنين براي جوانان دوره‌هاي آموزشي با موضوع جامعه‌شناسي، جذب نيرو و چگونگي برقرار کردن ارتباط برگزار مي‌کند.

اين در حالي است كه هنوز برخي چهره هاي نزديك به خاتمي از احتمال عدم حضور وي! در انتخابات خبر مي دهند.

گفتني است با جدي تر شدن حضور ميرحسين موسوي در انتخابات آينده برخي اصلاح طلبان تندرو به ويژه سازمان مجاهدين انقلاب، نهضت آزادي و جبهه مشاركت مخالفت خود را با كانديداتوري ميرحسين موسوي اعلام كرده اند.


تصویر: اعتراض جالب اردوغان به شمون پرز - جمعه یازدهم بهمن 1387
ابطحي: خاتمي كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري خواهد شد - جمعه یازدهم بهمن 1387
مردان بزرگ تاریخ ایران زمین - جمعه یازدهم بهمن 1387
28 طرح بزرگ توليدي با سرمايه‌گذاري 750 ميليارد تومان اجرا مي‌شود - جمعه یازدهم بهمن 1387
سانحه در پرواز عسلويه ـ تهران - جمعه یازدهم بهمن 1387
موضع گیری کروبی در مقابل فیروزآبادی، بسیار پسندیده بود - جمعه یازدهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:36 | لینک  | 


نخست وزير ترکيه در اعتراض به اظهارات رئيس رژيم صهيونيستي مکان سخنراني در داووس را ترک کرد
نخست وزير ترکيه در اعتراض به اظهارات رئيس رژيم صهيونيستي مکان سخنراني در داووس را ترک کرد

شبکه تلويزيوني الجزيره از اقدام اعتراض آميز نخست وزير ترکيه در برابر اظهارات رئيس رژيم صهيونيستي درباره غزه خبر داد.

بر اساس اين گزارش، رجب طيب اردوغان مکان سخنراني در داووس را در اعتراض به سخنان شيمون پرز رئيس رژيم صهيونيستي درباره غزه (جنگ بيست و دو روزه رژيم اسرائيل عليه نوار غزه) ترک کرد

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اردوغان پس از خارج شدن از اين بحث داغ درباره جنگ غزه که در حاشيه نشست مجمع جهاني اقتصاد در داووس برگزار شده بود گفت ديگر به داووس باز نخواهد گشت.

مجري اين برنامه (خبرنگار واشنگتن پست) به بهانه کم بودن وقت، بعد از انکه پرز به طور مفصل صحبت کرده بود، به اردوغان گفت وقت تمام است و سخنان او را قطع کرد. پس از اين درخواست، اردوغان نيز به تندي اين مناظره را ترک کرد.

بان کي مون دبير کل سازمان ملل متحد، عمرو موسي دبير کل اتحاديه عرب و برخي ديگر از وزيران و مقامات بين‌المللي شاهد اين مناظره بودند.

عذر خواهي پرز
در همين حال به گزارش واحد مركزي خبر، شبکه تلويزيوني الجزيره لحظاتي پيش در خبري فوري به نقل از کانال دوم تلويزيون ترکيه گزارش داد شيمون پرز طي تماس تلفني از رجب طيب اردوغان عذرخواهي کرده است.مصاحبه کسی که رحیم پور ازغدی را به صدا و سیما آورد ! - پنجشنبه دهم بهمن 1387
سیاستمداری با کفش های پاشنه بلند - پنجشنبه دهم بهمن 1387
مصرف سوخت خودروهاي تجاري به 22 ليتر در هر يكصد كيلومتر كاهش يافت - پنجشنبه دهم بهمن 1387
دولت آمريكا براي ايجاد «تغيير» بايد از ملت ايران عذرخواهي كند - پنجشنبه دهم بهمن 1387
تصویر باورنکردنی خطای چشم - پنجشنبه دهم بهمن 1387
سید محمد خاتمی :ترجیح میدهم که نیآیم/فکر می‌کنم آمدن ما برای کشور هزینه خواهد داشت - پنجشنبه دهم بهمن 1387
هفت و نیم میلیارد هزینه خريد بخشي از آنتن صداوسيما توسط سازمان تامین اجتماعی! - پنجشنبه دهم بهمن 1387
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:35 | لینک  | 


محمد علي ابطحي گفت: تصور مي‌كنم خاتمي در پاسخ به دعوت‌هاي صورت گرفته از او كانديداتوري انتخابات دهم رياست جمهوري را بپذيرد
به گزارش بازتاب آنلاین ، رئيس دفتر سيدمحمد خاتمي در دولت اصلاحات در حاشيه هفتمين كنگره حزب مردم سالاري كه صبح امروز در موسسه فرهنگي الهادي برگزار شد در جمع خبرنگاران با در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري فارس در خصوص حضور كرباسچي و برخي وزراي دولت خاتمي در ستاد كروبي گفت: من از جرياناتي كه در حزب اعتماد ملي اتفاق مي افتد خبر ندارم و مي توانيد اين سوالات را از خود اعضاي حزب اعتماد ملي بپرسيد و بنده اطلاعي از حمايت هاي برخي وزراي دولت اصلاحات از كروبي ندارم.
وي در پاسخ به سوالي سوالي در خصوص سخت بودن اجماع اصلاحات طلبان بر روي مير حسين و كروبي گفت: تصور بنده اين است كه فردي كه مي تواند در كشور اجماع ايجاد كند و زمينه راي آوري بيشتري دارد، تنها خاتمي است و به همين دليل دعوت از خاتمي به صورت طبيعي در جامعه شكل گرفته است و بعيد مي دانم آقاي خاتمي به اين دعوت ‌ها در اين شرايط اعتنايي نكند و تصور مي كنم پاسخ به اين دعوت ها كانديداتوري آقاي خاتمي در انتخابات دهم رياست جمهوري است.
رئيس دفتر دولت اصلاحات در ادامه افزود: آقاي خاتمي زمينه راي آوري بيشتر نسبت به كانديداهاي موجود در عرصه رياست جمهوري دهم دارد.
ابطحي در پاسخ به سوال خبرگزاري فارس در خصوص اينكه آيا مير حسين موسوي معاون اولي دولت خاتمي را مي پذيرد يا خير گفت هنوز وارد چنين بحث ها و گفت و گوهايي نشده ايم .
وي همچنين با اشاره به آينده جمهوري اسلامي ايران گفت: پيش بيني بنده اين است كه حتما جمهوري اسلامي ايران ادامه پيدا مي كند و تمام تلاش ما اين است كه آن اصول و ارزش ها مانند محور بودن مردم و همچنين مردم سالاري و دموكراسي كه 30 سال پيش شعار آن را سر داديم، محقق مي شود.
رئيس دفتر دولت اصلاحات در پاسخ به سوالي در خصوص اينكه چرا مردم بايد به شما اصلاح طلبان راي دهند، گفت: من معتقدم كه نوع عملكرد دولت در چهار سال گذشته و رفتارهايي كه دولت فعلي با منابع اقتصادي و سياسيت خارجي و همچنين با عزت و آبروي ملت ايران داشته است، دلايل خوبي است كه تغيير ايجاد شود و اگر مردم تصميم به اين تغيير بگيرند حتي آراي خاموش نيز به ميدان مي آيند و تغيير در مديريت اجرايي كشور را تضمين مي كنند.
ابطحي در پاسخ به اين سوال كه آيا اصلاح طلبان به حمايت كشورهاي خارجي از جمله اوباما نيازمند هستند يا خير ؟ گفت: بنده ديپلماسي فعال را چيزي خوبي مي دانم و بايد از امكانات ديپلماسي استفاده كنيم اما بايد بگويم خارجي ها در انتخابات ايران تعيين كننده نيستند و نخواهند بود.


مردان بزرگ تاریخ ایران زمین - جمعه یازدهم بهمن 1387
28 طرح بزرگ توليدي با سرمايه‌گذاري 750 ميليارد تومان اجرا مي‌شود - جمعه یازدهم بهمن 1387
سانحه در پرواز عسلويه ـ تهران - جمعه یازدهم بهمن 1387
موضع گیری کروبی در مقابل فیروزآبادی، بسیار پسندیده بود - جمعه یازدهم بهمن 1387
احتمال استعفاي کامران دانشجو - پنجشنبه دهم بهمن 1387

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:34 | لینک  | 
قهرمانان معاصر سرزمین ایران کسانی نیستند به جز یک میلیون جوان میهن پرست و با ایمان ایرانی که در راه مقدس میهن جوانمردانه ایستادند و کشته شدند تا پای بیگانگان بر این کشور اهورایی گذاشته نشود . روانشان شاد باد در ادامه نام کسانی آورده می شود که نقش مهمی در زنده ماندن نام ایران داشته اند و برای کسانیکه نامشان در این فهرست هست و هنوز از برکت وجودشان بهره میبریم طول عمر خواهانیم


حاصل کشوري که گهواره تمدن بشري است:


آذرباد : يکي از موبدان و دانشمندان ايراني در زمان اردشير بابکان

آذربرزين : پسر فرامرز که با بهمن پسر اسفنديار جنگيد که يکي از پهلوانان ايراني ميباشد و آتشکده اي هم به همين نام وجود دارد

آذر کيوان : حکيمي و عالمي ايراني از سرزمين فارس که در قرن يازدهم هجري حيات داشته است

آرتاخه : دوره هخامنشی (زمان خشایار شاه) مهندس و سازنده کانال آتوس

آرش : ملقب به کمانگير . پهلوان ايراني در عهد منوچهر شاه که در تير اندازي سر آمد زمان خود بوده است که در جنگ ميان منوچهر و افراسياب قرار بر پرتاب کردن تيري ميگذارند تا مرز ميان ايران و توران را تعين کند آرش از طربستان تيري پرتاب کرد که در مرو فرود آمد و بعد از آن جانش را در راه ايران زمين فدا نمود

اسکیلاس : دوره هخامنشی (زمان حکومت داریوش از سال 486- 521 ق.م.) دریا نورد و مکتشف و مهندس سازنده قنات

آريه : سردار معروف و بزرگ ايراني که به حمايت از پادشاهي کورش صغير برخواست

استانس : دوره هخامنشی شیمیدان و استاد دموکریتوس

آيين گشسب : سردار بزرگ ايران که در زمان هرمز چهارم فرماندهي لشگر ايران را بر عهده داشت

ابولولو : يا همان فيروز نهاوندي . پس از يورش تازيان به ايران به سرکردگي عمربن خطاب فيروز نهاوندي و تعداد بيشماري از ايرانيان به غلامي اعراب در آمدند . فيروز غلام مغيره بن شعبه شد و با زيرکي و در جهت انتقام خون نياکانمان عمربن خطاب خليفه دوم را با ضربه هاي کارد کشت و اين جنايتکار تازي را از صحنه روزگار محو کرد

آريوبرزن : سردار بزرگ ايران که با شهامتي در خور ستايش و ماندگار لشگر ايران را تا آخرين لحظه در برابر ارتش اسکندر نگهداشت و مقاومت نمود و جان سپرد و حماسه اي در تاريخ ايران از خود بر جا گذاشت

استاذسيس : سردار دلير ايران که در نواحي هرات و بادغيس و سيستان بر ضد منصور خليفه ستمگر عباسي قيام کرد و عاقبت به فرمان منصور در بغداد به دار آويخته شد و يکي از سمبلهاي عرب ستيزي را در ايران به جاي گذاشت و درس وطن پرستي در برابر يورش بيگانگان براي جوانان به جاي گذاشت

احمدبن محمد نهاوندی : ( مرگ در 835 تا 845 م / 221 تا 231 ه) در جندی شاپور بر آمد - ستاره شناس م مؤلف زیج

احمد معماری لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری : سده یازدهم هجری معماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان

ارد بزرگ: میهن پرست ترین اندیشمند حال حاضر ایران است . مجموعه بسیار با ارزش اندیشه های او با عنوان ( آرمان نامه ) گردآوری شده است .

انوشيروان عادل : ملقب به انوشيروان دادگر . پادشاه معروف ساساني که با بنيان گذاشتن قوانين حکومتي - دادگستري - اجتماعی و کشوری ایران را به مرز باشکوه ترین کشورهای جهان مبدل نمود . او مزدک و مزدکیان را که مدعی پیامبری شده بودند و دین ساختگی را می خواستند رواج دهند ( که قوانین مزدکی همان قوانین زرتشت با کمی تغییر بود ) همگی را نابود کرد و مشهورترین کاخ معماری ایرانی را در عراق پایه گذاشت که تیسپون نام گرفت ولی بعدها توسط سپاه اسلام ویران شد

استخری(اصطخری) : وی را نیزابن ندیم از محاسبان ومهندسان بشمار آورده است از جغرافی دانان نامداری مشرق زمین

ابو سعید ابوالخیر : شاعر و عارف بزرگ پارسی قرن 4 و 5

امیر خسرو دهلوی : شاعر بزرگ پارسی قرن 6 که خاندانش از ایران ترک وطن نمودن و هندوستان رفتند

اوحدی مراغه ای : شاعر و عارف قرن 7 هجری

انوری ابیوردی : شاعر و استاد نامدار قرن 6 هجری - استاد علوم - ریاضیات و نجوم و از پیروان ابن 

سیناسعدی شیرازی : مشرف بن مصلح یکی از  شاعران و استادان زبان و ادب پارسی در قرن 6 هجری

سهل بن بشر ( یا سهل بن حبیب بن هانی ) : در نیمه اول سده نهم میلادی ( سده سوم هجری ) در خراسان بر آمد . ستاره شناس و منجم

سياوش : يکي از اسطوره هاي ملي ايرانيان . مردم ایران زمان هاي مديدي سوگ سياوش را هر ساله گرامي ميداشتند . پسر کيکاوس و پدر کيخسرو . سودابه زن کيکاوس عاشق او شد که سياوش از او امتناع ورزيد . سودابه به همين جهت اورا نزد پدر متهم ساخت و سياوش بتوران نزد افراسياب رفت و دختر وي را به زني گرفت . گرسيو برادر افراسياب به سياوش حسد برد و افراسياب را وادار به کشتن او کرد . که کشته شدن سياوش باعث جنگهاي طولاني و غضب ناکي ميان ايرانيان و تورانيان گشت

سیف فرغانی : از شاعران و عارفان قرن 7 هجری

سهل طبری : در اوایل سده نهم میلادی ( سده سوم هجری ) بر آمد - اهل طبرستان ( تبرستان ) ستاره شناس وپزشک

صائب تبریزی : استاد غزل سرای پارسی قرن 10 هجری

شهریار : استاد شعر - دانشجوی پزشکی - از مریدان حافظ - که دیوان کاملش را به پارسی و یک مجموعه مشهور آذری به نام حیدر بابا از وی باقی مانده

شیخ بهایی : عالم بزرگ شیعه قرن 10 هجری - از علاقه مندان به تصوف و عرفان پارسی

شمس الدین محمد بن ایوب دینسری : (سده هفتم هجری)- دایره المعارف نویس و نگارنده کتاب نوادر التبا در لتحفه البهادر که شامل مباحثی از علوم طبیعی است

شاپور ذوالاکتاف : شاپور دوم پادشاه مقتدر ساساني که پس از خلع آذر نرسي بر تخت پادشاهي ايران جلوس کرد و هفتاد سال پادشاهي کرد . او يکي ديگر از پادشاهان بزرگ ايران است که چندين بار از حمله اعراب به ايران جلوگيري کرد و با انديشه نيک سرزمين آريايي ما را از هجموم بيگانگان محفوظ داشت . او را به اين جهت ذوالاکتاف ميخوانند که داراي شانه هاي پهن و بزرگ بود . در بعضي از کتب تاريخي گفته است به دليل آنکه پس از اسير کردن مهاجمين ( اعراب ) از کتف آنان طنابي عبور ميداده و همه را به طناب ميکشيده ذوالاکتاف ناميده شده ولي اين باور با ابهت و منش نياکان ما در تضاد است .

شیده : دوره ساسانی - سازنده کاخ خورنق

شاهين : يکي از بزرگ سرداران و سپهسالاران ايران در زمام پادشاهي خسرو پرويز ساساني

شيدرنگ : پزشک و فيلسوف ايراني در عهد ضحاک که پزشکي را يکي از مشاغل واجب الوجوب ميدانسته

قطب الدین شیرازی : (1236-1311م)-ریاضیدان،ستاره شناس، نور شناس، پزشک، فیلسوف ایرانی

فارابی،ابو نصر : (مرگ در 340/339 هجری یا 951/950م) دانشمند و فیلسوف ، در طبقه بندی علوم و در تبیین قوانین صوت و در تعریف دانش ها نقش عمده ای داشت

فردوسي : حکيم فرزانه ابوالقاسم حسن ابن اسحق . از وی به نام خداوندگار تاریخ و فرهنگ ایرانشهر یاد میکنند . شاعر نامي ايران که ايران را پس از 200 سال از دست زبان اعراب نجات داد و دوباره زبان پارسي را که از ریشه پهلوی و دری گرفته شده است را به کشور هديه کرد . او در سال 329 در قريه باژ از توابع طوس پا به حيات گذاشت و مدت 35 سال از عمر خود صرف جمع آوري تاريخ ايران به صورت نظم و شعر کرد که منبع گردآوري او از کتاب خداي نامه شاهنشاهي ساسانيان بود . اما حاکم وقت سلطان محمود غزنوي رنج او را ضايع کرد و او را آزرده و رنجيده خاطر نمود . او یکی از سه اثر بزرگ و شاهکار ادبي جهان را بوجود آورد که هم اکنون کشورهاي مختلفي يادواره او را گرامي ميدارند و او در نهايت اندوه در سال 411 هجري در طوس درگذشت . که بدليل سروده هاي جنجالي او عليه اعراب و نکوهش چنيدن باره آنان - مسلمانان بر جشدش نماز نگذاشتند و وي را در گورستان مسلمان خاک نکردند ولي او در تاريخ جاويد ماند شاهنامه بزرگ فردوسی

فضل بن حاتم نیریزی : ( مرگ در 922 م / 310 ه ) ریاضی دان ، هندسه دان و ستاره شناس

فخرالدین عراقی همدانی : عارف و شاعر نامور قرن 7 هجری ایران زمین

فرخی سیستانی : غزل گوی و قصیده سرای نامدار قرن 5 هجری ایران زمین

فروغی بسطامی : شاعر - غزلسرا - استاد پارسی گوی - عارف و ریاضدان قرن 13 هجری

فرغان : دوره ساسانی- سازنده تاق کسرا

عاملی - بهاالدین : (1031-953هجری) ریاضیدان، معمار، فیلسوف

عبید زاکانی : منتقد اجتماعی قرن 7 هجری که شکایات خود را از دست حکام ظالم وقت به شعر پارسی در آورده است

علی بن سهل بن طبری : ( سده نهم میلادی / سده سوم هجری ) مؤلف فردوس الحکمه در طب و هوا شناسی ، نجوم

عمربن فرخان طبری : ( مرگ در 815 م / 200 ه) از مردم طبرستان - ستاره شناس و معمار

عبدالملک بن محمد شیرازی : ریاضیدان و ستاره شناسی که در نیمه دوم سده دوازدهم میلادی(ششم هجری) برآمد

عطار نیشابوری : شاعر و عارف نامدار قرن 6 هجری ایران زمین

عبدالرحمن بن عمر صوفی رازی : زاده ری(376-291ه)(986-903م) ستاره شناس

غیاث الدین جمشید محمد طبیب ( الکاشی) : (790-832 هجری قمری) از مردم کاشان، ریاضیدان و محاسب

عمر خيام : فيلسوف - منجم - رياضيدان و انديشمند ايران زمين . که نه تنها ايران را دگرگون نمود بلکه تاثيري ژرف در جهان از خود برجاي گذاشت . هم اکنون تنديس اين بزرگ مرد در دانشگاه فلورنس ايتاليا نصب است و فلسفه و خصوصيات او تدريس ميشود . او در زمان جلال الدين ملکشاه سلجوقي زيست کرد و از قوانين اعراب بيابانگرد که سايه در کشور متمدن ما گسترانيده بود به تنگ آمده بود و رباعيات بسياري در شکايت از آنان به روشني گفت

کاوه آهنگر : آهنگري که چرم پاره خود را بر سر نيزه زد و ضحاک تازي را از تخت پادشاهي ايران به زير افکند و بعدها چرم وي به درفش ملي کاوياني مبدل گشت . کاوه با ياري مردم ضحاک تازي را در کوه دماوند حبس کرد و فريدون را به سمت پادشاه ايران نشاند

کمبوجيه : کامبوزيا يا کامبيز . فرزند کورش بزرگ . او با اقتداري ستودني و باور نکردني در سال 525 قبل از ميلاد سرزمين هاي مصر را بدليل عمل نکوهيده مصريان در برابر ايرانيان که تعداي از ايرانيان را در مصر کشتند و به تمسخر پرداختند فتح کرد و کل مصر به زير چتر پادشاهي ايران در آورد . او پيرو مزديسنا زرتشت بود و همواره دين بهي را دنبال ميکرد وي در راه بازگشت خبر دار شد که فردي به نام برديه يا گئومات ادعاي پادشاهي ايران نموده است و به نام برادر او کل پادشاهي را از آن خود کرده و دست به جنايات و کشتار مردم ايران زده که در نهايت از اندوه اين کار جان داد . هرودوت چون او به خدای مصر ( یک گاو ) بی احترامی کرده بود و او را با ضرب چاقو کشته بود به او لقب دیوانه داد ولی این یکی دیگر از برگهای زرین خداپرستی در ایرانیان آن روزگار بود

کورش بزرگ : کورش بنیانگذار دودمان هخامنشیان بود. او و مهرداد اشکانی و نادرشاه افشار را سه پادشاه بزرگ تاریخ ایران می دانند . او در رفومی آرام پدر بزرگ خویش را از قدرت برکنار نمود و خود پادشاهی ایرانزمین را بر عهده گرفت .

کيخسرو : سومين پادشاه مقتدر کياني به خونخواهي کشتن سياوش برخواست و مدتهاي زيادي با تورانيان جنگيد و در نهايت آنان را مغلوب ساخت و افراسياب را به دليل کشتن سياوش که نه تنها پدر وي بود بلکه يکي از قهرمانان نامي ايران بود کشت . پدرش سياوش و مادرش فرنگيس بود

کيومرث : نخستين پادشاه و بنيانگذار سلسله پيشدادي در پیش از ظهور هخامنشیان . نام وي در اوستا گيومرتا آمده است و ذکر شده است که زرتشتيان او را نخستين انسان ميدانند . در زمان او مردم در غارها و کوهها بودند و بدن خود را با پوست حيوانات مي پوشاندند

گشتاسب : پنجمين پادشاه از سلسله کياني . پسر لهراسب و پدر اسفتديار روئين تن گفته شده که زرتشت در زمان وي ظهور نموده است و گشتاسب شاه اولين کسي است که به زرتشت گرويده است و از مبلغان اصلي دين بهي ميبشاد که در گسترش آن نقش مهمي ايفا کرده است

وحشی بافقی : غزلسرای و عارف قرن 9 هجری ایران زمین

مازيار : يکي ديگر از قيام کنندگان بر عليه حکومت اعراب در ايران . وي در طبرستان بنايي عظيم ساخت و در جهت بازگرداندن عظمت ايران به قبل از يورش تازيان تلاش کرد . وي در زمان معتصم عباسي قيام خود را آغاز کرد و در صدد بر آمد همگام با بابک خرميدن هویت ملی ایرانی را زنده کنند که در نهايت با جنگهاي معتصم دستگير و در بغداد کشته شد . او نيز يکي ديگر از تنديس هاي ملي گرايي ايرانيان در برابر تهاجم ديگر کشورها است

مرداويج : پسر زيار . سردار بزرگ ايراني که او نيز در جهت متلاشي کردن حکومت اعراب در ايران کوشيد و جان داد . وي فرمانده لشگر اسفار پسر شيرويه عامل نصر بن احمد ساساني بود طبرستان را براي اسفار فتح کرد . پس از کشته شدن اسفار- مرداويج قزوين و همدان و اصفهان و اهواز را گرفت و لشگر المقتدر خليفه جنايتکار عباسي را شکست داد . وي در کمال تاسف در سال 323 هجری قمری در حمام اصفهان به دست غلامان ترک کشته شد

مطهر بن طاهرمقدسی : (356ه 966م) دربست سیستان برآمد- دایره المعارف نویس وبازگوکننده اعداد بزرگ هندی

مهران : يکي ديگر از سرداران بزرگ ايران . وي از سپهسالاران ارتش ايران ( يزدگرد ساساني ) بود و با اعراب بيابانگرد جنگيد و ابوعبيده سردار مشهور عرب را به قتل رسانيد

حسین معمار : معمار بقعه هارون در سال 918هجری

مهرداد بزرگ : موئسس سلسله شاهنشاهی پارتیان بود که ایران را از گسستگی و لجام گسیختگی دوران تحت اشغال یونانیان سلوکی رهایی بخشید . وی در سال 160 تا 140 قبل از میلاد با نبردهای وطن پرستانه ایالتهای ماد - پارس - خراسان - بابل - آشور - هرات و سیستان و . . . را جزو ایران بزرگ نمود . وی پادشاه سلوکیان را اسیر نمود و با وی با انسانیت رفتار کرد و به او در گرگان مستقر ساخت و برای حسن نیت به آنان با دختر وی ازدواج نمود . او را از بزرگ ترین اشخاص موثر در تاریخ ایران نامیده اند . که به راستی اگر ظهور نمی کرد امروز مشخص نبود ما در کجای تاریخ جای داشتیم

ملک الشعرای بهار : سراینده پارسی گوی قرون معاصر که به ایران باستان علاقه بسیاری داشت . روزنامه نگار و نویسنده نامدار ایران زمین در قرن 13 هجری

محمد ابن اشرف شمس قندی : ریاضیدان و ستاره شناس سده سیزدهم میلادی

محمد بن ابوبکر فارسی : ریاضیدان و ستاره شناس ایرانی نیمه دوم سده سیزدهم میلادی

مسعود سعد سلماس : شاعر قرن 5 هجری - استاد شعر پارسی

مولانا : بزرگترین عارف ایران زمین و پارسی گوی بزرگ قرن 6 هجری

موید الدین طغرانی : (مرگ در 1112/1111م) زاده اصفهان - شاعر و شیمیدان ایرانی

ماشاءالله (مناسه) : ( مرگ در 815 یا 820 م ) یهودی ایرانی الاصلی که در پروژه شهر بغداد با نوبخت همکاری میکرد

محتشم کاشانی : شاعر نامدار ایرانی قرن 9 هجری

محمد بن احمد خرقی : (مرگ در مرو در 1139/1138م) ستاره شناس، جغرافی دان ایرانی که نظریه ای در باب چگونگی حرکت ستارگان نیز ارائه داده است

محمد بن عمربن فرخان طبری : پسر شخص بالا درآغاز سده نهم میلادی ( سده سوم هجری ) بر آمد . ستاره شناس و مؤلف نجوم

ماهانی - محمد بن عیسی : ( مرگ در 874 تا 884 میلادی / 261 تا 271 ه ) اهل ماهان کرمان ، ریاضی دان و ستاره شناس و مهندس .معادله درجه سوم موسوم به معادله ماهانی از اوست

المظفر : (سده ششم هجری) اهل توس ،مخترع گونه ای از اسطرلاب خطی

محمد بن لره : اهل اصفهان بوده ودر فهرست ابن ندیم در زمره مهندسان و محاسبان بشمار آورده شده است

نادر شاه افشار : او را بهمراه کورش هخامنشی و مهرداد اشکانی سه پادشاه بزرگ تاریخ ایران می دانند . او پس از اسلام باشکوهترین و قدرتمندترین پادشاهی ایران را خلق کرد و در زمان خود پادشاه همه پادشاهان بود .

نوبخت : ( مرگ 770776 م / 171-170 ه) ستاره شناس و مهندس ایرانی که تحت سر پرستی خالد بن برمک که وی نیز ایرانی بود طرح بغداد را انجام داد

نصرالدین طوسی : ( 672-598 هجری) اهل توس ، ریاضیدان، ستاره شناس،دانشمند علم مواد

ناصر خسرو : شاعر نامدار قرن 5 هجری . حکیم فاضل و صوفی پارسی زبان

نظامي گنجوي : حکيم ابومحمد الياس بن زکي بن موئد ملقب به نظامی گنجوی شاعر نامدار ایران زمین در سال 535 در شهرستان اراک - تفرش روستای تاد متولد شد . بر سر تولد وی اتفاق نظر نمی باشد . عده ای نیز باور بر این دارند که وی در شهر گنجه از آران بالای رود ارس به دنیا آمده است . در هر دو شهر شکی بر ایرانی بودن وی نیست . زیرا همه گنجه در جمهوری آذربایجان شهری ایرانی است و هم تفرش . وي يکي از بزرگترين شاعران ايران زمين است که به گفته پارسي شناسان بعد از فردوسي او قراردارد . وي حماسه خسرو پرويز پادشاه ايران را با شيرين به شاهکاري ادبي تبديل کرد . مخزن الاسرار - منظومه ليلي و مجنون - هفت پيکر - و اسکندر نامه از ديگر شاهکار هاي او است . گنجه از شهرهای کوچک ایران بود و امروز متوسط از ایران جدا گشته است و هم اکنون آرامگاه او آنجا قرار دارد

هاتف اصفهانی : شاعر نامدار قرن 12 هجری - استاد پارسی گوی ایران زمین

یحیی بن ابی منصور : ( مرگ در 831 م / 216 ه ) از نژاد ایرانی که در بغداد بر آمد ستاره شناس و مؤلف زیج، نوه اش هارون بن علی هم ستاره شناس و مؤلف زیج بود

یعغوب بن طارق : (مرگ در 796 م / 180 ه )از نژاد ایرانی ستاره شناس

يعقوب ليث : يکي ديگر از قيام کنندگان بر عليه حکومت اعراب در ايران که گامهاي اساسي در جهت بر اندازي تازيان در ايران برداشت وی نمونه ديگري از وطن پرستي ايرانيان در برابر هجوم بيگانگان به کشور شان بود . او پسر ليث رويگر بود . بواسطه کفايت و جوانمردي و دليري از رويگري و عياري به امارت سيستان رسيد . سپس هرات و کرمان و شيراز و خراسان را گرفت و در جهت پاکسازي ايران از دست اعراب گام برداشت . وي بر ضد معتمد خليفه کشتارگر عباسي قيام کرد و براي نابود ساختن حکومت عرب - جوانمردانه جنگيد . سپس قصد حمله به بغداد را کرد و در صدد آمد که خليفه ننگین عرب را بکشد ليکن عمرش کفاف نداد و در اثر بيماري در سال 265 هجری قمری در گندي شاپور یا جندی شاپور امروی خوزستان درگذشت
یقبوب بن محمد رازی : ابن ندیم وی رااز مهندسان و محاسبان دانسته است

بوذرجمهر : بزرگمهر معروف ترين و انديشمند ترين وزير دربار انوشيروان دادگر که گفتگوي هاي خرد ورزانه او در تاريخ ايران ثبت گشته است

بهرام چوبين : سردار دلير ايران که در زمان پادشاهي هرمز چهارم ايران را از حمله وحشيانه ترک های مغول نجات داد و با لشگر کشي و حمله به آنان ارتش آنان را شکست داد . که بعدها در جنگ با روميان شکست خورد

برانوش : دوره ساسانی- سازنده شادروان شوشتر

پيروزان : يکي از سرداران ايراني در زمان يزدگرد سوم . که در جنگهاي ايرانيان با اعراب رشادتهاي از خود بر جاي گذاشت

تنسر : پيشواي بزرگ ديني (زرتشتي) ايرانيان در زمان پادشاهي اردشير بابکان عنوان هيربدان هيربد را داشته است که گامهاي بزرگ در راه دين بهي برداشته است

جمشيد : پسر طهمورث - چهارمين پادشاه پيشدادي . که جشن نوروز را بنيان نهاد و رسوم و آيين هايي شادي براي ايرانيان بر جا گذاشت که او را جم يا جمشاسب هم گفته اند

ابو موسی جابرین حیان : اهل توس ، شیمیدان و کانی شناس و ستاره شناس بزرگ ایرانی .

جاماسب : مردي دانا - خردمند و فیلسوفی بزرگ که گفته اند داماد زرتشت اسپيتمان بوده و نيز وزير گشتاسب شاه . وی در آذربایجان زاده شد و خدمات بسیاری به ایران و ایرانی نمود

حافظ شیرازی : حضرت لسان الغیب حافظ شیرازی شاعر - عارف و ادیب پارسی گوی قرن 7 هجری

حلاج : حسن ابن منصور حلاج . از عرفاي مشهور ایرانی - اسلامی قرن سوم هجري که با گفتن عقايد مخالف خود عليه اعراب افراطی به شهرت رسيد . او را صاحب کشف و کرامت دانسته اند و چون در زمان المقتدر خليفه عباسي خلاف موازين و عقايد اسلاميان افراطي آن زمان سخن گفته بود به اصرار فقهاي بغداد او را دستگير و مدت هشت سال در زندان سر کرد و سپس وي را از زندان در آوردند و بعد از زدن هزار ضربه شلاق به وي هر دو دست وي را قطع کردند و سپس هر دو پاي وي را بريدند و بعد جسدش را سوزاند واين وحشيگريهاي اعراب که به نام اسلام کردند هزاران بار در تاريخ ما به ثبت رسيده است

خاقانی شروانی : بزرگ قصیده گوی پارسی و شاعر نامدار قرن 5 هجری ایران زمین

ابو جعفر محمد بن موسی خوارزمی : او  صاحب کتاب جبر و مقابله خود را که درباره ریاضیات مقدماتی است و اولین کتاب جبر است که به عربی نوشته شده است. کتابهای او در زمینه*جبر*حساب*نجوم*که به زبان عربی نوشته شد هم در کشورهای اسلامی و هم در کشورهای اروپائی تاثیر بسزایی داشت.کتابهای دیگر او که درباره ارقام هندی است بعد از آنکه در قرن ۱۲ به زبان لاتینی منتشر شد تاثیر خاصی بر روی اروپائیان گذارد و نام خوارزمی مرادف با هر کتابی که درباره حساب جدید بود قرار گرفت و از همین جا اصطلاح الگوریتم به معنای قاعده محاسبه رواج یافت.از جمله کتابهای دیگر او در زمینه ریاضی می توان مختصر من حساب الجبر و المقابله*و کتاب الجمع و التفریق*و زیج را نام برد.وی در سال ۲۳۳(ه.ق)درگذشت...

خواجوی کرمانی : شاعر و عارف قرن 7 هجری ایران زمین

خسرو پرويز : خسرو پرويز سازنده حماسه بزرگ خسرو و شيرين نيز بود که عشق جاودانه اش به شيرين براي هميشه در تاريخ به ثبت رسيد . که با اندوه بعدها از فره ايزدي دور ميگردد و از آن مقام و ابهت خود ميکاهد . فردوسی نیز از آخرین سالهای شاهنشاهی خسرو شکایت می کند ولی وی از شاهنشاهان مقتدر ایران بود

خراسانی - ابوبکر علی بن محمد : شیمیدان ایرانی که بقول ابن ندیم و بگفته کیمیاگران به کیمیا دست یافت

خالد بن عبدالملک مرورودی : اهل مرورود در خراسان بزرگ - در زمان مامون خلیفه عباسی بر آمد - ستاره شناس بود و پسرش محمد و نوه اش عمر هم منجم بودند

خوارزمی - محمد بن احمد کاتب : از دایره المعارف نویسان سده چهارم هجری است.کاتب مفاتیح العلوم وی شامل مباحثی در حساب،هندسه،نجوم،موسیقی،مک انیک و شیمی

خشيارشا : فرزند داريوش بزرگ . او يکي ديگر از جانشيانان بر حق پادشاهي هخامنشيان بود که وي را فاتح سرزمين هاي آتن اروپا ميدانند . او آتن را به کلي تصرف کرد . دليل لشگر کشي وي عدول کردن يونانيان از قوانين آن روزگار بود زيرا ليدي که جزوي از ايران بود که توسط يونان به آتش کشيده شده بود و خشيارشا در صدد بر آمد اين کار زشت را که در آن زمان نزد ایرانیان گناه محسوب ميشده است جبران نمايد که موفق نيز شد ولی در نبردهای بعدی به ایران عقب نشینی کرد ولی اقتدار ایران را به زیباترین شکل حفظ نمود

خازنی - عبدالرحمن : فیزیک دان و مخترع برآمده در خراسان بزرگ در ابتدای سده ششم هجری

جهن برزین : دوره ساسانی - سازنده تخت تاقدیس

عبدالرحمن جامی : شاعر نامدار قرن 8 پیشکوست در ادب - علم - عرفان سیر و سلوک که به تازی و پارسی شعرهای خود را سروده است

جرجانی ابو سعید ضریر (گرگانی ) : مرگ در ( 846-945 م /232-231 ه) ستاره شناس و ریاضی دان

دقیقی طوسی : شاعر نامدار قرن چهارم هجری - ایرانی زرتشتی - نخستین گردآورنده شاهنامه پیش از فردوسی بزرگ

داريوش بزرگ : وی در سال 521 بر تخت پادشاهي ايران زمين جلوس کرد و بزرگترين و شکوهمند ترين پادشاهي تاریخ ایران را پس از کورش بزرگ از خود به جاي گذاشت . او پيرو دين بهي و مزديسنا زرتشت بود و همواره منش و بزرگي کوروش را دنبال ميکرد . او ساخت کاخ پرسپوليس را آغاز نمود و بعد از سه سال بررسي و ساختن ماکت از کاخ پرسپوليس با کمک مهندسي مصري که بعدها به موزه هنر تمام کشورها شناخته شد بناي اين کاخ جاودانه را گذاشت و بيش از نیمي از آن را در زمان خود ساخت و ادامه ان توسط جانشينش خشيارشا تکميل و بعد از وي فرزند او انجام گرفت . داریوش بزرگ هخامنشی کانالی در 2500 سال پیش ساخت که بعدها به کانال سوئز معروف گردید . طول این کانال دریایی به بیش از 161 کیلیومتر میرسیده است و از عرض آن دو کشتی به راحتی عبور میکردند . داریوش بزرگ خطی جدید برای ایرانیان بوجود آورد که بعدها از خطوط رایج دنیا شد . داریوش بزرگ ایران را به بزرگ ترین کشور جهان مبدل کرد ( بیش از 28 کشور ) . داریوش بزرگ آموزش رایگان را برای قشر عوام کشور به صورت اجباری در آورد و طرح سواد آموزی را اجباری نمود و . . . او را از ابرمردان ایران و جهان می دانند

رستم : ملقب به تهمتن . پهلوان بزرگ ايران . فرزند زال و رودابه . نواده سام و مهراب کابلي که در عهد کيقباد و کيکاوس و کيخسرو با تورانيان جنگيد و از خود دلاوري ها و رشادتهاي شگفت انگيز بر جاي گذاشت

رستم فرخزاد : سردار کبير ايران که در جنگ با اعراب کشته شد . او سپهسالار بزرگ ارتش ايران در زمان شاهنشاهی يزدگرد سوم بود که حماسه اي در جنگ قادسيه بوجود آورد که تاريخ نياکانمان را زيبا تر از هميشه ساخت در نهایت به دست سپاه اسلام کشته شدرودکی سمرقندی : شاعر بزرگ قرن 4 هجری از ایرانیان سمرقندی و ناظم کلیله و دمنه

روزبه : دوره خلافت عمربن خطاب - طراح شهرهای بصره و کوفه

رابعه : به احترام بانوان ایران زمین یکی از دهها زن برجسته ایرانی را نیز اینجا می آوریم . نخستين زن ايراني که پس از حمله وحشيانه اعراب به ايران و تسلط کامل به کشورمان به زبان پارسي اصيل شروع به سرودن شعر کرد . زمانش را برابر با رودکي گفته اند . گفته شده است که حارث برادر رابعه غلامي خوبرو به نام بکتاش داشت که بعدها رابعه عاشق بکتاش ميشود که در اثر اين عشق حارث فرمان ميدهد که رابعه را به حمام ببرند و رگهايش را بزنند و بعد از آن درب حمام را گل بگيرند که بعد از آن رابعه با خون خود شعرهايش را بر ديوار حمام نوشت و به ناکامي از جهان بدرود گفت

زرتشت اسپيتمان : نخستين پيام آور صلح و خرد و انديشه جهان که تاريخ زيستن او را از حدود قرن هفتم قبل از ميلاد تا 1735 قبل از ميلاد و برخی دیگر تا 5500 سال پیش تخمين زده اند که هنوز هيچ تاريخ شناسي نتواسته است از زمان او آگاهي پيدا کند . او ايرانيان را به پرستش خدا يگانه دعوت کرد . نام پدرش پورشسب و نام مادرش دغدو بود که گفته اند يکي از دلايل بوجود آمدن بزرگترين امپراتوري تاريخ در زمان شاهنشاهي هخامنشيان گرويدند پادشاهان آن زمان به دين زرتشتي بوده است . خدای واحد در دین زرتشت اهورامزدا می باشد

ثنایی غزنوی : عارف و زاهد و اندیشمند مسلمان و استاد شعر پارسی در قرن 5 هجری

ستاسپ : دوره هخامنشی ( زمان حکومت خشایار شاه 2466-486 ق.م.) دریا نورد و مکتشف

سنباد : يکي ديگر از قيام کنندگان بر عليه حکوتهاي غارتگر اعراب در ايران که به جان و مال و ناموس ايرانيان تجاوز ميکردند . او اهل نيشابور بود و پس از اينکه منصور خليفه عباسي - ابومسلم خراساني را کشت وي در نيشابور به خونخواهي از ابومسلم که فردي ايراني و وطن پرست بود برخواست و قيام کرد که در نهايت با شصت هزار نفر از يارانش توسط اعراب بيابانگرد و کشتارگرکشته شد

سورنا : یکی از فرماندهان مشهور اشک سیزدهم (ارد نخست) می باشد . او به دستور پادشاه ایران که خود در حال جنگ با متجاوزین در خاور ایران بود به شمال باختری ایران لشکر کشید و در سال 53 قبل از ميلاد کراسوس سردار مشهور روم را با سپاهيان بيشمارش شکست داد .

ابوریحان محود بن احمد بیرونی : زاده خوارزم، ریاضیدان،زمین شناس، جغرافی دان،جهانگرد، فیلسوف،و نظریه پرداز در علوم طبیعی ودانشمند علوم تجربی . یکی از برجسته ترین دانشمندان ایران که به هویت ملی کشورش بسیار پایبند بود .

ابو معشر جعفر بن محمد بن عمر بلخی :  اهل بلخ در خراسان بزرگ - ستاره شناس و نظریه پرداز در نجوم

اصفهانی - محمد حافظ : (نتیجه الدوله) سده دهم هجری ، مولف رساله هایی در انواع دستگاههای مکانیکی

پور سینا (ابو علی حسین بن عبدلله بن سینا ) : از جمله معروف ترین آثار او می توان به دانشنامه علائی که به زبان فارسی است و همچنین مهمترین اثر فلسفی او به نام شفاء که شامل چهار بخش(منطق-طبیعیات-ریاضیات و مابعدالطبیعه)است را نام برد این اثر و کتاب بعدی به نام قانون که دایرهَ المعارف طبی می باشد هر دو به زبان عربی است .

اخوان الصفا : گروه از مهندسان و دانشمندان و فیلسوفان که در سده دهم میلادی( سده چهارم هجری) بر آمدند. بعضی از اعضای این گروه مخفی مثل ابو سلیمان محمد بن بشیر بستی مقدسی، ابو الحسین علی بن هارون زنجانی و محمد بن احمد نهرجوری ایرانی بوده اند آنان دایره المعارفی شامل کلیه شعب معرفت پدید آوردند

ابو جعفر خازن : زاده خراسان( مرگ در 350/360/ه961/ 971 م) ریاضی دان و ستاره شناس

ابو الفتح اصفهانی : ریاضیدان سده چهارم هجری

ابو سهل ویجی بن رستم کوهی : (سده چهارم هجری) اهل طبرستان ، ریاضی دان،مهندس، ستاره شناس. وی رهبر ستاره شناسان در رصد خانه ای بود که شرف الدوله دیلمی ساخته بود

ابو سعید احمد سنجری : (415-340ه)(1024-951م) ریاضی دان

ابوبکر حسن بن خصیب : در اواخر سده نهم میلادی ( سوم هجری ) بر آمد . ستاره شناس از نژاد ایرانی بود

ابوبکر زکریای رازی : ( مرگ در 924- 923 م / 312 - 311 ه ) فیزیک دان ، شیمی دان و پزشک و مهندس و فیلسوف - کاشف الکل .

احمد بن داوود دینوری : ( 210 / 200 تا 282 ه 825 - 815 تا 895 م ) در دینور اصفهان بر آمد . ستاره شناس ، مورخ ، ریاضی دان ، گیاه شناس و لغت نویس

ابو نصر محمد فارابی : (340/339- 258/257 ه51/950-71/870 م) زاده فاراب ترکستان - فیزیکدان،موسیقی شناس،فیلسوف ایرانی

احمدبن سهل بلخی : (934م/323ه) زاده شاستیان بلخ ،ریاضیدان وجغرافی دان

ابوسهل فضل بن نوبخت : - ( مرگ در 816-815 م / 201-200 ه)از خاندان نوبختی ستاره شناس و کتابدار هارون الرشید

ابو نصر محمد بن عبدالله(کلو اذانی) : از دودمان اردشیر بابک کلواذانی(تولدش پیش از سال سیصد هجری) از جمله ریاضی دانان

ابو حامد احمد بن محمد صاغانی : (مرگ در 380ه 990 م) از مردم صاغان مرو ، ریاضیدان- ستاره شناس، مخترع و سازنده اسطرلاب و دیگر ابزارهای نجومی

ابو الرضا عباس بوزجانی : ( 388/387-329ه)(998/997-940م) زاده بوزجان در حوالی نیشابور ، ریاضیدان، هندسه دان، مهندس، ستاره شناس و نظری پرداز در نجوم

ابو منصور موفق : (سده چهارم هجری) شیمی دان و دانشمند و علم مواد

ابو نصر اسمعیل بن حماد جوهری : (مرگ در 393ه 1002م) زاده فاراب و مقیم نیشابور. لغت نویس و مبتکراندیشه های پرواز

ابوالعباس احمد بن محمد بن کثیر فرغانی : اهل فرغانه در ماوراء النهر (ورا رود ).در زمان مامون برآمد - ستاره شناس و نظریه پرداز نجومی

بابا طاهر عریان : شاعر و صوفی نامدار مشرق زمین در قرن 5 هجری . سروده های وی بزرگترین سند در اثبات زبان و ادبیات کوردی ایران است

بوبراندا : دوره هخامنشی (زمان خشایار شاه) مهندس

برزمهر : پهلوان و دلير مرد ايران در زمان پادشاهي بهرام گور

برزويه : طبيب و انديشمند مخصوص انوشيروان عادل که کتاب کليله و دمنه را از هند به ايران آورد و به زبان پهلوي ترجمه کرد

بدیع اسطرلابی : (مرگ در بغداد در 1140/1139 م) اهل اصفهان- ستاره شناس و سازنده اسطرلاب

بنو موسی ( محمد ، احمد و حسن ) : سده سوم هجری - خراسانی الاصل ، مهندس مکانیک ، هندسه دان ، و ریاضی دان

بلاش : يکي از پادشاهان اشکاني که به اشک بيست و دوم معروف بود و در سالهاي 51 تا 77 ميلادي پادشاهي ايران را بر عهده داشت و خدمتي بزرگ به ايران زمين نمود . زيرا کتاب ارزشمند ايرانيان ( اوستا ) که در زمان حمله اسکندر به ايران از ميان رفته بود با تلاش و همت او دوباره گردآوري شد

برازه : دوره ساسانی زمان فرمانروائی اردشیر( 241-226 م) مهندس و احیا کننده شهر فیروز آباد یا اردشیر خوره

بابک خرمدين : سردار دلير و پيشواي نهضت خرمدينيان يا سرخپوشان که بر ضد حکومت عرب قيام کرد و 22 سال دست يورش گران عرب را از کشور ما کوتاه کرد و مبدل به سمبلي از مقاومت ايرانيان در برابر حمله بيگانگان به کشور شد . او همیشه می گفت روح ابومسلم خراسانی در او حلول پیدا نموده و ادامه قیام ابو مسلم را بر عهده گرفته است .
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:33 | لینک  | 

مشروح مصوبات جلسه استاني هيئت دولت

دومين گام بلند دولت براي تسريع در عمران و آباداني كرمانشاه با تصويب 185مصوبه در پنجاه و يكمين جلسه استاني هيئت دولت برداشته ‌شد
به گزارش بازتاب آنلاین به نقل از دفتر امور رسانه‌هاي رياست‌جمهوري، دومين سفر استاني هيئت دولت به استان كرمانشاه با 185 مصوبه براي شتاب بخشيدن به روند توسعه و آباداني بيش از پيش اين استان همراه شد. در اين جلسه كه به رياست محمود احمدي نژاد و با حضور اعضاي هيئت دولت در محل استانداري شهر كرمانشاه به مدت بيش از 4 ساعت برگزار شد، طرح‌ها و پروژه‌هاي مهمي براي افزايش سطح رفاه، توسعه، امنيت و آباداني استان به تصويب رسيد كه اهم اين مصوبه‌ها به شرح زير مي‌باشد:

*صنعت، معدن و اشتغال:
- اجراي 28 طرح توليدي بزرگ با سرمايه گذاري 7500 ميليارد ريال در سطح استان (موضوع طرح آمايش صنعت و معدن).
- احداث كارخانه خودرو سازي استان.
- اجراي 3 طرح فرآوري سيليس، توليد سنگ هاي مصنوعي و آجرهاي سبك و يا هر طرحي كه از لحاظ زيست محيطي و فني-اقتصادي مورد تأييد باشد جهت جايگزين قند سنقر (مصوبه دور اول) با مشاركت بخش خصوصي.
- مطالعه ايجاد منطقه ويژه اقتصادي قصرشيرين و كرمانشاه
- معافيت 10 ساله مالياتي واحدهاي توليدي جديد الاحداث داخل شهركها و نواحي صنعتي خارج از شعاع 30 كيلومتر مركز استان.
- صدور مجوز و اعطاي كمك مالي بلاعوض جهت ايجاد و تجهيز پايانه صادراتي دام و صنايع تبديلي فرآورده هاي دامي استان و پايانه صادراتي قصرشيرين با سرمايه گذاري توسط بخش خصوصي و تعاوني.
- اختصاص مبلغ 344 ميليارد ريال براي اجراي طرح توليد كاغذ در كرمانشاه در محل شركت كاغذ غرب جهت توليد كاغذ با ظرفيت اسمي 99 هزار تن در سال.
- اختصاص مبلغ 90 ميليارد ريال جهت تملك و ايجاد زيرساختهاي شهركهاي صنعتي استان.
- مطالعه امكان سنجي و اجراي تصفيه خانه شهرك صنعتي اسلام آباد غرب و شهرك سرپل ذهاب در سال 87 و 88.
- اختصاص مبلغ 10 ميليارد ريال جهت احداث و تجهيز آزمايشگاه كنترل كيفيت در شهرستان قصرشيرين به منظور كنترل مبادلات تجاري و ارائه خدمات به گمركات خسروي و پرويزخان.
- تهيه 8 ورق نقشه زمين شناسي كاردبردي و اطلس لرزه خيزي 1.25000 در كرمانشاه و قصرشيرين تا پايان نيمه اول سال 1389.
- شناسايي شيل هاي استان جهت كاربرد در تهيه آجر و سفال تا نيمه اول سال 1388.
- تهيه نقشه ماهواره اي استان از داده هاي سنجنده ASTER در قالب ورقه هاي 1.100000 تا پايان سال 1388.
- انجام پروژه فرآوري دولوميت به منظور استحصال منيزيم در مقياس آزمايشگاهي و نيمه صنعتي تا پايان سال 1388.
- بررسي گردشگري زمين شناسي (ژئوتوريسم) در سطح استان تا پايان سال 1388.
- اختصاص اعتبار براي ايجاد زيرساختهاي مورد نياز تا ورودي شهركهاي صنعتي و نواحي صنعتي

* راه و حمل و نقل:

- تكميل و بهره برداري راه آهن غرب كشور (اراك- كرمانشاه) حداكثر تا پايان سال 1390.
- تسريع در شروع عمليات اجرايي راه آهن كرمانشاه- اسلام آباد غرب- خسروي با استفاده از سرمايه گذاري داخلي و خارجي به نحوي كه پروژه مذكور تا سال 1392 به بهره برداري برسد.
- تسريع در اجراي باند دوم كامياران- كرمانشاه به نحوي كه تا پايان سال 1389 به بهره‌برداري برسد.
- مطالعه تكميل احداث باند دوم كرمانشاه- هرسين در سال 1388.
- اختصاص مبلغ 80 ميليارد ريال جهت بهسازي و روكش آسفالت راههاي استان.
- بهسازي و آسفالت راههاي روستايي استان.
- ايجاد رديف اجرايي و شروع عمليات اجرايي راه حميل- كرمانشاه در سال 1388.
- مطالعه و بهسازي راه اصلي قزانچي- روانسر- پاوه- نوسود تا پايان سال 1390.

* مسكن و عمران شهري:

- اختصاص مبلغ 67.5ميليارد ريال براي توسعه فعاليت هاي شهرداريها و دهياريها.
- اختصاص حداقل 50 دستگاه اتوبوس و 150 دستگاه ميني بوس يارانه اي.
- اختصاص مبلغ 150 ميليارد ريال براي اجراي فعاليت هاي ستاد حوادث پيشگيري استان.
- بررسي و ارائه لايحه مورد نياز جهت واگذاري قطعي اموال منقول و غيرمنقول ستاد بازسازي مناطق جنگزده به شهرداريهاي استان ظرف مدت دو ماه به هيأت دولت.
- اختصاص مبلغ 70 ميليارد ريال بابت باقي مانده اعتبار تأمين زيرساختهاي شهرها و روستاهاي جنگزده.
- اختصاص مبلغ 10 ميليارد ريال براي كمك به بهسازي و نوسازي بافت فرسوده شهري استان طي سالهاي 1387 و 1388.
- اختصاص مبلغ 2 ميليارد ريال براي مطالعه و اقدام لازم جهت ساماندهي سكونتگاههاي غيررسمي.
- ايجاد ادارات مسكن و شهرسازي شهرستانهاي استان.
- مزايده مجموعه خانه هاي سازماني شهرك جواديه به منظور نوسازي اين منطقه.
- اختصاص مبلغ 120 ميليارد ريال بصورت نقدي و ملكي جهت تملك و آزادسازي و ساماندهي اطراف امام زاده ابراهيم (ع) طاق بستان.
- اختصاص مبلغ 16 ميليارد ريال جهت كمك به خريداري واحدهاي مسكوني (اعياني) تپه غم تسلي در سال 1387.
- افزايش حجم عمليات طرح فاضلاب شهر كرمانشاه با اجراي مدول دوم فاضلاب شهر كرمانشاه.

* آب و كشاورزي:

- اختصاص تسهيلات براي متقاضيان ساخت سيلو و انبار مكانيزه نگهداري گندم در سطح استان تا پايان سال 1388.
- افزايش حجم عمليات طرح تأمين و انتقال آب براي توسعه باغات استان تا سقف 20 هزار هكتار.
- تجهيز و تقويت ايستگاههاي تحقيقاتي توليد بذر.
- اختصاص مبلغ 350 ميليارد ريال به منظور اجراي عمليات شبكه هاي آبياري و زهكشي 3 و 4 و تجهيز و نوسازي اراضي كشاورزي زيرسدهاي مخزني طي سالهاي 1388 و 1389.
- تجهيز 2 پست قرنطينه مرزي طي سالهاي 1388 و 1389.
- راه اندازي شعبه مؤسسه تحقيقات رازي در استان.
- اختصاص مبلغ 60 ميليارد ريال در سال 1388 و ساليانه مبلغ 100 ميليون ريال براي اجراي طرحهاي آبخيزداري استان.
- واگذاري مجتمع هاي پرورش ماهي شهداي قصرشيرين و پاوه‌رود و مجتمع هاي گلخانه‌اي و دامپروري استان به فارغ التحصيلان بخش كشاورزي.
- مطالعه آبرساني دراز مدت به شهر سنقر از سد سليمانشاه در سال 1388.
- مطالعه شبكه هاي آبياري مناطق گرمسيري استان از سامانه سيروان.
- تقويت اعتباري طرحهاي تأمين آب اراضي كشاورزي دشت سرفيروزآباد ماهيدشت در سال 1388.
- اختصاص 60 ميليارد ريال براي اجراي مجتمع آبرساني به 47 روستاي استان.

* انرژي:
- اختصاص مبلغ 100 ميليارد ريال براي بهسازي و توسعه شبكه توزيع و خطوط برق روستاهاي سطح استان طي سالهاي 1388، 1389 و 1390.
- مطالعه و اجراي سدهاي جوانرود،كبوتر لانه، هرسين، كاشنبه و سياخور پس از اخذ مجوز.
- تسريع در عمليات اجرايي خط انتقال ششم سراسري گاز از جنوب كشور به كرمانشاه جهت تأمين گاز مورد نياز استان.
- اجراي خط انتقال و شبكه گازرساني به بخش باينگان شهرستان پاوه تا پايان تيرماه سال 1388.
- تسريع در اجراي گازرساني به روستاهاي استان.
- تأمين گاز 4 شهرك صنعتي (آب باريك- دالاهو- زاگرس- هرسين) تا پايان سال 1388.
- اختصاص مبلغ 100 ميليارد ريال جهت توسعه مركز تحقيقات و مهندسي نفت كرمانشاه و ايجاد واحد پايلوت چندمنظوره وابسته به پژوهشگاه صنعت نفت.

* توسعه اشتغال و سرمايه گذاري:

- اختصاص مبلغ 150 ميليارد ريال وام قرض الحسنه
- اختصاص مبلغ 500 ميليارد ريال تسهيلات براي كمك به بخش كشاورزي
- اختصاص مبلغ 400 ميليارد ريال از محل منابع قرض الحسنه براي طرحهاي اشتغالزايي افراد تحت پوشش كميته امداد امام خميني (ره) و سازمان بهزيستي
- افزايش منابع بانكي استاني جهت تكميل طرحهاي اقتصادي
- تأمين تسهيلات ارزي و ريالي مورد نياز طرح پالايشگاه نفت آناهيتا
- اختصاص مبلغ 60 ميليارد ريال تسهيلات براي شركتهاي تعاوني فارغ التحصيلان، ايثارگران و بانوان و سرمايه ايجادي و درگردش در سال 1387.
- اختصاص مبلغ 150 ميليارد ريال تسهيلات اشتغالزا توسط صندوق مهر امام رضا (ع) علاوه بر سهم سال جاري به استان.
- ايجاد رديف اعتباري مستقل با اعتبار 500 ميليارد ريال براي توسعه استان در سال 1389.
- تخصيص 100 درصد اعتبارات تملك دارايي هاي سرمايه اي استان در سال 1388.
- اختصاص مبلغ 50 ميليارد ريال از محل اعتبارات توازن منطقه اي به استان در سال 1387.

* فرهنگي:
- اختصاص مبلغ 30 ميليارد ريال جهت بهسازي و ساماندهي گلزار 10 مزار شهيد به بالا در سطح استان.
- اختصاص مبلغ 45 ميليارد ريال براي تكميل مجتمع توانبخشي و فرهنگي ايثارگران استان.
- مطالعه و احداث ساختمان تالار مركزي در شهر كرمانشاه.
- تكميل فاز 2 دانشكده علوم قرآني (مجتمع شهيد اشرفي اصفهاني).
- اختصاص مبلغ 25 ميليارد ريال جهت كمك به توسعه، تعمير و بازسازي مساجد و مصلي ها.
- اختصاص مبلغ 10 ميليارد ريال براي كمك به فعاليتهاي فرهنگي و هنري در سالهاي 1387 و 1388.
- اختصاص مبلغ 7 ميليارد ريال جهت تجهيز كانون هاي مساجد .
- اختصاص مبلغ 10 ميليارد ريال براي فعاليتهاي ديني و قرآني در سالهاي 1387 و 1388.

*بهداشتي و درماني:

- مطالعه و احداث بيمارستان 540 تختخوابي جايگزين بيمارستانهاي امام خميني (ره) و معتضدي در سال 1388.
- تعميرات اساسي بيمارستانهاي طالقاني و فارابي كرمانشاه در سالهاي 1388 و 1389.
- احداث 40 خانه پزشك متخصص در سطح استان.
- تجهيز 22 پايگاه امداد جاده اي به آمبولانس و امكانات در محل پايگاه احداث شده توسط استان.
- تجهيز بيمارستانهاي دكتر كرمانشاهي و سنقر.
- تأمين يكدستگاه اتوبوس انتقال خون و تجهيز آن به دستگاههاي خونگيري.
- تأمين محل و تجهيز 4 پايگاه (مركز خونگيري) انتقال خون (كنگاور، سنقر، اسلام آباد و جوانرود).
- احداث 80 خانه بهداشت، 15 مركز بهداشت شهري و روستايي و 27 پايگاه بهداشت.
- اختصاص 18 ميليارد ريال براي تكميل و تجهيز بيمارستانها و مراكز بهداشتي.
- اختصاص 20 دستگاه دياليز براي استان.
- توسعه بيمارستان امام علي ابن ابيطالب (ع) در سال 88
- اختصاص 16 دستگاه آمبولانس براي مراكز بهداشتي و بيمارستانها.
- اختصاص مبلغ 22 ميليارد ريال براي احداث اورژانس بيمارستان حضرت معصومه (س) در داخل بيمارستان.
- خريد 28 دستگاه خودرو كمك دار براي ادارات جمعيت هلال احمر شهرستانهاي استان.
- احداث 5 درمانگاه تامين اجتماعي در سطح استان، توسعه اورژانس بيمارستان شهرداري تامين اجتماعي و احداث درمانگاه تخصصي شماره يك تامين اجتماعي كرمانشاه.

* آموزش و آموزش عالي:

- احداث 10 باب هنرستان فني و حرفه اي شبانه روزي در سطح استان.
- اختصاص مبلغ 30 ميليارد ريال براي احداث و توسعه اردوگاه فرهنگي و تربيتي راه كربلا سر پل ذهاب
- اختصاص مبلغ 15 ميليارد ريال در سال 1388 براي احداث فضاهاي آموزشي با خوابگاه (با اولويت استعدادهاي درخشان).
- احداث يا تكميل و تجهيز مراكز آموزشي و رفاهي (خانه معلم) در شهرستانهاي فاقد خانه معلم.
- اختصاص مبلغ 20 ميليارد ريال جهت تأمين تجهيزات آموزشي و كارگاهي آموزشكده هاي فني و حرفه اي.
- مطالعه و احداث آموزشكده و هنرستان فني و حرفه اي دختران اسلام آباد.
- اختصاص مبلغ 30 ميليارد ريال براي تكميل 12 سالن ورزشي مدارس.
- تكميل دانشكده هاي دامپزشكي و تربيت بدني، دو بلوك خوابگاه مجردين، استخر، محوطه سازي و تأسيسات دانشگاه رازي كرمانشاه در سال 1388.
- مطالعه و احداث فاز 2 دانشكده فني و مهندسي دانشگاه رازي.
- مطالعه و احداث دانشكده نفت و پتروشيمي و سالن همايشهاي مربوط (با متراژ 8000 مترمربع) در كرمانشاه .
- مطالعه و احداث دانشكده فني و مهندسي اسلام آباد (با متراژ 2500 متر مربع) طي سالهاي 1388 و 1389.
- اختصاص مبلغ 7 ميليارد ريال جهت تكميل سالن ورزشي، سلف سرويس و خانه فرهنگ و كلينيك دامپزشكي دانشگاه رازي.
- اختصاص مبلغ 3 ميليارد ريال براي تكميل آمفي تئاتر و كتابخانه دانشكده ادبيات و علوم انساني.
- اختصاص مبلغ 50 ميليارد ريال جهت احداث و تكميل پروژه هاي نيمه تمام دانشگاههاي پيام نور.
- اختصاص مبلغ 10 ميليارد ريال جهت كمك به تكميل ساختمان IT جهاد دانشگاهي.
- اختصاص مبلغ 47 ميليارد ريال جهت احداث 12.5 هزار مترمربع بنا (فاز اول) دانشگاه صنعتي كرمانشاه.

*رفاهي:

- اختصاص مبلغ 160.5 ميليارد ريال جهت كمك به محرومين تحت پوشش كميته امداد و بهزيستي
- اختصاص مبلغ 100 ميليون ريال به ازاي هر نفر توسط سازمانهاي حمايتي (بهزيستي، بنياد شهيد، سازمان زندانها و كميته امداد) براي اشتغال خانوارهاي تحت پوشش و زندانيان.

*گردشگري:

- ايجاد زيرساختهاي مورد نياز براي مناطق نمونه گردشگري طاق بستان و سراب نيلوفر.
- اختصاص مبلغ 50 ميليارد ريال براي ساماندهي و مرمت آثار شاخص استان.
- تعيين 20 منطقه نمونه گردشگري.
- مطالعه ايجاد شهرك و بازارچه صنايع دستي در سطح استان.

* ورزشي:

- اختصاص مبلغ 35 ميليارد ريال براي تكميل 2 پروژه ورزشي كارگران در شهر كرمانشاه (شماره 1 و 2)
- اختصاص مبلغ 30 ميليارد ريال جهت مطالعه و احداث استخر سرپوشيده روانسر و سرپل ذهاب.
- اختصاص مبلغ 15 ميليارد ريال جهت احداث زورخانه مسابقاتي كرمانشاه.
- اختصاص مبلغ 30 ميليارد ريال براي مطالعه و احداث آكادمي ورزش سالهاي 1388 و 1389.
- اختصاص مبلغ 10 ميليارد ريال براي احداث 20 زمين روستايي در سال 1388.
- اختصاص مبلغ 50 ميليارد ريال براي احداث سالن 4000 نفري در كرمانشاه طي سه سال.
- اختصاص مبلغ 15 ميليارد ريال براي توسعه فعاليت هاي فدراسيون هاي بوكس و شنا استان.
- اختصاص 80 ميليارد ريال جهت احداث 32 سالن كوچك ويژه استان (بوكس، وزنه برداري، كشتي و ...)

* ساير موارد:

- ارتقاء سازماني گمرك خسروي و پرويزخان به مديريت.
- بررسي رسمي شدن مرز پرويزخان.
- خريد زمين و احداث ساختمان جديد گمرك كرمانشاه.
- اختصاص 4% منابع حاصل از واگذاري واحدهاي توليدي قابل واگذاري موضوع سياستهاي اصل 44 قانون اساسي براي ايجاد زيرساختهاي توسعه صنعتي و توليدي استان.
- دايري 4000 شماره تلفن ثابت (در صورت وجود متقاضي).
- اجراي كابل كشي فيبرنوري به طول 50 كيلومتر.
- برقراري 100 ارتباط روستايي.
- نصب و راه اندازي 500 دستگاه تلفن همگاني.
- نصب و راه اندازي 45 سايت BTS در سطح استان.
- نصب و راه اندازي تجهيزات 28 دفتر ICT روستايي.
- اختصاص مبلغ 10 ميليارد ريال جهت توسعه و تكميل نمايشگاه بين المللي استان.
- اختصاص تسهيلات جهت نوسازي و بهسازي نانواييها.
- اختصاص مبلغ 20 ميليارد ريال تسهيلات براي جرايم غيرعمد زندانيان نيازمند استان در سال 1387.
- خريد ساختمان براي سازمان تعزيرات حكومتي در شهرستانهاي صحنه و اسلام آباد غرب در سال 1388. بازسازي و تجهيز اردوگاه ماهيدشت توسط سازمان زندانها.
- ايجاد بازداشتگاه موقت 200 نفره در كرمانشاه در سال 1388.
- مطالعه و احداث مجتمع قضايي كرمانشاه
- تكميل و تجهيز اداره كل و شعبه يك تأمين اجتماعي در سال 1387.
- اختصاص مبلغ 25 ميليارد ريال براي احداث و تجهيز كارگاه ها و مراكز فني و حرفه اي در سالهاي 1388 و 1389.
- اختصاص مبلغ 12 ميليارد ريال جهت كمك به تأمين 10 ساختمان اداري وزارت كار در شهرستانهاي استان.
- اختصاص مبلغ يك ميليارد ريال به منظور تجهيز و ساماندهي مناطق تحت مديريت سازمان محيط زيست در سال 1388.
- اختصاص مبلغ يك ميليارد ريال به منظور تجهيز آزمايشگاههاي سازمان محيط زيست استان در سال 1388.
- اختصاص مبلغ يك ميليارد ريال به منظور مطالعه مديريت جامع مناطق فون و فلور آنها در سال 1388.
- ايجاد ادارات محيط زيست براي شهرستانهاي استان.
- خريد دو دستگاه ايستگاه سنجش آلودگي هوا براي شهر كرمانشاه.
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:28 | لینک  | 


ظهر امروز، يك هواپيماي ديگر در فرودگاه مهرآباد دچار سانحه شد.
ظهر امروز، يك هواپيماي ديگر در فرودگاه مهرآباد دچار سانحه شد.
به گزارش بازتاب آنلاین به نقل از تابناک ، پرواز شماره 1017 عسلويه ـ تهران كه طبق برنامه در ساعت ده صبح فرودگاه بين‌الملي «خليج فارس» را به مقصد تهران ترك كرد، هنگام فرود در فرودگاه مهرآباد با تركيدگي دو لاستيك روبه‌رو شد كه با مهارت خلبان عمويي، هواپيماي «ايرباس 310» با تكان‌هاي شديد در انتهاي باند ايستاد.
به دنبال تكان‌هاي شديد به وجود آمده، وحشت زيادي در ميان مسافران پديد آمد.

بنا بر اين گزارش، تعدادي از مديران عالي‌رتبه شركت‌هاي نفت و گاز منطقه نيز در اين پرواز بودند و اين سانحه هيچ خسارت جاني در پي نداشت.

گفتني است، چندي پيش نيز يك هواپيماي فوكر مسير اردبيل ـ تهران به علت نقص فني در لاستيك‌ها دچار سانحه شد.
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:27 | لینک  | 

قائم مقام حزب اعتماد ملی
موضع گیری کروبی در مقابل فیروزآبادی، بسیار پسندیده بود
رسول منتجب نیا اظهار داشت: موضع گیری کروبی در مقابل فیروزآبادی با توجه به نیازهای زمان وبسیار پسندیده بود که با هوشیاری وی موارد در نامه ای اعلام شد.
رسول منتجب نیا اظهار داشت: موضع گیری کروبی در مقابل فیروزآبادی با توجه به نیازهای زمان وبسیار پسندیده بود که با هوشیاری وی موارد در نامه ای اعلام شد.
قائم مقام حزب اعتماد ملی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی آنا گفت: این موضع گیری که بسیار پسندیده بود نسبت به نیازهای زمان با کمال دلسوزی و نگرانی از حضور نظامیان در انتخابات ایجاد شده بود.
وی افزود:کروبی که از یاران امام و صدیقین نظام است انتظار می رفت که جلوی اشتباهات تاریخی را بگیرد.
قائم مقام حزب اعتماد ملی در خصوص چگونگی وضعیت طرح شورای حکمیت گفت: در جلساتی که با محوریت مجمع روحانیت مبارز برگزار می شد مسأله لزوم اجماع اصلاح طلبان یکی از مسائل اساسی و مهم بود که در جلسه آخری که با محوریت کمیته سیاسی مجمع روحانیون مبارز موسوی خوئینی ها برگزار شد در شورای 6 نفره طرح هایی برای اجماع مطرح که تصویب نشد اما طرح کروبی و شورای حکمیت به تصویب رسید.
وی تصریح کرد: البته قرار بود که کاندیداها تا 20 آذر اعلام کاندیداتوری کنند و بعد از 20 آذر شورای حکمیت تشکیل و در 22 بهمن شورای حکمیت نسبت به معرفی کاندیدایی که بیشترین امتیاز را آورده اقدام کند.
منتجب نیا خاطرنشان کرد: تا آن تاریخ جزکروبی کسی اعلام آمادگی نکرد لذا اولین رکن طرح ویران و منتفی شد و به دنبال آن شورای حکمیت قائدتاً منتفی شدو این طرح ابتر ماند.
وی همچنین در خصوص چگونگی وضعیت اعلام نظر خاتمی گفت: خاتمی در جلسات متعدد اعلام کرده بودند که در آینده اعلام نظر خواهد کرد و همه منتظر اعلام نظر خاتمی خارج از این طرح بودند ، که تا به این لحظه هم وی به صورت صریح اعلام نظر نکرده است البته در مصاحبه ها اعلام کرده که بهتر است که نیایم ولی به صورت قطعی اعلام نکرده است.
منتجب نیا در خصوص چگونگی فعالیت کروبی تا به امروز افزود: کروبی مقدمات ستاد برنامه ریزی و کمیته های مربوط را فراهم کرده و سفرهای استانی خود را آغاز و به استان های کرمانشاه و کردستان نیز سفر کرده است و به زودی هم به خوزستان می رود و سعی دارد که از فرصت نهایت استفاده را داشته باشد.
وی در خصوص چگونگی همراهی احزاب با کروبی گفت: ما امیدواریم که در نهایت همه گروه های روی کروبی اتفاق نظر و اجماع داشته باشند و اختلاف نظری پیش نیاید.
وی در پایان خاطرنشان کرد: کروبی به هیچ وجه و قیمت تصمیم به کناره گیری ندارد و در تصمیم خود قاطع است و دیگران باید تصمیم بگیرند زیرا کروبی پیش از موقع اعلام آمادگی کرده و از ناحیه وی قصور و کوتاهی صورت نگرفته است.
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 13:26 | لینک  | 


احتمال استعفاي معاون سياسي وزارت کشور از سمت خود قوت گرفت.
احتمال استعفاي معاون سياسي وزارت کشور از سمت خود قوت گرفت.

به گزارش ايلنا در پي مطرح شدن اخباري مبني بر استعفاي کامران دانشجو معاون سياسي و قائم‌‏مقام وزير كشور، يک منبع آگاه در وزارت کشور در گفت‌‏و‌‏گو با خبرنگار ايلنا با تاييد تلويحي اين اخبار از مطرح شدن اين استعفا در وزارت کشور خبر داد.

اين منبع آگاه در عين حال تصريح کرد: هنوز استعفاي کامران دانشجو به صورت رسمي اعلام نشده و فعلا در حد طرح مساله است.

گفتني است در دوران مسووليت علي کردان کامران دانشجو که تا پيش از اين به عنوان استاندار تهران مشغول به فعاليت بود به سمت معاون سياسي و جانشين وزارت کشور منصوب شد.
همچنين در پي تماس خبرنگار ايلنا با روابط عمومي وزارت كشور مسئولان آن از استعفاي معاون سياسي وزير كشور اظهار بي‌اطلاعي كردند.

کامران دانشجو در روزهاي پاياني حضور خود در استانداري در جمع خبرنگاران گفته بود با اکراه پست معاونت سياسي وزارت کشور را پذيرفته است
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 8:25 | لینک  | 


خانواده سبز - او را یک «رفرمیست» در سازمان صدا و سیما می‌خوانند
خانواده سبز - او را یک «رفرمیست» در سازمان صدا و سیما می‌خوانند. پس از گذشت دو دهه فعالیت در رادیو که موجب سفید شدن موهایش شده، هنوز به دنبال انجام اصلاحات در عرصه رادیوست. شاید بتوان درخشان‌ترین حرکت وی در دوران مدیریتش بر عرصه رادیو را گسترش شبکه‌های رادیویی و افزایش آنها از دو شبکه به هشت شبکه دانست. از سوی دیگر وی مدت‌هاست که به دنبال افزایش سطح کیفی رادیو به عنوان یک رسانه ملی بوده و در این راه نیز به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کرده است.

دکتر حسن خجسته، پیرمرد اصلاح‌طلب رادیوی جمهوری اسلامی ایران است که سعی دارد تا با حفظ اصول و موازین به تغییرات مثبت در این عرصه دست بزند.

در خلال سخنانش بارها از توجه شبکه‌های رادیویی به مخاطب گفته و در این میان از شبکه رادیویی <گفتگو> به عنوان دستاورد جدید و البته موفق رادیو یاد می‌کند.

اشارات مکرر وی به برنامه‌های مختلف رادیویی نشان از آن دارد که به عنوان یک مدیر، بسیاری از برنامه‌های رادیویی را گوش داده و به صورت مستقیم به نقد آنان می‌پردازد. اما جالب است که در اتاق خود، دو تلویزیون بزرگ را گذاشته و از یکی، برنامه‌های داخل و از دیگری، برنامه‌های ماهواره را مدام پیگیری می‌کند که این خود نشان از مهجور بودن رادیو - حتی در اتاق مدیر رادیو - دارد. CNN به عنوان شبکه مورد علاقه وی، همواره پیگیری می‌شود تا آخرین تحولات جهانی و همچنین تکنیک‌های ارائه شده از سوی این شبکه مدنظر قرار گیرد.

به رادیو امید بسیاری دارد و تمام تلاش خود را مبذول داشته تا در عصر ارتباطات و با وجود ده‌ها راه ارتباطی، رادیو تاثیرگذاری خود را در سطح جامعه حفظ کند. آیا او در این راه موفق خواهد شد؟

آقای دکتر، از کجا فعالیت‌های رادیویی خود را آغاز کردید؟

خجسته: من بیش از دو دهه است که در رادیو فعالیت دارم. از همان ابتدا نیز در این عرصه فعالیت کرده‌ام و قدم به قدم بالا آمده‌ام. ابتدا سردبیر یکی از برنامه‌های رادیو شدم، بعد مدیر گروه، سپس مدیر شبکه و اینک نیز در این بخش مشغول به فعالیت هستم.

رادیو از ابتدای فعالیت خود، چه مسیری را در کشورمان طی کرده است؟

خجسته: وقتی در سال 1319 رادیو به ایران آمد، تا سال‌های سال تنها رسانه دولتی بود. در آن زمان رادیو به عنوان تنها تفریح در کنار کسب اطلاعات، اخبار و... برای مردم کشورمان مطرح بود؛ تا جایی که بسیاری با رادیو زندگی می‌کردند. تا حوالی سال‌های 65 و 66، رادیو به عنوان رسانه بلامنازع در کشورمان وجود داشت و به فعالیت خود ادامه می‌داد. اما از سال‌های 67 به بعد، رسانه‌های دیگری در این عرصه مطرح شدند که این خود باعث کاهش مخاطبان رادیو شد.

من یادم می‌آید در آن زمان حتی برنامه‌های پرمخاطبی مثل برنامه خانواده که آقای شجاعی‌مهر در آن فعالیت می‌کرد نیز با افت چشمگیری از نظر تعداد مخاطبان مواجه شد. البته این مسئله دلایل مختلفی داشت اما بی‌تردید می‌توان گفت مهم‌ترین دلیل آن، ورود رسانه‌های رقیب بود؛ رسانه‌هایی همچون کاست، ویدیو و بسیاری از برنامه‌های تلویزیون. از سال 72 رادیو به تدریج یک استراتژی مشخصی را برای خود تعریف کرد که شامل یک پروسه کمی در سطح شبکه‌های سازمان بود.

تاسیس شبکه‌های تخصصی مثل جوان، فرهنگ، معارف، قرآن، ورزش و چندین شبکه دیگر، از جمله این شبکه‌هاست. تا جایی که در حال حاضر اگر ما رادیو کرج را هم محاسبه کنیم، می‌توانیم بگوییم تنها در تهران، دوازده شبکه فعال وجود دارد که آخرین آن <رادیو گفتگو> است. این رادیو در آخرین جشنواره رادیو، راه‌اندازی شد و روزانه شش ساعت برنامه دارد. ما سعی کردیم تا در این پروسه هم توسعه داشته باشیم و هم تنوع‌مان را حفظ کنیم.

ما در دوره‌ای اصرار بر افزایش کمیت در برنامه‌های رادیو داشتیم؛ تا جایی که رییس وقت صدا و سیما (لاریجانی) بر این توسعه کمی اصرار می‌کرد. در این میان آیا تلاشی بر توسعه کیفی نیز صورت گرفت؟

خجسته: شما وقتی چیزی نداشته باشید، نمی‌توانید کیفی‌سازی کنید. اول باید به وجود آورد و سپس اقدام به کیفی‌سازی کرد. به طور مثال شما اول یک غزل را می‌سرایید و سپس شروع به چکش کاری در آن می‌کنید. آقای لاریجانی کار توسعه کمی را انجام داد اما ما در آن زمان ارتقای کیفی را هم داشتیم. من باید بگویم در آن زمان، رادیو هیچ مدلی برای ارزشیابی نداشت و ملاک و معیار خاصی مطرح نبود اما از سال 73 به موازات توسعه کمی، بحث توسعه کیفی نیز مطرح شد. توسعه کیفی حرکت در عمق بود. تبدیل کمیات به کیفیات کار ساده‌ای نیست. در حال حاضر ما یک کمیته ارزیابی داریم که وظیفه آن، پیدا کردن تناسب میان عوامل است.

هر شبکه برای خودش کمیته نظارت دارد که کارشناسان در آن به بررسی و تحلیل مسائل آن شبکه می‌پردازند. امسال ما در هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی رادیو، بیش از صد برنامه از سایر کشورها داشتیم. تمامی این‌ها نشان می‌دهد که در سطح کیفی نیز توسعه پیدا کرده‌ایم؛ تا جایی که وقتی از سایر کشورها می‌آیند و برنامه‌هایمان را نگاه می‌کنند، می‌گویند که کار ما بسیار علمی و تخصصی شده است.

نظرتان پیرامون مرکز <تحقیقات و توسعه> چیست؟ آیا این مرکز حتی از نظر نام و عنوان خود مشکل ندارد؟

خجسته: البته اسم این مرکز <پژوهش و توسعه است.> باید بگویم ما وقت زیادی را گذاشتیم تا حوزه نظری و تئوری رادیو را بارور کنیم. برای مثال، شش سال پیش وقتی می‌خواستیم برنامه‌های رادیو را به صورت مدون بنویسیم، چیزی در دست نداشتیم اما الان حداقل سی کتاب در این زمینه وجود دارد که بخشی از آن ترجمه بوده و بخشی دیگر نیز تالیفات بچه‌های رادیو است. ما ماهنامه رادیو را منتشر می‌کنیم که به صورت تخصصی فعالیت کرده و حاوی مقالات علمی بسیاری است.

در حال حاضر شبکه‌های رادیویی در سه حوزه مشغول به فعالیت هستند. برخی همچون شبکه جوان مخاطب محور هستند. بعضی از آنها همچون شبکه فرهنگ، محتوا محور و برخی همچون شبکه پیام، ساختار محور. چرا خط ثابتی درفعالیت این رادیوها وجود ندارد؟

خجسته: به طور حتم نیاز و ضرورتی در این قضیه وجود داشته است. البته این تعاریف در معنای حقیقی‌اش همه یکی است. شما در سیستم کار باید به دنبال مصلحت باشید. منظورم از مصلحت، نیازسنجی عموم مردم و خانواده‌هاست؛ همچون پدری که به دنبال مصلحت فرزندانش است. از سوی دیگر، یک دیدگاه هم وجود دارد که به نیاز مخاطب بر می‌گردد. شما نمی‌توانید هیچ یک از این دو نوع نگاه را رد کنید. در رادیو هم چنین نگاهی وجود دارد. ما از یک سو به دنبال این هستیم که ببینیم چه چیزهایی به مصلحت مردم است و از سوی دیگر به دنبال نیازهای واقعی مردم هستیم.

این دو مسئله ممکن است در مواردی با یکدیگر تناقض پیدا کند. ما باید بتوانیم بین نیاز و مصلحت تعادل قائل شویم که به عقیده من تاکنون در این زمینه موفق بوده‌ایم. برای مثال شبکه فرهنگ بیشتر به مصلحت مخاطب توجه می‌کند اما شبکه جوان بیشتر به دنبال پاسخگویی به نیاز مخاطب است.

ما در رادیو فرهنگ، هر نوع موسیقی را پخش نمی‌کنیم اما ممکن است برای شبکه جوان آنها را پخش کنیم. ما ممکن است برای شبکه گفتگو مناظره داشته باشیم اما در شبکه جوان چنین قضیه‌ای وجود نداشته باشد. این‌ها همگی به آن دو مقوله بر می‌گردد.

آیا فکر نمی‌‌کنید در برخی از شبکه‌ها، بیش از حد بر اساس مصلحت عمل شده است؟ برای مثال می‌‌توان چنین وضعیتی را در مورد رادیو معارف مشاهده کرد.

خجسته: اتفاقا رادیو معارف از آن شبکه‌هایی است که به نیاز مخاطب رسیدگی می‌‌کند. اما به صورت کلی رادیو معارف برای عموم پخش نمی‌‌شود بلکه مخاطب خاص دارد مثل رادیو قرآن. به همین دلیل ما در رادیو معارف بحث‌هایی از سطح عالی تا سطح عادی داریم. این شبکه اتفاقا برای پاسخ به سوالات شرعی و بحث‌های تفسیری قرآن و دین، مخاطب‌سنجی می‌‌کند.

این نکته را هم باید مد نظر داشته باشیم که هر دقیقه نمی‌‌توان به تعادل مصلحت و نیاز فکر کرد. در حال حاضر ما دوازده شبکه داریم اما هنوز هم نمی‌‌توانیم بگوییم که به تمامی نیازها پاسخ داده‌ایم.

یکی از انتقاداتی که همواره به سازمان صدا و سیما وارد بوده، فربه شدن بیش از حد این سازمان از نظر نیروی انسانی است؛ تا جایی که بسیاری از انرژی مسئولان تنها صرف نیروهای سازمان می‌‌شود.

خجسته: اتفاقا ما در اینجا نیروی رسمی کمی داریم. اما تعداد زیادی از نیروها هستند که با ما همکاری داشته و در مورد برنامه‌ها به ما کمک می‌‌کنند.

ولی این تعداد نیرو در مقایسه با نیروهای شبکه BBC قابل مقایسه نیست.

خجسته: شما در مورد BBC و کشوری همچون انگلستان صحبت می‌‌کنید که رشد جمعیت در آن منفی است اما ایران از جمله کشورهایی است که رشد مثبت و بالایی دارد. این نیروها نیازهای زیادی دارند. بنابراین در این سیستم نمی‌‌توان روشی را پیاده کرد که با نیروهای کم، فعالیت داشت؛ چرا که جامعه جوان بوده و این نیروی جوان نیاز به بازار کار دارد. طبیعی است در چنین فضایی همه به دنبال پذیرش نیرو باشند تا در نهایت با انفجار نیروهای جوان بدون کار مواجه نباشیم.

البته BBC هم اینطور نیست. من دو سال پیش جایی خواندم که بخش کاری و اداری BBC آنقدر سنگین شده که می‌‌خواهد عده زیادی را باز خرید کند . بنده خودم سفری داشتم به NSK ژاپن و دیدم که چقدر این رسانه شلوغ است؛ با یک سیستم دولتی با تعداد بسیاری کارمند. باید گفت از آنجا که ما کشوری در حال توسعه هستیم، باید به بهترین نحو ممکن از نیروهایمان استفاده کنیم. الان این بحث مطرح است که رادیو کاملا دیجیتالی شود ولی من مطمئن هستم که هیچگاه چنین اتفاقی نخواهد افتاد؛ چرا که بسیاری از نیروهای موجود در رادیو بیکار خواهند شد.

آیا به رجحان رابطه بر ضابطه در سازمان صدا و سیما اعتقاد دارید؟

خجسته: این مسئله تنها مخصوص صدا و سیما نیست بلکه در مجله شما هم چنین چیزی وجود دارد. ما جامعه ای مبتنی بر نظام خویشاوندی هستیم. در این جامعه اگر شما شغلی داشته باشید و یکی از اقوامتان بخواهد تا در آن مرکز فعالیت کند نمی‌‌توانید چنین درخواستی را رد کنید. این رابطه، رابطه بازی به معنای معمول نیست. من وقتی دبیرستان می‌‌رفتم، مد شده بود که کارت پستال برای دیگران می‌‌فرستادند. من هم به مناسبت سال نو چند کارت پستال گرفته و برای خاله و دایی فرستادم، اما جالب بود که خودم زودتر از کارت پستال به دیدن آنها رفتم. در چنین جامعه‌ای که سبک آن بر پایه خویشاوندی است، چنین کارهایی معنا ندارد و مختص جوامع غربی است که سال‌های سال یکدیگر را نمی‌ بینند و چنین کاری می‌‌تواند خیلی زیبا هم باشد؛ چرا که رابطه خویشاوندی در آن بسیار محدود است.

اما ما در ایران قادر به پیاده کردن چنین سیستمی نیستیم. در کشورمان مفهومی به نام <صله رحم> را داریم که واجب است و بر اساس آن تصمیم گیری می‌‌شود. می‌‌خواهم بگویم ادبیاتی که در ایران وجود دارد، ادبیات خوبی نیست.

نقطه ایده‌آل رادیو چیست؟ شما از وضعیت فعلی‌تان قصد رسیدن به چه وضعیتی را دارید؟

خجسته: ما دو استراتژی اساسی برای خودمان تعریف کرده‌ایم؛ یکی از آنها حفظ مخاطب قبلی و کسب مخاطب جدید است و دیگری به روز کردن مخاطب. به همین دلیل نیز شروع به خانه تکانی در شبکه‌ها کرده‌ایم و تغییرات زیادی را در آن انجام داده‌ایم این تغییرات ممکن است مبتنی بر حذف نیروها، جابه‌جایی نیروها از شبکه‌ای به شبکه‌ دیگر یا دیگر برنامه‌های موجود باشد.

آقای خجسته، شما جامعه‌شناسی خوانده‌اید. تیپ ایده‌آل شما از رادیوی جمهوری اسلامی چیست؟

خجسته: حفظ مخاطب و افزایش آن. اینکه دایره‌ انتظارات و خواسته‌های مخاطب چیست تا آن را برآورده کنیم.

در بحث فرهنگ‌سازی مخاطب، آیا به این مسئله اعتقاد دارید که صدا و سیما بسیار <رو> عمل کرده و قدرت تاثیر گذاری به صورت غیر مستقیم و ریشه‌ای را ندارد؟

خجسته: ببینید مهمترین مشکل رادیو و تلویزیون وسعت مخاطب آنهاست . مطبوعات قادر به گزینش و ارائه مطالب به صورت دلخواه خود هستند اما رادیو و تلویزیون دارای یک پهنه وسیعی هستند که امکان چنین گزینشی را از آنها ربوده است. در حال حاضر مخاطب رادیو و تلویزیون از یک کودک سه ساله تا پیرمرد هشتاد ساله با تحصیلات عالی را شامل می‌‌شود.

از طرف دیگر من می‌‌خواهم ببینم چه کسی گفته است تبلیغات مستقیم بد است. گاهی اوقات تبلیغ مستقیم نیاز است و گاهی تبلیغات غیر مستقیم. مثلا وقتی بوش کنفرانس انتخاباتی دارد، کودکی را بغل کرده و به مدرسه می‌‌رود. اینها همگی تبلیغ مستقیم است. اینکه بگوییم تبلیغ مستقیم بد است، غلط است اما می‌‌توان تحلیل کرد که در این جا کار مستقیم خوب است یا نه؟ جواب می‌‌دهد یا خیر؟ برای مثال در مورد بستن کمربند ایمنی می‌‌بینیم که در فیلم‌های اروپایی یا آمریکایی، وقتی فرد وارد ماشین می‌‌شود، کمربندش را می‌‌بندد. این تبلیغ غیرمستقیم است. اما گاهی اوقات باید مستقیم این کار را انجام داد.

در حال حاضر شتاب و جذابیت به عنوان رمز موفقیت برنامه های رادیو فردا یا بخش فارسی BBC مطرح است. چرا در رادیوی کشورمان این سیستم پیاده نمی‌‌شود؟

خجسته: اگر منظورتان خبر است که ماجرای آن کاملا متفاوت است؛ چرا که در آنجا صرفا مسائل سیاسی مطرح می‌‌شود. شیوه BBC بسیار جالب و آموزنده است. برای مثال یک دادگاه درست می‌‌کند تا ایران را محکوم کند اما در این ماجرا مردم دقت نمی‌‌کنند که BBC، دادستان، متهم، منشی و همه بخش‌های دادگاه را خودش درست کرده و به این برنامه آورده است. بنابراین اینچنین می‌‌شود که برنامه BBC موفق از کار در می‌‌آید و تاثیر گذار. برای مثال خانم<بی‌‌نظیر بوتو> کاندیدای اول در انتخابات پاکستان بود و درمقایسه با دیگر رقبایش احتمال پیروزی بیشتری داشت اما چون با قدرت نظامیان در پاکستان مخالف بود، به مذاق BBC خوش نیامد. به همین دلیل BBC سه شب متوالی در مورد مفاسد ایشان و خانواده‌شان در رادیو صحبت کرد. البته از رقبای ایشان هم قدری می‌‌گفت اما تاکید اصلی‌اش بر روی <بی‌نظیر بوتو> بود. این شد که خانم بوتو در انتخابات پاکستان رای نیاورد. وی پس از انتخابات در مصاحبه ای گفت که BBC رای مرا دزدید. در اینجا BBC تنها حقیقت را بیان کرد اما بسیار بزرگ‌تر از آنچه در واقعیت وجود دارد.

BBC دروغ نگفت اما تنها عیب بوتو را بیان کرده و در قبال دیگر رقبا، موضع سکوت را اتخاذ کرد. درهمین انتخابات ریاست جمهوری، بنده برنامه‌های شبکه‌های فردا، BBC، رادیو آمریکا و چند رادیوی فارسی زبان دیگر را دیده و مستقیم بررسی کردم.

نزدیک به 89 درصد از اخبار و تحلیل‌هایشان ضد انتخابات ایران بود. البته می‌‌توان گفت یکی از دلایل موفقیت این رادیوها، بحث موسیقی آنها باشد وگرنه از نظر خبر بیشتر سیاست مطرح است تا خبررسانی. برای مثال رادیو آزادی زمانی برای مقابله با کمونیست‌ها، هم پایگاه و هم ایدئولوژی آنها را مورد حمله قرار می‌‌داد اما آنها نمی‌‌توانند در ایران به ایدئولوژی اسلام توهین کنند. ممکن است به حسن و حسین ناسزا بگویند اما نمی‌‌توانند به اصل توهین کنند.

باید بگویم در حال حاضر رادیو فردا از مدل رادیو پیام استفاده کرده است که مدل موفقی بود اما یک مقدار بازتر و بیشتر. BBC هم تکنیک‌های خاص خودش را دارد. یادم هست سال 67 و در زمان جنگ رادیو اعلام کرد که گندم ایران به خودکفایی رسیده است.

BBC هم این خبر را بیان کرد اما در قالب دیگری. خبری طرح کرد که ارزش خبری‌اش به صورت کامل از بین برود. BBC گفت: <بنا بر ادعای یک رادیوی دولتی در ایران، گندم ایران خودکفا شد> اگر دقت کنید، می‌‌بینید که کلمات به کار رفته دارای بار منفی است. اینکه گفته می‌‌شود <یک رادیوی دولتی> برای این است که از اعتبار خبر بکاهد. رادیوی ما هم در این سال‌ها پیشرفت زیادی داشته است. آنقدر بعضی شبکه‌ها به صورت حرفه‌ای برنامه تولید می‌کنند که انسان لذت می‌‌برد. شما باید پای شبکه قرآن بنشینید تا واقعا متوجه می‌‌شوید که در چه سطحی برنامه تولید می‌‌شود. بچه‌های ما در رادیو واقعا کار کرده‌اند.

آیا در مقایسه با شبکه‌ای همچون BBC به کمبود نیروهای آکادمیک و تحصیلکرده در رادیو اعتقاد دارید؟

خجسته: بله اما باید توجه داشت BBC در روز تنها دوساعت برنامه برای فارسی زبانان دارد . به بنده هم اگر دو ساعت برنامه بدهند، من عالی کار می‌‌کنم. در صورتی که ما 24 ساعت برنامه تولید می‌‌کنیم.

تا چه حد به تحولات صورت گرفته در رادیو خوش‌بین هستید؟

خجسته: هر وقت رادیوی جدیدی آمده، طرح‌های جدید و جالبی نیز با خود به همراه داشته است. آخرین آن هم رادیو گفتگو است. در واقع می‌‌توان گفت رادیو گفتگو تجمیع کیفی سازی بعضی از شبکههاست. سیاست رادیو این است که هر چند وقت یک بار خانه تکانی انجام دهد؛ یعنی این تحولاتی که گفتم همان سیاست خانه‌تکانی است که دائما در فواصل مشخص صورت می‌‌گیرد تا کیفیت بالا برود. رادیو به خودش اجازه نداده است که همیشه یک مسیر تخت را طی کند. ما سعی کرده‌ایم برنامه‌های خوبی داشته باشیم. حالا چقدر موفق بوده‌ایم، بحث دیگری است اما رادیو طی سال‌های اخیر هیچ‌گاه احساس خمودگی و کسلی نکرده است.

در مورد رادیو گفتگو آیا می‌‌توان شاهد مناظره‌های آزادی همچون تلویزیون بود؟ برای مثال آیا می‌‌توان شاهد مناظره افرادی همچون تاجیک و بادامچیان در کنار یکدیگر بود؟

خجسته: بله، قطعا این‌چنین است. اصلا چیزی که شما می‌‌گویید، یک امر معمولی است. ما گفته‌ایم در چارچوب قانون اساسی، هر کس می‌‌خواهد بیاید و حرفش را بزند. در این راستا ما هیچ محدودیتی را قائل نشده‌ایم. الان بحث‌های موجود در رادیو گفتگو این‌گونه است. حالا آقایان تاجیک و بادامچیان از یک مکتب هستند و تنها تفاوت در رویکرد آنهاست اما ما کسانی را در رادیو گفتگو داریم که نظرات متضادی را بیان می‌‌کنند. به طور مثال در حوزه فمینیستی رویکردهای بسیار متناقضی را در این رادیو جمع کرده‌ایم که از اصل و ریشه با یکدیگر در تناقض هستند.

آیا بسیاری از شبکه‌های رادیویی، برنامه‌های دیگر شبکه را هم‌پوشانی نمی‌‌کنند؟ به طور مثال رادیوی جوان و رادیوی ورزش؟

خجسته: اصلا شما در عالم دو نفر را پیدا نمی‌‌کنید که با یکدیگر هم‌پوشانی نداشته باشند. شبکه جوان مخاطب جوان دارد و به همین دلیل نیز گاهی برنامه ورزشی پخش می‌‌کند. این طور باید بگویم که شبکه جوان یک فروشگاهی است که برای جوان، مقتضیاتش را عرضه می‌‌کند اما شبکه فرهنگ این کار را انجام نمی‌‌دهد؛ چرا که شبکه‌ای است با هدفی تخصصی. شبکه قرآن یا معارف هم همین طور. این‌ها خیلی با یکدیگر فرق دارند.

چرا رادیو ورزش با این همه برنامه، هیچ‌گاه مثل برنامه نود برد نداشته است؟

خجسته: این مسئله به جنس تاثیرگذاری بر مخاطب برمی‌گردد. تلویزیون تاثیرش سیلابی است اما رادیو تاثیرش تدریجی است. رادیو ورزش، رادیویی است که خیلی از صاحبان ورزش آن را گوش می‌‌کنند. ما نباید تاثیر رادیو را با تلویزیون یکی بگیریم. تلویزیون مثل سیل تاثیر می‌‌گذارد و می‌‌رود.

شما خودتان زمانی که شب‌های برره‌ پخش می‌‌شد، چقدر از واژه‌های آنها استفاده می‌‌کردید اما آیا الان واژه‌های آنها را استفاده می‌‌کنید؟ رادیو جنس برنامه‌هایش در مقایسه با تلویزیون متفاوت است و به مرور تاثیر خود را می‌‌گذارد.

در مورد موسیقی در صدا و سیما، آیا به تفکیک مشخصی پیرامون موسیقی و غنا رسیده‌اید؟

خجسته: ببینید مبنای کاری ما در صدا و سیما، فتوای امام است. آن بخش که طبق نظر امام، غناست، کنار گذاشته می‌‌شود و بقیه، مانعی برای پخش ندارد. در حال حاضر کارشناسانی در رسانه‌مان هستند که نظر می‌‌دهند فلان ساز و آهنگ مطرب است. از این گذشته سایر موسیقی‌ها هم ممکن است برای من مانعی نداشته باشد اما برای شما مشکل داشته باشد. این مسئله تنها به خود شما برمی‌گردد. در این بخش تنها اصول اولیه رعایت می‌‌شود.

چرا صدا و سیما از دولت احمدی‌نژاد انتقاد نمی‌‌کند؟ در حالی که ما شاهد انتقادهای سختی از سوی صدا و سیما نسبت به دولت خاتمی بودیم.

خجسته: نه این‌گونه نیست. رادیو در حال حاضر نیز منتقد سخت دولت است. به طور مثال الان بیش از دو سال است که رادیو سراسری یکی از برنامه‌های خود را به نقد دولت اختصاص داده و مسئولان باید در آن پاسخ سوالات مردم را بدهند. این برنامه هم در زمان آقای خاتمی بسیار فعال بوده است و هم در دوران دولت فعلی. یا همین برنامه <روی خط جوانی> که سال‌هاست برنامه‌های سازنده‌ای در این زمینه دارد. البته بخشی از این مسائل به تصور مردم برمی‌گردد. رادیو انتقاداتش از آقای خاتمی در سال‌های سوم و چهارم مطرح شد. این‌ها همه مربوط به رفتار سیاسی است. رادیو از گذشته کارهایش انجام می‌‌شده و امروز هم این فعالیت ادامه دارد.

به عنوان مدیر رادیو جمهوری اسلامی، تا چه حد میان نسل گذشته و نسل امروز برای انتقال دستاوردها فعالیت کرده‌اید؟

خجسته: من احساس می‌‌کنم نسل امروز کاملا با گذشته آشناست؛ گویی تجربه زیستن در آن دوران را دارد. الان نگاه جوانان ما به سال‌های دفاع مقدس به گونه‌ای است که گویی خودشان در آن سال‌ها در جبهه‌ها حاضر بوده‌اند. الان وقتی یک جوان، شعر <محمد نبودی ببینی...> را می‌‌شنود، بی‌‌اختیار ذهنش متوجه جنگ می‌‌شود. این‌ها همگی نشان می‌‌دهد که مبنای معرفتی بخش زیادی از این نسل به خوبی شکل گرفته است.

به عنوان آخرین سوال، نظرتان در مورد خصوصی‌سازی در رسانه چیست؟ خجسته: ببینید رسانه بدون حمایت دولت معنا ندارد. شما خودتان اگر کاغذ و مرکب، دولتی نباشد، نمی‌‌توانید به این راحتی و با این مبلغ نشریه چاپ کنید. شما فکر نکنید که رسانه‌های خصوصی جدا از دولت هستند. به نظر شما چرا شبکه <المنار> یا <سحر> از شبکه فرانسوی <هات میل> حذف شدند. یا شبکه اسرائیل به این راحتی علیه مسلمانان حرف می‌‌زند.

این‌ها همگی نشان می‌‌دهد که بزرگ‌ترین شبکه‌های خصوصی نیز تحت حمایت مراکز دولتی و نهادهای قدرت هستند. اگر راهی برای خصوصی‌سازی در رسانه وجود داشته باشد، این کار خوبی است، وگرنه اصلا چنین چیزی امکان‌پذیر نبوده و همه تحت حمایت صاحبان قدرت هستند.

نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 8:24 | لینک  | 

روس ها درباره مدل مو و لباس نخست وزیر اوکراین چه می گویند
سیاستمداری با کفش های پاشنه بلند
شایعاتی وجود دارد مبنی بر این که این موها ، طبیعی نیستند اما تیموشنکو در پاسخ به سوال خبرنگاری در این مورد گفته است:شوهرم خواسته موهایم را بلند کنم،اما از آنجایی که نمی توانم در کار رسمی و سیاسی با موی باز ظاهر شوم، بهتر است آنها را ببافم.
بازتاب آنلاین - طرز لباس پوشیدن و موهای بافته شده خانم"یولیا تیموشنکو "(به اوکراینی: Юлія Тимошенко) نخست وزیر اوکراین ، توجه خبرگزاری روسی ریانووستی را به خود جلب کرده است.

به گزارش عصرایران به نقل از این خبرگزاری روس ، اولین چیزی که در ظاهر این نخست وزیر جلب نظر می کند و او را از دیگر زنان سیاستمدار متمایز می سازد ، موهای بافته شده اوست که به طرز خاصی دور سرش پیچیده است ، به گونه ای که شایعاتی وجود دارد مبنی بر این که این موها ، طبیعی نیستند اما تیموشنکو در پاسخ به سوال خبرنگاری در ا ین مورد گفته است: شوهرم خواسته موهایم را بلند کنم، اما از آنجایی که نمی توانم در کار رسمی و سیاسی با موی باز ظاهر شوم، بهتر است آنها را ببافم.
او برای اولین بار در سال 2002 با این مدل مو در انظار عمومی ظاهر شد.

لباس های تیموشنکو نیز از موارد مورد علاقه رسانه ها به شمار می رود و این مساله آنقدر جدی است که وی در واکنش به اخبار مختلف منتشره درباره لباس هایش گفته است: می خواهم زیبایی را وارد سیاست کنم.

گفته می شود ، تیموشنکو ، خود طراح لباس است و در کنار کشورداری ، بخشی از وقت خود را به طراحی لباس های خودش می پردازد و سپس طرح هایش را جهت اجرا به "آینا گاسا" طراح معروف لباس می دهد.

او لباس های مارک Louis Vuitton و زینت آلات Chanel را ترجیح می دهد و همیشه کفش پاشنه بلند می پوشد.

با این حال ، ریانووستی می نویسد که برخی منتقدان غربی ، طرز لباس پوشیدن وی را مناسب یک بانوی سیاستمدار نمی دانند و استدلال می کنند که این نوع پوشش ، باعث جلب توجه مردان می شود ؛ این انتقادات وقتی تشدید شد که وی در یک مراسم رسمی ، لباسی بدن نما پوشیده بود!

البته برخی نیز می کوشند نوع لباس پوشیدن وی را به پیام های سیاسی اوکراین مرتبط کنند ، از جمله وقتی در جریان اختلافات گازی ، لباسی سرخابی رنگ پوشید، از سوی رسانه ها به عنوان نماد "صلح گازی" تعیبر شد.

یولیا تیموشنکو ، ۲۷ نوامبر ۱۹۶۰ به دنیا آمده، در سن ۱۹ سالگی ازدواج و در رشته اقتصاد تحصیل کرده است . او اکنون با دختر ۲9 ساله اش اوژنیا وشوهرش در اوکراین زندگی می‌کند.

وی غیر از فعالیت‌های سیاسی، از سرمایه داران بزرگ کشورش در صنعت گاز است .

نشریه Forbes در سال ۲۰۰۵ او را سومین زن قدرتمند جهان پس از کاندولیزا رایس در آمریکا و وویی در چین معرفی کرد.

منبع: عصرایران


مصرف سوخت خودروهاي تجاري به 22 ليتر در هر يكصد كيلومتر كاهش يافت - پنجشنبه دهم بهمن 1387
دولت آمريكا براي ايجاد «تغيير» بايد از ملت ايران عذرخواهي كند - پنجشنبه دهم بهمن 1387
تصویر باورنکردنی خطای چشم - پنجشنبه دهم بهمن 1387
سید محمد خاتمی :ترجیح میدهم که نیآیم/فکر می‌کنم آمدن ما برای کشور هزینه خواهد داشت - پنجشنبه دهم بهمن 1387
هفت و نیم میلیارد هزینه خريد بخشي از آنتن صداوسيما توسط سازمان تامین اجتماعی! - پنجشنبه دهم بهمن 1387
سایه های فغان و اندوه بر روی کشور خراسان - پنجشنبه دهم بهمن 1387
قطره ازاقیانوس بیکران اندیشه های محمد طاهر بدخشی - پنجشنبه دهم بهمن 1387
دوکتور خلیل وداد - پنجشنبه دهم بهمن 1387
سالهای دشوار، سالهای تاریک - پنجشنبه دهم بهمن 1387
افغانستان در مراحل نخست توسعه مستقل 2 - پنجشنبه دهم بهمن 1387
افغانستان در مراحل نخست توسعه مستقل 1 - پنجشنبه دهم بهمن 1387
برخی اندیشه ها در مورد اتحاد سیاسی - پنجشنبه دهم بهمن 1387
همدردیِ دردمندان با درد رسیدگانِ غزه - پنجشنبه دهم بهمن 1387
رشد فيوداليزم وتشکیل دولت افغانان - پنجشنبه دهم بهمن 1387
" برگهای از تاریخ معاصر وطن ما " - پنجشنبه دهم بهمن 1387
وجود دو شغله‌ها به‌ سود ورزش است - چهارشنبه نهم بهمن 1387
البرادعي شبکه BBC را بايکوت کرد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
انتقاد از ورود كالاهاي چيني تا خريد كانگورو توسط ميرحسين موسوي - چهارشنبه نهم بهمن 1387
اعتراض دانشجويان به وزارت بهداشت: بينايي مردم را به خطر نيندازيد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
طرح ملي تعويض پلاك موتورسيكلت‌ها - چهارشنبه نهم بهمن 1387
1636 مورد شکايت از پزشکان - چهارشنبه نهم بهمن 1387
وزير آموزش و پرورش: کسري بودجه ذليلم کرد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
پس از توقف مقابل تايلند دايي: از نتيجه تساوي راضي هستم - چهارشنبه نهم بهمن 1387
خروج انحصار تأمين ظرفيت اينترنت کشور از کابل امارات - چهارشنبه نهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - چهارشنبه نهم بهمن 1387
هر ماه 10 کتاب در تالار رادیو جوان توسط بازدیدکنندگان نگاشته می شود - چهارشنبه نهم بهمن 1387
پیش بینی عبدی در مورد افزایش تنش میان آمریکا و ایران - چهارشنبه نهم بهمن 1387
کنایه یک نماینده اصلاح طلب به خاتمی - چهارشنبه نهم بهمن 1387
آمریکا کشتی ایرانی را آزاد کرد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
ابراز دوستی سارکوزی نسبت به ایران - چهارشنبه نهم بهمن 1387
تایید طرح پیشنهاد ریاست ستاد کروبی از سوی کرباسچی - چهارشنبه نهم بهمن 1387
وزیر همجنس‌باز در دولت فرانسه - چهارشنبه نهم بهمن 1387
گام هاي لرزان اتصالات در ايران - چهارشنبه نهم بهمن 1387
به من گفتند درخشان پول گرفته تا ببازد اما باور نكردم - چهارشنبه نهم بهمن 1387
رضایت فراوان اماراتی ها از تصاحب اپراتور سوم ایران - چهارشنبه نهم بهمن 1387
اينترنت اكسپلورر 8 يك گام به انتشار نهايي نزديك شد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
ایویچ در پرسپولیس - چهارشنبه نهم بهمن 1387
رسایی:‌ رقابت احمدی‌‌نژاد و هاشمی ادامه دارد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
323 پروژه عمراني روستايي در دهه فجر امسال به بهره برداري مي رسد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
پولدارترین ایرانی کیست؟ - چهارشنبه نهم بهمن 1387
سوال درباره مدرك تحصيلي رحيمي معاون پارلمانی رییس جمهور به وزير علوم ارسال شد - چهارشنبه نهم بهمن 1387
عباسپور نماینده تهران : سئوال نماينده شهرضا دربار مدرك تحصيلي رحيمي قانوني است - چهارشنبه نهم بهمن 1387
رحيمي: سئوال در مورد مدرك تحصيلي‌ من غيرقانوني است/مگر مشکل همه مملكت مدرك تحصيلی من است؟ - چهارشنبه نهم بهمن 1387
جنجال بر سر مدرک تحصیلی محمد رضا رحیمی معاون پارلمانی رئیس جمهور - چهارشنبه نهم بهمن 1387
آنها که مدعی‌اند هر کس جز احمدی‌نژاد رييس جمهور شود، بيمارند - چهارشنبه نهم بهمن 1387
برنامه نود شب گذشته به رکورد قابل توجهی در دریافت پیامک ها دست یافت - سه شنبه هشتم بهمن 1387
تلويزيون‌هاي " ال ‌سي ‌دي " 13 درصد ارزان شدند - سه شنبه هشتم بهمن 1387
رحيمي: سئوال در مورد مدرك تحصيلي‌ من غيرقانوني است - سه شنبه هشتم بهمن 1387
آغاز جنگ جهاني سوم اينترنتي - سه شنبه هشتم بهمن 1387
دستگيري 5 شكارچي در پارس‌آباد - سه شنبه هشتم بهمن 1387


نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 8:22 | لینک  | 

براي اولين بار در ايران؛
مصرف سوخت خودروهاي تجاري به 22 ليتر در هر يكصد كيلومتر كاهش يافت
براي اولين بار در كشور، مصرف سوخت خودروهاي تجاري توليدي شركت سايپا ديزل به رقم بسيار پائين 22 ليتر در هر يكصد كيلومتر كاهش يافت
براي اولين بار در كشور، مصرف سوخت خودروهاي تجاري توليدي شركت سايپا ديزل به رقم بسيار پائين 22 ليتر در هر يكصد كيلومتر كاهش يافت.

به گزارش بازتاب آنلاین علي ملك مديرعامل شركت سايپا ديزل با اعلام اين خبر افزود: اين شركت در راستاي تحقق سياست هاي دولت مبني بر كاهش مصرف سوخت، با استفاده از تكنولوژي هاي برتر همزمان با كشورهاي پيشرفته نسبت به توليد خودروهايي با سوخت پائين اقدام نموده و توانست از ابتداي سال جاري با سرعت بخشي به اين امر، مصرف سوخت خودروهاي توليدي سايپا ديزل را به رقم نازل 22 ليتر در يكصد كيلومتر تقليل دهد و از اين لحاظ پيشتاز شركت هاي توليدكننده خودروهاي سنگين در كشور قلمداد مي گردد.

وي در ادامه با اشاره به سياست هاي دولت مبني بر عرضه گازوئيل به خودروهاي حمل و نقل عمومي بر اساس مسافت طي شده، خاطرنشان كرد: استفاده مشتريان خودروهاي سنگين از محصولاتي با مصرف سوخت پائين تر، از هر لحاظ مقرون به صرفه است؛ بطور مثال، مصرف سوخت تركيبي هر كاميون قديمي در 100 كيلومتر 65 تا 70 ليتر است، در حاليكه براي نسل جديد اين رقم به يك سوم كاهش يافته است.

ملك همچنين كاهش فاصله تكنولوژي توليد كاميون در قياس با كشورهاي اروپايي به سه ماه را دستاورد ديگر شركت سايپا ديزل دانست و گفت: اين شركت در همكاري با برندهاي مطرح دنيا نظير: ولوو و رنو در زمينه توليد انواع خودروهاي تجاري توانسته است امسال يازده نوع كاميون و ميني بوس جديد را وارد ناوگان حمل و نقل نمايد.
نوشته شده توسط کسری نوری دامغانی در ساعت 8:20 | لینک  |